Świętokrzyskie.doc

(25 KB) Pobierz
Z końcem stycznia Zarząd Województwa Świętokrzyskiego ogłosił drugi już w tym roku konkursu na dotacje dla firm województwa św

Z końcem stycznia Zarząd Województwa Świętokrzyskiego ogłosił drugi już w tym roku konkursu na dotacje dla firm województwa świętokrzyskiego. Jeżeli planujesz rozwój własnej firmy i dopiero dowiedziałeś się o dotacjach unijnych lub nie zdążyłeś z przygotowaniem wniosku w pierwszym naborze teraz jest najlepszy moment na podjęcie odpowiednich działań w celu pozyskania dotacji.

O dofinansowanie mogą się starać wszystkie przedsiębiorstwa zarejestrowanie na terenie województwa świętokrzyskiego, zatrudniające do 250 osób i prowadzące działalność gospodarczą dłużej niż 6 miesięcy. Dofinansowanie dla firm w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego przewidziane jest w Osi Priorytetowej 1: Rozwój przedsiębiorczości, Działaniu 1.1: Bezpośrednie wsparcie sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MMSP).

Głównym celem wsparcia w ramach wspomnianego działania 1.1 jest podniesienie poziomu innowacyjności i konkurencyjności firm sektora MMSP. Do przykładowych projektów kwalifikujących się do wsparcia zaliczyć można:
1. Projekty inwestycyjne związane z budową lub rozbudową przedsiębiorstw; unowocześnieniem wyposażenia; wprowadzeniem innowacji technologicznych i innowacyjnych; zakupem wyników prac B + R (badania i rozwój); wdrażaniem i upowszechnianiem innowacyjnych produktów i usług.
2. Projekty związane z dostosowaniem technologii, produktów lub usług do wymagań unijnych przepisów oraz wdrażaniem rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu.
3. Projekty promujące przedsiębiorstwo poprzez udział w targach i wystawach w kraju oraz za granicą.
4. Projekty dotyczące utworzenia i wyposażenia nowych stanowisk pracy będących wynikiem rozszerzenia działalności gospodarczej lub wdrożenia działań innowacyjnych.

Tak naprawdę każdy projekt, który ma na celu budowę lub zakup nieruchomości, zakup maszyn, urządzeń, środków trwałych, oprogramowania, licencji, itp., dzięki którym wprowadzone zostaną nowe produkty, usługi, rozwiązania organizacyjne i proekologiczne ma dużą szansę na uzyskanie dofinansowania.

Wysokość dofinansowania:
1. Dla mikroprzedsiębiorstw (zatrudniających do 10 osób) wsparcie wynosi od 10 tyś do 1,5 mln zł.
2. Dla małych firm (do 50 osób) od 10 tyś do 2,4 mln zł.
3. Dla średnich ( do 250 osób) od 10 tyś do 4 mln.

Wartość dofinansowania:
Należy pamiętać, że przydzielana pomoc działa na zasadzie refundacji. Przedsiębiorca musi najpierw pokryć inwestycje własnym nakładem finansowym, dopiero po zrealizowaniu inwestycji będzie mógł się ubiegać o częściowy zwrot kosztów. W przypadku małych i średnich firm wartość dofinansowania wynosi do 50%, zaś dla mikroprzedsiębiorstw do 60% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Przed poniesieniem kosztów przedsiębiorcy będą wcześniej wiedzieli czy dotacja zostanie im wypłacona.

Przykład: Mikroprzedsiębiorstwo zlokalizowane na terenie woj. świętokrzyskiego planuje inwestycję na poziomie 50 tyś złotych. W ramach refundacji może otrzymać zwrot kosztów inwestycji do 60 % tj. 30 tyś złotych (zgodnie z formułą: 50 000 * 60 % = 30 000).

Podstawowym warunkiem uzyskania dotacji jest przygotowanie projektu inwestycji (wniosek, biznesplan, załączniki) i złożenie go w konkursie w czasie trwania naboru wniosków. Gdy projekt przejdzie pozytywną ocenę formalną i merytoryczną oraz uzyska wystarczającą liczbę punktów wówczas wnioskodawca zostanie poinformowany o przyznaniu dotacji. W tej sytuacji nie pozostaje nic innego jak rozpocząć inwestycję zgodnie z założonym harmonogramem i po jej zakończeniu złożyć wniosek o wypłatę dotacji.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin