Wtorek.doc

(39 KB) Pobierz
Wtorek: Dary lasu

 

 

Wtorek: Leśne dary.

 

I   Zabawa tropiąca „Gdzie ukryły się grzybki?”; dziecko na podstawie pozostawionych wskazówek potrafi odszukać w sali ukryte grzybki, rozumie pojęcia: „nad, pod, na dole, na górze, obok, za”.

·      Słuchanie wiersza J. Brzechwy „ Grzyby”, zapoznanie z różnymi rodzajami grzybów, ich nazwami; dziecko potrafi wypowiedzieć się na temat wiersza, wymienić nazwy grzybów występujących w wierszu, wie które grzyby są jadalne, a które trujące.

·      „ Poznajemy grzyby”- oglądanie ilustracji z grzybami, rozmowa na temat środowiska, w jakim rosną, poznanie warunków sprzyjających rozwojowi grzybni, wyjaśnienie pojęcia „grzybnia”; dziecko potrafi wypowiedzieć się na temat wyglądu grzybów, poszerza swoje słownictwo o nowe wyrazy, potrafi wskazać grzyby jadalne, niejadalne, trujące, wie że nie należy dotykać i zrywać grzybów trujących.

 

II  Prezentacja kolejnej litery „Ć, ć”- zapoznanie z literą Ć, ć.

Zabawa „Polowanie na literę”- dziecko uczy się litery przez obserwację, potrafi odszukać, wśród napisów na kartonikach, umieszczonych w sali wyrazy z literą „Ć, ć” (ćma, ćwikła, ćwiczy, liść, boćki, kapeć itp.), każdą tą literę zaznacza kuleczką, próbuje odszukać ją w imieniu (zauważa, że nie ma jej w imionach), potrafi wykleić jej graficzny obraz plastelina.

·      Nauka piosenki „ Zbieramy grzyby”- osłuchanie się z melodią

     i słowami piosenki; dziecko poznaje słowa i melodię piosenki, potrafi przedstawić swoimi słowa treść piosenki.

·      Zabawa ilustracyjna przy tej piosence – dziecko potrafi ustawić się

     za drugim dzieckiem tak, by utworzyć „węża”(pierwsze dziecko to „Pani Jesień” wybiera sobie dzieci przez dotknięcie), potrafi bezkolizyjnie poruszać się po sali pomiędzy dziećmi siedzącymi na dywanie i w rytm muzyki naśladuje zbieranie grzybów.

·      „ Orzechowe rytmy” zabawa rytmiczna przy piosence

    z wykorzystaniem orzechów; dziecko wsłuchuje się w melodię piosenki, potrafi zapamiętać jej rytm i odtworzyć go wystukując orzechami, potrafi wykorzystać różne okazy przyrody, aby wydobyć dźwięk.

·      Zabawa badawcza „Pieczarka” zapoznanie z budową i badanie go poprzez zmysł węchu; dziecko potrafi określić jakie cechy posiada grzyb (kształt, barwa, wielkość), poznaje budowę części grzyba (kapelusza, trzonu), wie co oznacza określenie „grzyb z hodowli”.

·      „Grzyby”- wypełnianie szablonu prawdziwka lub muchomora plasteliną; dziecko potrafi dobrać właściwy kolor do wypełnienia konturów grzyba, potrafi starannie wykonać prace i dba o porządek na stoliku.

·      Zabawa ruchowa „ Omiń muchomora”- bieżna.

 

III Zabawa ruchowa „ Omiń pokrzywy” – równoważna.

·      Quiz „Prawda czy fałsz?”- doskonalenie umiejętności rozróżniania fikcji od rzeczywistości; dziecko potrafi ocenić prawdziwą wypowiedź wykonując ruch dłonią (potwierdza- stuka pięścią w podłogę, zaprzecza- pociera dłonie jedna o drugą).

·      Zabawa ortofoniczna - „Wycieczka do lasu”- usprawnienie narządów mowy, dziecko potrafi uważnie słuchać poleceń nauczyciela

     i wykonywać je (idąc lasem- liście szeleszczą pod stopami „szu – szu – szu”, silny wiatr – zakrywają głowę „Aaa!”, kasztany stukają o ziemię- dzieci wystukują o podłogę podany przez nauczyciela rytm).

 

 

 

Środa:  Mieszkańcy lasu.

 

Zagadki „Zwierzęta leśne”- uporządkowanie i poszerzanie wiadomości

o mieszkańcach lasu, rozwijanie logicznego myślenia, pamięci, próby uogólnienia zdobytej wiedzy; dziecko potrafi odgadnąć zagadkę, potrafi

w paru zdaniach opowiedzieć o rozpoznanym zwierzęciu.

·      Powtórzenie piosenki „Zbieramy grzyby”; dziecko próbuje odtworzyć zapamiętaną melodię i tekst, próbuje zaśpiewać piosenkę sam oraz

     z pomocą całej grupy.

 

II   Prezentacja kolejnej litery z alfabetu „Ch, ch”- zapoznanie                      z literą Ch, ch. Skreślanka wyrazowa „Który napis posiada tą literę?”– ćwiczenia w wyodrębnianiu litery „Ch, ch”w wyrazach; dziecko wyszukuje wszystkie wyrazy zawierające te literki,  próbuje odczytać wyraz (nauczyciel głoskuje pokazując każdą literę w danym wyrazie), dziecko skreśla wyraz w którym się ona znajduje. Wyklejanie szablonu litery „Ch, ch” papierem kolorowym – dziecko utrwala sobie wizualnie i dźwiękowo tą literę.

·      Wysłuchanie wiersza „ Niedźwiedź i jeżyk” N. Usenko; wypowiedzi na temat treści wiersza; dziecko potrafi odpowiedzieć na pytania nauczyciela, poznaje zwierzęta żyjące w lesie, wie jakie zwierzęta żyją w polu.       

·      Zabawa  dydaktyczna „ Uczymy lalkę i misia” – utrwalenie pojęć lewa – prawa, w lewo – w prawo, góra – dół, przód – tył; świadome poruszanie się w otoczeniu; dziecko potrafi wykonać polecenia nauczyciela, pokazać swoją lewą rękę i nogę oraz oznaczyć frotką lewą łapkę misia, poruszać się w przestrzeni zgodnie z poleceniami nauczyciela.

·      Ćwiczenia gimnastyczne wg zestawu LV „Jesienne porządki”               K. Wlaźnik; dziecko doskonali umiejętność różnych ustawień i szybkie reagowanie na sygnały umowne.

·      „ Kto to?”- praca z ilustracjami zwierząt leśnych, stopniowe odkrywanie fragmentów zakrytych obrazków i rozpoznawanie zwierząt, rozmowa na temat przygotowania zwierząt do zimy; dziecko rozpoznaje zwierzęta, potrafi wypowiedzieć się na temat trybu życia zwierząt leśnych, wie że gromadzą zapasy na zimę, zmieniają futro a niektóre zapadają w zimowy sen.

·      Zabawa ruchowa „ Wiewiórka”- orientacyjno - porządkowa.

III Zabawa ruchowa „Piłka w półkole” – z elementem rzutu.

·      Zabawa ortofoniczna „Kto obudził misia?”- w oparciu o wiersz

     Cz. Janczarskiego „ Miś”- ćwiczenie przodu i tyłu języka; dziecko potrafi naśladować chrapanie na zgłoskach „chrr- chrr” oraz „ mniam”, „mlask”.

·      Zagadki słuchowo – muzyczne; odgadywanie znanych piosenek na podstawie zanuconych melodii lub odtworzonego fragmentu melodii

     z płyty CD w wersji instrumentalnej; dziecko już po kilku dźwiękach

     podejmuje próby rozpoznania utworu.

·      Ćwiczenie graficzne „Gdzie mieszka to zwierzę?” – dziecko potrafi połączyć linią zwierzątko z jego domem, np. dzięcioł – dziupla, lis – nora, niedźwiedź – gawra.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin