Przepisy wegańskie zbiór.doc

(101 KB) Pobierz
Ciasto czekoladowe

       Ciasto czekoladowe                                                                    

 

2 szklanki mąki pszennej (może być pól na pół z razową)

1 szklanka cukru

¾ szklanki oleju                                                                                

1 szklanka mleka roślinnego

1 łyżeczka proszku do pieczenia

3-4 czubate łyżki kakao

Garść rodzynek (daktyli itp.)

2-3 łyżki drobno pokruszonej czekolady

*********

Czekolada

Wiórki kokosowe

*********

Mąkę, kakao, cukier, proszek do pieczenia, rodzynki, czekoladę wymieszać ze sobą. Do tej mikstury dodawać mleko i olej i dokładnie wymieszać. Konsystencja tego ciasta powinna być płynna, ale  płynna z umiarem. Przygotować foremkę do ciast (wysmarowaną olejem i posypaną kaszką manną lub bułką tartą),do niej wlewamy ciasto. Piec w 180 stopniach ok. 50 min. Przydatną rzeczą do sprawdzenia czy ciasto jest już gotowe jest wykałaczka i należy ją  wbić w środek ciasta i jak ciasto nie przykleja się do wykałaczki to ciasto jest dobre. Z góry ciasto można polać czekoladą i posypać wiórkami kokosowymi.

 

 

       Zapiekanka ziemniaczana

 

Ziemniaki

Kilka ząbków czosnku

Przyprawy (oregano, sól, pieprz, curry itp.)

Mleko roślinne

Koperek/szczypiorek

oliwa z oliwek

 

*********

Naczynie żaroodporne natłuścić oliwą z oliwek. Czosnek drobno pokroić i część wysypać równomiernie do foremki. Ziemniaki (surowe) pokroić na plastry grubości 1 cm.. Układać w foremce, żeby lekko na siebie nachodziły, posypać resztą czosnku, drobno posiekaną zieleniną (koperek/ szczypiorek) i przyprawami. To polać mlekiem, tak żeby ziemniaki lekko wystawały. Wsadzić do nagrzanego piekarnika na 200 stopni i piec ok. godziny. Aromat pieczonego czosnku rozchodzący się po mieszkaniu jest nieziemski, o smaku nie wspomnę J

 

 

     Babeczki z kremem, waniliowe

 

Ciasto:

1,5 szklanki mąki

Pół szklanki oleju

Pół łyżeczki soli

Ok. 4 łyżki wody

 

Składniki wymieszać. Ciasto musi odchodzić od ręki, następnie rozwałkować i wyłożyć foremki (najlepiej foremki leciutko natłuścić olejem.) Piec w 180 stopniach, ok. 30 min, trzeba pilnować żeby się nie spiekły. Po upieczeniu od razu odstawić do ostygnięcia.

 

Krem:

 

3 szklanki mleka waniliowego (bez problemu można zamienić że, po prostu do mleka sojowego dodać kilka kropel aromatu waniliowego i efekt ten sam)

3-4 łyżki cukru

Pół szklanki kaszy mannej

Kilka kropel aromatu waniliowego

4 łyżki mąki ziemniaczanej

Szczypta soli

 

2,5 szklanki mleka wlać do garnka, dodać cukier i sól. Do reszty mleka (pół szklanki) dodać te 4 łyżki mąki ziemniaczanej i dokładnie wymieszać żeby nie było grudek.. Mleko w garnku podgrzewać na małym ogniu, aby rozpuścił się cukier. Nie czekać że się zagotuje ,tylko od razu dodać mleko z mąką ziemniaczaną oraz kaszę manną ( składniki te powoli dodawać i od razu mieszać, by nie zrobiły się grudki). Całość podgrzewać na małym ogniu cały czas mieszając. Jeżeli zrobią się grudki, to spokojnie. Najlepiej potraktować je blenderem.

  Wyłożyć krem do foremek z ciasta. Na górę dać ulubione owoce, np. maliny. Przed wyłożeniem kremu można do foremek wsypać drobno pokrojone migdały, orzechy itp. Babeczki te trzymać w lodówce, najlepsze są na drugi dzień.

 

      Śmietana kokosowo –ryżowa (jako dodatek do ciast)                                                                           ^Rafaello przy tym się chowa^

 

pół szklanki ugotowanego białego ryżu
15 łyżek wiórków kokosowych (ok 15 dag)
3 łyżki oleju
1 szklanka wody
1-2 łyżki cukru (zależy jak słodkie chcemy)

 

Wszystkie składniki wrzucić do pojemnika i zblenderować (zmiksować). Jeżeli jest za mało słodkie, dorzucamy więcej cukru, jeśli natomiast za mało kokosowe w smaku, to dajemy więcej wiórków. Trzeba pamiętać żeby do wody, gdzie będzie się gotował ryż, nie wrzucać soli, bo wychodzi coś słono-słodkiego, więc masakra nie do zjedzenia:). Trzymać w lodówce.

 

 

   Domowe kebaby

Ciasta:

 

3 szklanki mąki

Szczypta soli

ok. szklanka ciepłej wody

2 łyżki oleju

Drożdże ok. pół kostki

Łyżeczka cukru

 

Po wody dodać drożdże i łyżeczkę cukru, dokładnie wymieszać. Dodać do mąki. Do mąki dodać również olej, sól. Wyrobić ciasto.  Uformować bułki (takie bardziej spłaszczone), z tej ilości wychodzą cztery takie bułki. Piec na blasze wysmarowanej olejem w 225 stopniach do czasu aż się lekko zarumienią. Uważać żeby się nie spiekły, lepsze są takie mniej spieczone. Po upieczeniu wyjąc do stygnięcia. Delikatnie rozciąć górę.

 

Nadzienie:

 

Paczka kotletów sojowych

Przyprawa do kebabów lub własna ulubiona mieszanka przypraw.

Ulubiona sałatka/surówka

 

Kotlety sojowe namoczyć przez kilkanaście minut.  Gdy będą już miękkie, wyjąc z wody. Pokroić na paski i wrzucić do miski.  Posypać je przyprawą i skropić kilkoma kroplami oleju. Dokładnie wymieszać, wręcz ugniatać je, by każdy pasek był w przyprawach. Na patelni rozgrzewamy olej i na mocno rozgrzany olej wrzucamy te kotlety i mocno przypiekamy.  Do bułki upychamy na przemian sałatkę, kotlety i polewamy to ulubionym sosem lub po prostu keczupem.

 

 

 

 

     Sos czosnkowy

 

1/2 szklanki oleju
1/4 szklanka soku z cytryny
1/4 szklanka wody
czosnek (ok. 6-5 ząbków)
troszkę soli

+ mąką żeby zagęścić

 

Wszystko (oprócz mąki) blenderujemy (miksujemy), potem dodajemy mąkę i znów blenderujemy. Idealnie uzupełnia smak pizzy, kebabów jak i kanapek.

 

 

 

 

Słodkie bułeczki kokosowo-waniliowe

 

 

Pół szklanki mleka kokosowego
Pól szklanki mleka roślinnego
1 łyżeczka aromatu waniliowego lub świeże ziarenka wanilii
450 g mąki (niecałe trzy szklanki)
3 łyżki wiórków kokosowych
1/2 łyżeczki soli
4,5 łyżki cukru trzcinowego + troszkę cukru do posypania bułeczek
ok. 1/3 szklanki oleju
1 łyżeczka drożdży

 

 

Wszystkie składniki łączymy, dobrze zagniatamy. Zostawiamy ciasto przykryte ściereczkę na godzinę w ciepłym miejscu, żeby urosło. Następnie dzielimy je na 12 części i zostawiamy na kolejne 10 minut.

Potem z każdej części robimy wałeczek i zwijamy w ślimaczki. Ślimaczki układamy na wysmarowanej olejem blasze i odstawiamy na kolejne 45 minut. Bułeczki z góry skrapiamy mlekiem kokosowym i posypujemy cukrem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i pieczemy 15-20 minut. Trzeba pilnować bo szybko się spiekają i jak już leciutko się rumienia to wyłączyć piekarnik i po chwili wyjąć.

 

 

 

    Bułeczki z warzywnym nadzienie

                            ^świetna alternatywa dla kanapek^

 

ciasto:


1,5 szklanki mąki razowej
ok. 2/3 szklanki wody
3 łyżki oleju
1 łyżeczka soli


nadzienie:
 

0,5 kalafiora
0,5 szklanki groszku zielonego
3 ziemniaki
2 papryki
3 łyżki oleju do smażenia
1 łyżeczka soli
0,5 łyżeczki pieprzu
2 łyżki przecieru pomidorowego

Składniki na ciasto wymieszać i wyrobić tak, aby było miękkie. Przykryć ściereczką i odstawić. Warzywa drobno pokroić i wrzucić na rozgrzany olej, dodać trochę wody i dusić do miękkości. Dodać przyprawy, przecier, wymieszać i odstawić do ostygnięcia.
Z ciasta uformować kulki o średnicy 2,5 cm i wałkować placki o średnicy 8 cm. Na placki nakładać nadzienie i zlepiać tak jak pierogi. Ułożyć na wysmarowanej olejem blasze i włożyć do nagrzanego piekarnika. Piec w 180 stopniach około 30 min. Bułeczki te najlepsze są następnego dnia. Świetne do szkoły, pracy.

 

 

 

 

  Zupa Afrykańska

 

1 szklanka posiekanej cebuli
1 szklanka posiekanej czerwonej lub zielonej papryki
3 ząbki utartego czosnku
2 łyżki oleju
4 szklanki wody
2 szklanki posiekanych ziemniaków
1 szklanka posiekanych pomidorów
1/4 łyżeczki startych skórek z cytryny
1 łyżka soku cytrynowego
papryka, pieprz i sól do smaku
posiekana zielona pietruszka

 

Udusić pierwsze 3 składniki na oleju z małą ilością wody, dodać pozostałą ilość wody i resztę składników (oprócz pietruszki), a następnie gotować całość przez 30 minut. Podawać posypane pietruszką.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin