SCENARIUSZ ZAJĘĆ
PROWADZONYCH W GRUPIE DZIECI 6 – LETNICH w dniu 2006-02-09
Autor: Magdalena Kołodziejczak
Miejskie Przedszkole nr 7
65-409 Zielona Góra
Cel ogólny:
- Uświadamianie dzieciom odrębności kulturowych, tradycji i symboli innych krajów
- Rozbudzanie poczucia przynależności narodowej
Cele szczegółowe:
- Dziecko zna i potrafi:
- zna flagę, zwyczaje, tradycje omawianych krajów;
- rozumie pojęcia „Europa bez granic”
- potrafi rozpoznać i omówić wygląd flagi U. E.
- Wie, jakim językiem posługują się mieszkańcy danego kraju;
- Wykonuje pracę plastyczną na dany temat;
Pomoce: mapa unii, flagi, zdjęcia, foldery, prace innych dzieci, podpisane koperty z pociętymi puzzlami, kaseta magnetofonowa, artykuły papiernicze, włóczka, nazwy krajów unijnych.
Przebieg zajęć:
Zajęcia mają charakter podsumowujący i mają na celu zebranie informacji związanych z edukacją europejską przedszkolaków.
1. Odsłonięcie tablicy z mapą Unii Europejskiej i wybranymi flagami państw.
2. Odczytanie napisu – Unia Europejska – ustalenie czym jest U.E.
3. Odszukanie Wielkiej Brytanii – omówienie flagi. Zebranie znanych dzieciom informacji dotyczących Wlk. Brytanii:
- język,
- stolica
- ważne zabytki
- cecha narodowa
- strój narodowy
4. Zaproszenie dzieci do walca angielskiego.
5. Odszukanie Niemiec na mapie – omówienie flagi. Zgromadzenie znanych dzieciom informacji dotyczących Niemiec –
- język;
- stolica;
- zabytki;
- cecha narodowa;
- charakterystyczny strój;
6. Ułożenie puzzli – tematyka dowolna (każde dziecko odszukuje kopertę ze swoim imieniem.
7. Odszukanie na mapie flagi Grecji. Gromadzenie informacji dotyczących Grecji.
- strój;
8. Zaproszenie do degustacji owoców pochodzących z Grecji.
9. Hiszpania – odszukanie na mapie flagi Hiszpanii. Zebranie wiadomości dotyczących:
- języka;
- stolicy;
- zabytków;
- cechy narodowej;
- symboli narodowych;
10. Zaproszenie dzieci do zabawy ruchowej – gra w piłkę na niby.
11. Odszukanie Polski na mapie. Ustalenie wiadomości dotyczących:
- stolicy ;
- początków powstania państwa;
- cech narodowych;
12. Recytacja wiersza „Zielona Góra”.
13. Zaproszenie do oglądania prac plastycznych o krajach U. Europejskiej.
14. Losowanie wybranych krajów przez dzieci.
15. Zaproszenie do stolika, omówienie technik plastycznych, zaproszenie do wspólnej pracy.
A Polska – oklejanie kształtów syrenki warszawskiej lub smoka wawelskiego podartą wcześniej na drobne elementy krepiną
B Grecja – obrysowywanie, wycinanie i naklejanie na kartkę z przygotowaną wcześniej paterą – owoców egzotycznych
C Hiszpania – oklejanie kształty byka kawałkami skóry – praca zbiorowa
D Niemcy – malowanie farbami – flaga, projektowanie wzoru na porcelanie – talerzu papierowym
E Wieka Brytania – oklejanie kształty autobusu lub korony – materiał wg uznania
16. Przypomnienie o zachowaniu porządku i bezpiecznym korzystaniu z artykułów papierniczych.
17. Wspólne oglądanie prac, zorganizowanie wystawy prac dzieci.
biter67