Legalizacja samowoli budowlanej
Od 20 czerwca 2007 roku istnieje możliwość zalegalizowania niektórych samowoli budowlanych /bez wnoszenia z tego tytułu opłat legalizacyjnych/ pod kilkoma wszakże warunkami:
· obiekt został wzniesiony w okresie od 1 stycznia 1995 r do 11 lipca 1998 r.
· wniosek do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o dopuszczenie obiektu do użytkowania osoba zainteresowana złoży do 31 grudnia 2007 r
· w stosunku do właściciela tejże nieruchomości nie było wszczęte przed dniem 11 lipca 2003 r postępowanie administracyjne odnośnie tej konkretnej samowoli budowlanej
· do wniosku zostaną dołączone dokumenty potwierdzające, że obiekt spełnia wymagane warunki techniczne umożliwiające prawidłowe użytkowanie budynku; oświadczenie o braku sprzeciwu Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Inspekcji Pracy, Państwowej Straży Pożarnej; inwentaryzację powykonawczą obiektu
· przedstawienie zaświadczenia wydanego przez wójta /burmistrza, prezydenta/, że budynek jest zgodny z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, ew. że jest zgodny z decyzją ustalającą warunki zabudowy i zagospodarowania terenu.
Przed wydaniem decyzji legalizacyjnej, po zbadaniu przedstawionej dokumentacji, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydaje decyzję o dopuszczeniu budynku do użytkowania.
Możliwość legalizacji samowoli budowlanej jest efektem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 października 2006 r. sygn. P 27/05. W wyroku Trybunał stwierdził, że osoby które wzniosły w warunkach samowoli budowlanej obiekt przed 10 lipca 1998 r. mogą po spełnieniu odpowiednich warunków dokonać jego legalizacji bez obowiązku wnoszenia opłaty legalizacyjnej.
Uwaga projekt
Z inicjatywy Ministerstwa powstał projekt automatycznej legalizacji samowoli budowlanej. Jest to rozwiązanie zdecydowanie korzystniejsze dla osób które chcą zalegalizować obiekty wzniesione bez wymaganego pozwolenia budowlanego. Zgodnie z propozycją sam proces legalizacji będzie maksymalnie uproszczony, bezpłatny, nie będzie potrzeby składania żadnych dokumentów potwierdzających zgodność inwestycji z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego czy wymogami technicznymi.
Warunkiem niezbędnym jest natomiast to, aby budynek został wzniesiony przed rokiem 1995. Właściciel takiego budynku aby uzyskać stosowne zaświadczenie o legalności budynku będzie zobligowany do złożenia do organu nadzoru budowlanego stosownego wniosku o dokonanie legalizacji wraz z oświadczeniem o tym że budynek został wzniesiony przed 1995 r. Jeżeli osoby takie dokonają tej czynności przez 31 grudnia 2009 r. to legalizacja samowoli budowlanej nastąpi nieodpłatnie. Po tym terminie trzeba będzie się liczyć z opłatami w wysokości 50% wartości budynku.
Samo zgłoszenie wniosku nie oznacza automatycznie, że wszystkie budynki wzniesione bez wymaganego pozwolenia na budowę automatycznie zostaną zalegalizowane. Organy nadzoru budowlanego będą mogły sprzeciwić się legalizacji jeżeli, budynki nie będą spełniały niezbędnych wymogów technicznych. Pytanie – czy ten projekt doczeka się realizacji, a jeżeli tak to jaki będzie jego ostateczny kształt?
Jak więc widać każda kolejna nowelizacja ustawy daje większe możliwości legalizacyjne, niewątpliwie jest to korzystne dla osób będących właścicielami takich obiektów, może jednak nasuwać pytania w jaki sposób organy nadzoru budowlanego będą ustalały datę wzniesienia budynku?
dodano: 22.10.2007.
zmieniono: 10.01.2008.
Lowciu-52