Zarządzenie.rtf

(14 KB) Pobierz

ZARZĄDZENIE Nr 5/04/05

Rektora Politechniki Śląskiej

z dnia 5 listopada 2004 roku

w sprawie przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego

na stanowiskach pracy w Politechnice Śląskiej.

Działając na podstawie ustawy z dnia 12 września 1990 roku o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 65, poz. 385, z późn. zm.), art. 226 Kodeksu pracy, rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz.U. z 03r. Nr 169, poz. 1650) oraz Polskiej Normy PN-N-18002/2000, w celu zapewnienia ciągłej poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy w Uczelni, zarządza się przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego na wszystkich stanowiskach pracy w Politechnice Śląskiej.

§ 1

1. Przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy w Politechnice Śląskiej, należy przeprowadzić w następujących etapach:

I.          Dokonanie przeglądu stanowisk pracy w Politechnice Śląskiej oraz identyfikacja ew. zagrożeń występujących na stanowiskach.

II.       Oszacowanie ryzyka zawodowego i sporządzenie kart oceny ryzyka zawodowego.

III.     Opracowanie planu działań korygujących lub zapobiegawczych.

§ 2

1. Kierownik jednostki organizacyjnej powołuje w terminie do dnia 30 listopada 2004 roku Zespół Oceniający Ryzyko Zawodowe, który dokona przeglądu stanowisk pracy oraz identyfikacji zagrożeń. W skład Zespołu wchodzą:

- ?     pełnomocnik ds. BHP w jednostce,

- ?     pracownik/cy jednostki, posiadający wiedzę i kwalifikacje niezbędne do identyfikacji zagrożeń na ocenianych stanowiskach (np.: osoby bezpośrednio kierujące pracownikami, specjaliści, technolodzy, pracownicy techniczni, administracyjni i naukowo dydaktyczni),

- ?     Społeczny Inspektor Pracy – członek podkomisji BHP.

2.      Dyrektor Administracyjny powołuje dwa Zespoły Oceniające Ryzyko Zawodowe, które dokonają przeglądu stanowisk pracy oraz identyfikacji zagrożeń w komórkach Administracji Centralnej i Administracji Osiedla Studenckiego.

3.      Zespół Oceniający Ryzyko Zawodowe sporządza w terminie do dnia 31 stycznia 2005 roku dokumentację niezbędną do końcowej oceny ryzyka zawodowego, zgodnie z Zał. Nr 1 ÷ Nr 4, a następnie przekazuje ją do Inspektoratu BHP. Jeżeli w jednostce organizacyjnej występują identyczne stanowiska pracy (na których wykonywane są takie same zadania, w jednakowych warunkach pracy) – ocenę ryzyka przeprowadza się na jednym z nich, uznając, że dotyczy wszystkich stanowisk.

4.      Inspektorat BHP wraz z Zespołem Oceniającym Ryzyko Zawodowe, sporządza na podstawie otrzymanej dokumentacji, Kartę Oceny Ryzyka Zawodowego (Zał. Nr 5) dla każdego stanowiska pracy i przekazuje ją do danej jednostki organizacyjnej.

5.      Kartę Oceny Ryzyka Zawodowego podpisuje: Zespół powołany do oceny ryzyka zawodowego w danej jednostce organizacyjnej, kierownik Inspektoratu BHP oraz kierownik jednostki.

6.      Pomocniczą instrukcję przeprowadzania oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy w Politechnice Śląskiej stanowi Zał. Nr 8.


§ 3

1. Kierownik jednostki organizacyjnej ma obowiązek przedstawić pracownikowi zatrudnionemu na ocenianym stanowisku Kartę Oceny Ryzyka Zawodowego, celem zapoznania się z nią oraz podpisania przez pracownika „Oświadczenia” (wzór oświadczenia stanowi Zał. Nr 6):

1)        pracownicy nowo zatrudnieni winni być zapoznani z występującym ryzykiem zawodowym na obejmowanym stanowisku w ramach szkolenia stanowiskowego,

2)        podpisane oświadczenie pracownika, należy przechowywać w aktach osobowych w Dziale Spraw Osobowych, a kopię w danej jednostce organizacyjnej.

2. W przypadku wystąpienia dużego ryzyka zawodowego, należy podjąć przez jednostkę organizacyjną działania korygujące w celu jego redukcji, a następnie dokonać ponownej oceny.

3. Jeżeli na ocenionym stanowisku pracy zajdą zmiany techniczne, organizacyjne bądź technologiczne należy bezwzględnie przeprowadzić ponowną ocenę ryzyka zawodowego.

§ 4

W przypadku pracownika zatrudnionego na stanowisku pracy, składającym się z kilku stanowisk roboczych, do każdego stanowiska roboczego należy oddzielnie przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego.

§ 5

Pracownicy, którzy zapoznali się z Kartą Oceny Ryzyka Zawodowego na swoim stanowisku pracy są bezwzględnie zobowiązani do stosowania zalecanych środków redukujących ryzyko zawodowe.

§ 6

Nadzór merytoryczny nad poprawną oceną ryzyka zawodowego prowadzi lekarz medycyny pracy i wyznaczony pracownik Inspektoratu BHP, zgodnie z wewnętrzną procedurą dotyczącą oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy w Politechnice Śląskiej.

§ 7

Po przeprowadzeniu oceny ryzyka zawodowego w Uczelni, w przypadku wystąpienia niedopuszczalnego ryzyka (o którym mowa w Dziale II pkt. 8 Zał. Nr 8), kierownik jednostki niezwłocznie opracowuje „Plan działań korygujących ryzyko zawodowe” i przekazuje go do Inspektoratu BHP (Zał. Nr 7).

§ 8

Zarządzenie wchodzi z dniem jego podpisania.

Rektor

Politechniki Śląskiej

Prof. dr hab. inż. Wojciech Zieliński

ryzyko zawodowe – prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodujących straty, w szczególności wystąpienia u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy lub sposobu wykonywania pracy (§ 2 pkt 7 rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy – t.j. Dz.U. z 03r. Nr 169, poz. 1650)

Otrzymują:

R, RN, RO, RD, RA, AK

wszystkie jednostki organizacyjne i komórki administracyjne Uczelni

ZNP, NSZZ „Solidarność

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin