Nasze zainteresowania czytelnicze.doc

(49 KB) Pobierz
Nasze zainteresowania czytelnicze (klasy IV-VI)

Temat: NASZE ZAINTERESOWANIA CZYTELNICZE.

 

Cele:

Uczeń potrafi:

·         zastanowić się nad tekstem

·         wymienić rodzaje książek

·         wymienić źródła informacji

·         wypowiadać się na temat swoich zainteresowań czytelniczych

Uczeń umie:

·         wybrać rodzaj literatury, która go interesuje

·         narysować „drzewo świadomego czytelnika”

Tok lekcji:

1.     Powitanie

2.     Odczytanie fragmentu książki Alain Ayache „Listy do mojej córeczki”

Wstaje dzień

Nie pozwól, by choć jeden dzień zgasł zmarnowany. Trzeba być niewdzięcznikiem, żeby się nie cieszyć jak wstaje nowy. Wiele jest osób zfzędliwych, wiecznie niezadowolonych, którym dłużą się godziny i które liczą minuty w nadziei, że ujrzą koniec swych trosk. Ciebie również na pewno czekają złe dni, kiedy nic nie będzie szło po Twojej myśli. Pamiętaj jednak, że nie przypadkiem nic nie dzieje się tak szybko, jak byśmy chcieli. Nie pozwól, by na wstającym dniu cieniem położyły się problemy, których rozwiązanie nie od Ciebie zależy...

3.     Zwrócenie uwagi uczniom, że wszystko co robią zależy tylko od nich. Jeżeli nie chcemy, aby ta lekcja była zmarnowana musimy wspólnie się postarać.

4.     Podział klasy na grupy, rozdanie papieru z napisem „informacja”.

5.     Uczniowie zastanawiają się skąd czerpiemy zdobywane informacje i zapisują je na planszach.

 

6.     Omówienie wyników pracy grupowej. Zwrócenie uwagi, że jednym ze źródeł informacji jest książka.

7.     Metodą „burzy mózgów” uczniowie wymieniają rodzaje książek - zapisujemy je na tablicy.

 

8.     Uczniowie przez chwilę zastanawiają się, jaką książkę zabraliby na bezludną wyspę:

·         baśnie - masz skłonności filozoficzne. Lubisz zgłębiać różne tajemnice, czasem jesteś zupełnie oderwany od życia. Nie zawsze potrafisz dogadać się z innymi  a nawet z samym sobą. Przestań ciągle błądzić w obłokach, bo życie „przeleci ci koło nosa”;

·         powieść fantastyczna - znasz się na ludziach, jesteś niezłym psychologiem, wszystkich rozszyfrujesz. Twoją zaletą jest bystrość i sprawny umysł, który pozwala ci zapamiętywać mnóstwo szczegółów. Wobec przyjaciół masz duże wymagania, toteż masz ich niewielu. Lubisz żartować z poważnych rzeczy, a więc nie zawsze wiadomo kiedy mówisz serio.

·         opowieści z życia zwierząt - nie masz zbyty dużej wiary w ludzi i we własne siły. Uwielbiasz odpoczynek na łonie przyrody i towarzystwo zwierząt, którym powierzysz własne tajemnice. Jesteś osobą bardzo wrażliwą. Zawsze stajesz w obronie słabszych i pokrzywdzonych, bo nie znosisz brutalności i przemocy. Więcej optymizmu, nie wszyscy ludzie są źli!

·         powieść historyczna - jesteś osobą zdyscyplinowaną, zorganizowaną i niemal pedantyczną w tym, co robisz. Lubisz planować swoją przyszłość, ale jesteś z natury realistą, toteż często zmieniasz postanowienia. Każdą pracę wykonujesz jednak dobrze, korzystając z doświadczeń cudzych i własnych.

·         książka przygodowa - masz żywą wyobraźnię, uwielbiasz podróże w nieznane. Swoją pomysłowością zadziwiasz innych. Jesteś odważny i zaradny, nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych. Lubisz samotność i towarzystwo zwierząt oraz częste zmiany otoczenia i przyjaciół. W każdym towarzystwie czujesz się jednak dobrze i jesteś „jego duszą”.

·         poezja - masz naturę marzycielską, jesteś osobą bardzo wrażliwą, delikatną i uczuciową. Boisz się samodzielnego życia i podejmowania decyzji. Brak ci wiary w siebie, a codzienność wydaje ci się zbyt brutalna. Osoby odważne, śmiałe wzbudzają twój podziw i uznanie - imponują ci.

·         książka obyczajowa - twardo stąpasz po ziemi, nie lubisz być zaskakiwany, lepiej, gdy wszystko toczy się zgodnie z wyznaczonym planem. Jesteś zrównoważony, niezbyt często się śmiejesz. Więcej spontaniczności i otwartości!

9.     Rozmowa kierowana na temat - w jaki sposób dziecko zapoznaje się z książką, co lub kto ma wpływ na rozwój zainteresowań.

10. Rozdanie uczniom czystych, białych kartek formatu A4.

11. Prosimy o narysowanie wyraźnego drzewa z korzeniami, pniem i owocami na gałęziach.

12. Prosimy uczniów, aby zastanowili się w jaki sposób rozwijają się zainteresowania i zdolności czytelnicze ludzi i umiejscowili poszczególne typy literatury przy korzeniach, pniu i owocach.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin