scenariusz.doc

(32 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II

2

 

 

 

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II

 

Ośrodek tematyczny     -    Technika na co dzień.

Temat dnia                     -    Czy umiemy korzystać z telewizji?

Czas pracy                      -    135 minut.

Cel ogólny                       -    wdrażanie do umiejętnego korzystania ze środków

                                               masowego przekazu.

Cele operacyjne            -     Uczeń:

ü      Wie co to są środki masowego przekazu;

ü      Potrafi zagospodarować swój czas wolny;

ü      Zna zasady korzystania z telewizji;

ü      Potrafi dobrać program telewizyjny stosownie do swego wieku i zainteresowań;

ü      Umie skonstruować spójną wielozdaniową wypowiedź na temat ulubionego programu telewizyjnego;

ü      Potrafi dokonać oceny postępowania bohaterów literackich;

ü      Zna rodzaje zdań ze względu na cel wypowiedzi;

ü      Buduje poprawnie zdania rozkazujące;

ü      Dodaje i odejmuje liczby dwucyfrowe z przekroczeniem progu dziesiątkowego;

ü      Podejmuje twórcze próby plastyczne.

ü      Wie, jak powstają filmy animowane.

ü      Potrafi współdziałać w zespole.

 

Rodzaje aktywności      -   polonistyczna;

                                            przyrodniczo- społeczna;

                                            matematyczna;

                                            plastyczna.

Metody pracy                 -  słowna, praktycznego działania, oglądowa.

Formy pracy                   -  indywidualna, zbiorowa, grupowa.

Środki dydaktyczne       -  podręcznik, karty pracy / „Wesoła Szkoła” cz.3 / programy   

                                             telewizyjne, materiały plastyczne.

                                                                                                                                                     

 

Przebieg zajęć.

 

1. Czynności organizacyjne.

 

2. Dokonywanie obliczeń matematycznych; dodawanie i odejmowanie w zakresie 100 z przekroczeniem progu dziesiątkowego; układanie wyników w ciągu rosnącym i przyporządkowanie ich określonym literom; ustalenie hasła „telewizja”.

 

3. Wypowiedzi uczniów na temat ulubionych programów telewizyjnych i sposobu korzystania przez nich z telewizji .

 

4. Omówienie zasad korzystanie ze środków masowego przekazu w oparciu o historyjkę obrazkową pt. „O Jarku i Marku” i własne doświadczenia.

 

5. Słuchanie wzorowego czytania tekstu pt. ”Z pamiętnika Kasi”.

 

6. Zdawanie sprawy z treści opowiadania poparte głośnym jednostkowym czytaniem odpowiednich fragmentów.                                                                                                                      

 

7.  Porządkowanie kolejności wydarzeń.

 

8. Ocena postępowania bohaterki utworu.

 

9. Układanie regulaminu korzystania z telewizji. Przekształcanie zdań oznajmujących na rozkazujące.

 

10. Planowanie czasu wolnego przeznaczonego na oglądanie telewizji  w następnym tygodniu. Wybór audycji telewizyjnych z tygodniowego programu telewizyjnego; uzasadnienie wyboru.

 

11. Wymyślanie filmów tzw. ”kreskówek” w kilkuosobowych zespołach.

Omówienie roli kreski jako środka wyrazu w filmie animowanym.

 

12. Podsumowanie dnia; podjęcie przez uczniów zobowiązania dotyczącego dokonanych w czasie zajęć ustaleń.

 

13. Praca domowa; sporządzenie wykazu audycji telewizyjnych oglądanych w następnym tygodniu i określenie czasu spędzonego przed telewizorem ( praca długoterminowa, do omówienie za tydzień).

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin