SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GR.doc

(51 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GR

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GR. IV

PROWADZONYCH PRZEZ KATARZYNE KOPROWSKĄ

 

Temat kompleksowy:  Płynie, cieknie, kapie…kto ją złapie  - ( doświadczenia z wodą).

 

Temat szczegółowy: Laboratorium pod chmurką – zabawy badawcze z wodą.

 

Cele ogólne:

ü      Rozwijanie umiejętności przeprowadzania prostych doświadczeń i wyciągania wniosków. Wzbogacanie zasobu słownictwa dziecka.

ü      Wyzwolenie  wielostronnej aktywności dzieci przez przyswajanie, odkrywanie, przeżywanie, działanie.

ü      Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania wypowiedzi kolegów.

Cele szczegółowe:

ü     doskonali logiczne myślenie

ü     wie jak się oczyszcza brudną wodę

ü     sprawdza rozpuszczalność w wodzie niektórych substancji (cukier, sól, mąka)

ü     sprawdza co pływa a co tonie w wodzie

ü     wie, które przedmioty szybciej wchłaniają wodę, a które  nie

ü     rozumie zjawisko parowania wody i skraplania pary ogląda i wyciąga wnioski

ü     potrafi samodzielnie wyciągać wnioski z doświadczeń

ü     aktywnie uczestniczy w zajęciach

ü     wypowiada się na określony temat

ü     odczuwa radość i zadowolenie z własnych i wspólnych działań.

ü     potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę podczas prowadzonych doświadczeń

ü     reaguje na sygnały umowne w czasie zabawy ruchowej

Metody: rozmowa, obserwacja, zadań stawianych dziecku

Formy: praca z całą grupą , w zespołach przy stolikach, indywidualna

Pomoce dydaktyczne: plastikowe pojemniki wypełnione wodą, filtry wykonane przez dzieci, butelki z brudną wodą, plastelina, korek, piłeczki pingpongowe, spinacze biurowe, mąka, sól, cukier, monety, papierowe łódki, lusterka, spodki, muszelki, klocki drewniane, kwiatki dla każdego dziecka),  kubki i łyżeczki dla każdego dziecka, słoiczki, farby, gąbka, folia aluminiowa, papier, wata, rysunek kropli wody, kredki, metalowe przedmioty

Przebieg zajęć:

1) Przywitanie się piosenką „ Błyskawica , grzmot”

Pada deszczy ..2x

Wieje wieje wiatr

Pada deszczyk ..2x

Wieje wieje wiatr

Błyskawica, grzmot..2x

A na niebie kolorowa tęcza

2)Rozwiązywanie zagadek słownych związanych z wodą (deszcz, chmura, rzeka, morze, kran)

Z góry strumieniem spływa

Przy morzu ogromna bywa                        RZEKA

 

Płynie po niebie mała albo duża,

Gdy słońce skryje świat się zachmurza       CHMURA

 

Co tak o szyby dzwoni,

Kiedy chmura łzy roni                                  DESZCZ

Odkręcasz go w łazience, to wielka wygoda

Zaraz umyjesz ręce, już czysta leci woda                      KRAN

 

Kąpiele w nim wspaniałe,
fal szumu słuchamy.
W czasie jesiennej szarugi            MORZE                        
chętnie je wspominamy.

 

 

 

 

 

3)Burza mózgów – po rozwiązaniu zagadek dzieci wspólnie zastanawiają się nad tym Co wspólnego łączy te zagadki” (wszystko to woda).

4) Określanie cech wody za pomocą techniki twórczego myślenia: lista atrybutów. (Dzieci siedzą w kole, każde kolejno wypowiada się.)
N. - Dokończcie zdanie: Woda jest (jaka) ...........
N. - Dokończcie zdanie: Gdyby wody nie było to……..



5)Zabawa ruchowa z wykorzystaniem symboli rysunkowych – „Przed i po deszczu”. Każde dziecko otrzymuje krążek. Nauczyciel pokazuje trzy obrazki:



- dzieci stoją w rozsypce, trzymając krążek w prawej ręce lekko nad głową

naśladują świecące słońce,

               



- przy muzyce dzieci trzymając krążek nad głową spacerują po sali

 

- kałuże deszczowe – dzieci kładą krążki na dywanie i na sygnał nauczycielki

przeskakują krążki (kałuże) obunóż

6)Eksperymentowanie z wodą:

a) „Jak oczyścić wodę” – przelewanie brudnej wody do filtrów ,pod koniec zajęć wnioski co się stało z brudną wody

b)„Co pływa – co tonie” – dzieci siedzą przy stolikach każde wrzuca do wody przedmioty, niektóre toną inne utrzymują się na powierzchni. dzieci zastanawiają się nad tym dlaczego  tak się dzieje i samodzielnie wyciągają wnioski na ten temat.

c)„Co się rozpuszcza a co nie” – dzieci siedzą przy stolikach, każde dostaje kubek z wodą i łyżeczkę. Na małych kartonikach przed każdym dzieckiem przygotowany jest cukier, sól, mąka, dzieci wsypują kolejno produkty, mieszają łyżeczką i sprawdzają co rozpuszcza się najszybciej a co się nie rozpuszcza.

d)  „Co najszybciej wsiąka”.- dzieci wylewają wodę na watę, folię, gąbkę, kartkę

e) „Powstawanie deszczu i parowanie wody”. rozlanie wody do dwóch szklanek, na jednej położony jest spodek szklany, a na drugiej lusterko – dzieci obserwują zjawisko parowania wody i gromadzenia się pary,

,,deszcz” – szklanka przykryta spodkiem, przy podnoszeniu spodka krople wody spadają – przy podnoszeniu lusterka widoczne zaparowanie, -wyjaśnienie przez dzieci zjawiska parowania i skraplania się wody – powstawanie deszczu

f)Kwiatek w wodzie” – włożenie kwiatka do zafarbowanej wody, dyskusja , co stanie się z kwiatkiem, obserwacja co się stanie z kwiatkiem- ( obserwacja długoterminowa)

Po zakończeniu zabaw dzieci kończą zdanie „ Woda jest niezwykła, ponieważ….”

7 Zabawa relaksacyjna: Tu płynie rzeczka”

8 „ Kropla wody” – przekształcenie kropli wody w coś

Tu płynie rzeczka

Tu płynie rzeczka ( wzdłuż kręgosłupa rysujemy z falistą góry na dół falistą linię)

Tędy przeszła pani na szpileczkach ( opuszkami paluszków wskazujących powoli kroczymy)

Tu stąpały słonie (całymi dłońmi powoli poruszamy się do góry)

I biegały konie ( szybko z wyczuciem stukamy dłońmi zwiniętymi w pięści)

Wtem przemknęła szczypaweczka ( delikatnie szczypiąc wędrujemy)

Zaświeciły dwa słoneczka (powoli zataczamy koła)

Spadł drobniutki deszczyk ( leciutko stukamy opuszkami palców)

Czy Cię przeszedł dreszczyk? (niespodziewanie delikatnie szczypiemy dziecko w kark)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin