scenariusz zajęć_kwiaty.doc

(336 KB) Pobierz
Scenarisz zajęć zintegrowanych dla kl. II_Układanie zdań na temat „Kwiatów na działce” na podst. ilustr. Budowa kwiatu.

mgr Mariola Kryszak

mgr Mariola Dobek

Bydgoszcz

 

 

SCENARIUSZ  ZAJĘĆ  ZINTEGROWANYCH
W  KLASIE  DRUGIEJ

 

 

Temat dnia: Piękno wiosennych kwiatów

Przedmiot: edukacja polonistyczno - środowiskowa

Temat zajęć: Układanie zdań na temat „Kwiatów na działce” na podstawie ilustracji
i własnych obserwacji. Budowa kwiatu.

Zagadnienia programowe:

 

Swobodne wypowiadanie się na tematy bliskie dzieciom. Ciche czytanie ze zrozumieniem prostych tekstów. Porządkowanie zdań w rozsypankach zdaniowych. Indywidualne pisanie zdań na określony temat. Pisanie wybranych wyrazów z „ó, ż i rz” niewymiennym. Części składowe kwiatu: kielich, płatki korony, pręcik, słupek. Czynniki warunkujące rozwój roślin.

 

Cele operacyjne:

 

Wiadomości:

Kat. A: zapamiętanie wiadomości

uczeń zna, wie:

w        nazwy kilku wiosennych kwiatów;

w        ogólny wygląd kilku wiosennych kwiatów;

w        zna budowę kwiatu i potrafi wskazać jego elementy składowe;

w        potrafi wypowiadać się w formie zdań na określony temat.

Kat. B: zrozumienie wiadomości

uczeń rozumie:

w        rozumie pojęcie „kwiaty chronione”;

w        potrafi wskazać na ilustracji poznane rośliny chronione;

w        rozumie i potrafi wyjaśnić zjawiska zachodzące wiosną w przyrodzie;

w        rozumie przeczytane polecenia i potrafi je samodzielnie wykonać;

 

 

Umiejętności:

Kat. C: stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych

uczeń potrafi:

w        wypowiadać się w rozwiniętej i uporządkowanej formie;

w        uzupełnić luki w zdaniach;

w        ułożyć zdania opisujące działkę;

w        przyporządkować wyrazy do danej zasady ortograficzne;

w        opisać ustnie wygląd kwiatka;

w        umie posługiwać się lupą i zna jej zastosowanie.

Kat. D: stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych

              uczeń potrafi:

w        wykonać zadania według pisemnej instrukcji;

w        poprawnie zapisać wyrazy z trudnością ortograficzną;

w        potrafi samodzielnie opisać budowę nieznanego kwiatka i wyjaśnić proces zapylania.

Cel wychowawczy:

w        uczeń potrafi współdziałać w grupie;

w        uczeń wykazuje postawę wzajemnej pomocy;

w        uczeń docenia piękno pierwszych wiosennych kwiatów;

w        uczeń rozumie potrzebę ochrony przyrody;

w        uczeń podejmuje działania proekologiczne;

Metody : rozmowa, pokaz, obserwacja, praktyczne działanie.

 

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana.

 

Środki dydaktyczne: plansze z rebusami, ilustracje kwiatów, naturalne okazy kwiatów, kartki z nazwami kwiatów, koperty z szyframi, plansza przedstawia-jąca projekt działki, różne gatunki kwiatów ozdobnych wycięte
z papieru, teksty z lukami, lupy,

 

Tok zajęć:

 

1.      Zapoznanie z tematem zajęć.

Rozmowa na temat kwiatów chronionych, które uczniowie poznali na wcześniejszych zajęciach.

U: Wymieniają kwiaty, które objęte są ochroną (zawilec, krokus, przebiśnieg, konwalia).

2.      Rozwiązywanie rebusów.

N: Pokazuje rebusy wykonane na dużych planszach.

U: Rozwiązują rebus i odpowiedź zapisują na kartce.

                                                                                                                                                          (tulipan)

U: Podaje rozwiązanie – tulipan.

Na tablicy(części boczne zamknięte) wiszą plansze kwiatów – bez podpisu. Po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi przez ucznia nauczyciel „otwiera tablicę”.









 

 

 

 

 

 

 







 

 

 

 

 

 

 

Na stole stoją wazony i kosze z naturalnymi okazami kwiatów oraz koszyk, w którym umieszczono kartki z nazwami kwiatów.

 

STOKROTKA

KROKUS

NARCYZ

 

ŻONKIL - NARCYZ

BRATEK - FIOŁEK

TULIPAN

 

 

 

U: Wybiera z koszyka odpowiednią kartkę z nazwą kwiatka i umieszcza ją pod ilustracją. Następnie wskazuje naturalny okaz i określa, jakiego są koloru tulipany umieszczone
w wazonie.

U: Rozwiązują kolejny rebus i tak jak poprzednio:

-          umieszczają pod ilustracją napis;

-          wybierają naturalny okaz.

                                                                                                                                            (narcyz)

3.      Rozwiązywanie zaszyfrowanych nazw kwiatów.

Uczniowie pracują w czterech poziomach.

Polecenie:

Ułóż liczby od najmniejszej do największej. Zapisz otrzymane hasło.

I poziom

 

85

 

 

63

 

 

74

 

 

34

 

 

100

 

 

54

 

 

93

 

 

42

 

 

69

 

 

T

 

 

K

 

 

O

 

 

S

 

 

I

 

 

O

 

 

K

 

 

T

 

 

R

 

 

              Hasło:                                           (stokrotki)

 

II poziom

 

73

 

 

33

 

 

93

 

 

53

 

 

83

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin