Present Continuous.doc

(77 KB) Pobierz
Present Continuous

Present Continuous

1.       Wstęp

2.       Konstrukcja czasu Present Continuous
 

o        Zdania twierdzące

o        Pytania

o        Przeczenia

3.       Dodawanie końcówki -ing.

4.       Stosowanie czasu Present Continuous.

5.       Uwagi i wyjątki

o        Czasowniki statyczne (Static Verbs)

Wstęp

Czas Present Continuous (lub też Present Progressive Tense) jest obok czasu Present Simple jednym z najprostszych i najcześciej stosowanych w języku angielskim czasów. Ze względu na prostą konstrukcję jest on jednym z pierwszych czasów poznawanych przez początkujących. Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje związane z tym czasem, takie jak jego budowa i zasady stosowania, reguły dotyczące dodawania końcówki -ing do czasownika oraz nieliczne wyjątki i uwagi dotyczące użycia pewnych czasowników w czasie Present Continuous.

Konstrukcja czasu Present Continuous

Zdania twierdzące          Am/Are/Is + Czasownik + -ing

Zdania twierdzące w czasie Present Continuous tworzymy poprzez dodanie do czasownika końcówki -ing oraz umieszczenie przed czasownikiem głównym czasownika posiłkowego 'to be' odmienionego odpowiednio przez osoby (czasownik 'to be'może zatem przyjąć jedną z trzech form: am, are, is). Dla przykładu:

·         I am shopping right now. = I'm shopping right now [Ja teraz kupuje]

·         They are laughing = They're laughing [Oni się śmieją]

·         Susan is eating her breakfast = Susan's eating her breakfast [Susan je śniadanie]

·         They are just buying 2 highest class digital camcoders = They're just buying 2 highest class digital camcoders [Oni właśnie kupują dwie najwyższej klasy kamery]

Uwaga: Zwróć uwagę na to, że w czasie Present Continuous czasownik posiłkowy 'to be' nie pełni funkcji znaczeniowej a jedynie funkcje gramatyczną. Zatem np. zdanie He is working hard nie będzie oznaczać [On jest ciężko pracujący], lecz po prostu [On ciężko pracuje]. Czasownik 'is' w tym zdaniu nie oznacza czynności, lecz służy tylko do zasygnalizowania, że zdanie jest w czasie Present Continuous.Uwaga: Czasownik 'to be' w języku angielskim bardzo często ulega skróceniu i występuje w następujących formach:

Formy skrócone 'to be'

I am = I'm
You are = You're
He is = He's
She is = She's
It is = it's

We are = we're
You are = you're
They are = they're

Jak łatwo zauważyć następuje tu po prostu odcięcie pierwszej samogłoski czasownika 'to be' i dołączenie go do poprzedzającego czasownik wyrazu - oddzielając go od niego znakiem apostrofu. Zamiast zaimka osobowego możemy użyć dowolnego innego rzeczownika.
Dla przykładu: John's working in his orfice [John pracuje w swoim biurze].

Tworzenie zdań twierdzących w czasie Present Continuous podsumowuje poniższa tabela:

Present Continuous - twierdzenia

I
You
He
She
It       We
You
They

am
are
is
is
Is      are
are
are

watching
watching
watching
watching
watching watching
watching
watching

a movie.
a movie.
a movie.
a movie.
a movie.
a movie.
a movie.
a movie.

Pytania

Am/Is/Are + podmiot zdania + czasownik + -ing

Pytania w czasie Present Continuous tworzymy za pomocą tzw. inwersji (odwrócenia). Inwersja polega na zamianie kolejności w zdaniu podmiotu i czasownika posiłkowego 'to be'. Dla przykładu:

·         I am driving a bus -> Am I driving a bus? [Czy prowadzę autobus?]

·         Mike is gathering mushrooms -> Is Mike gathering mushrooms? [Czy Mike zbiera grzyby?]

·         They're playing the piano -> Are they playing the piano? [Czy oni grają na fortepianie?]

Uwaga: O ile w zdaniach twierdzących bardzo często stosowana jest forma skrócona czasownika 'to be' (I'm, He's, etc.) w pytaniach, ze względu na odwrotną kolejność słów, nie jest to już możliwe.

 

 

Tworzenie pytań w czasie Present Continuous podsumowuje poniższa tabela:

Present Continuous - pytania

Am
Are
Is
Is
Is  Are
Are
Are

I
you
he
she
it  we
you
they

watching
watching
watching
watching
watching watching
watching
watching

a movie?
a movie?
a movie?
a movie?
a movie?
a movie?
a movie?
a movie?

Przeczenia

Podmiot zdania + am/is/are + czasownik + -ing

Przeczenia w czasie Present Continuous tworzymy poprzez dodanie do zdania twierdzącego słowa 'not' (sygnalizującego negację) zaraz po czasowniku posiłkowym 'to be'. Dla przykładu:

·         I am riding a bike -> I am not riding a bike. [Nie jeżdżę na rowerze]

·         John is cleaning the pool -> John is not cleaning the pool. [John nie czyści basenu]

·         We're sunbathing -> We're not sunbathing. [Nie opalamy się]

Tworzenie pytań w czasie Present Continuous podsumowuje poniższa tabela:

Present Continuous - przeczenia

I
You
He
She
It   We
You
They

am
are
is
is
Is are
are
are

not
not
not
not
not not
not
not

watching
watching
watching
watching
watching watching
watching
watching

a movie.
a movie.
a movie.
a movie.
a movie.
a movie.
a movie.
a movie.

 

Dodawanie końcówki -ing

Jak wspomniano wyżej do czasownika w formie continuous dodajemy końcówkę -ing. Jednak w niektórych przypadkach końcówka wpływa nieznacznie na pisownię czasownika. Wszystkie takie przypadki opisano poniżej:

·         W czasownikach zakończonych na -ie końcówka ta zamienia się w 'y' przed dodaniem -ing. Dla przykładu: Die - Dying, Lie - Lying.

·         W czasownikach zakończonych na -e usuwamy 'e' przed dodaniem końcówki -ing. Dla przykładu: Smile - Smiling, Drive - Driving.

·         Wyjątkiem jest tu czasownik 'be' przyjmujący formę 'being' oraz wszystkie czasowniki zakończone na -ee gdzie nic nie zmieniamy. Dla przykładu: See - Seeing, Agree - Agreeing.

·         W czasownikach jednosylabowych zakończonych na spółgłoskę poprzedzaną przez samogłoskę (np. stop) końcowa spółgłoska jest podwajana przed dodaniem końcówki -ing. Dla przykładu: Stop - Stopping, Bet - Betting, Set - Setting.

·         Jeśli ta sama sytuacja ma miejsce w czasownikach wielosylabowych, podwojenie ostatniej spółgłoski ma miejsce tylko w przypadku, gdy akcent pada na ostatnią sylabę. Dla przykładu: Begin - Beginning, Regret - Regretting.

·         Jeśli akcentowana jest inna sylaba niż ostatnia spółgłoski końcowej nie podwaja się. Dla przykładu: Happen - Happening, Remember - Remembering.

·         W British English w czasownikach zakończonych na -l końcówka ulega podwojeniu przed dodaniem -ing niezależnie od tego, która sylaba jest akcentowana. Dla przykładu: Travel  - Travelling, Cancel - Cancelling.

·         Nie podwajamy ostatniej spółgłoski, jeżeli czasownik kończy się na podwójną spółgłoskę (-rt, -lp, -ng, etc.). Dla przykładu: Start - Starting, Help - Helping, Sing - Singing.

·         Nie podwajamy ostatniej spółgłoski, jeżeli poprzedza ją podwójna samogłoska (-oil, -eed, etc.) Dla przykładu: Boil  - Boiling, Need - Needing.

·         Nie podwajamy ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin