scenariusz_swieto_ziemi.docx

(33 KB) Pobierz
1

Opracowała:

Bożena Przedlacka

SCENARIUSZ DNIA W KLASIE II

 

TEMAT BLOKU: DZIEŃ ZIEMI

 

Temat dnia: Zaprzyjaźnić się z Ziemią.

 

CELE OGÓLNE:

·        rozwijanie umiejętności dłuższych wypowiedzi na określony temat,

·        wzbogacanie słownictwa o treści ekologiczno - przyrodnicze,

·        kształtowanie umiejętności korzystania za zdobytej wiedzy,

·        budzenie aktywnych postaw wobec ochrony środowiska,

·        przekazanie idei segregacji śmieci i myślenie o problemie odpadów podczas zakupów,

·        doskonalenie umiejętności mnożenia i dzielenia w zakresie tabliczki mnożenia.

CELE OPERACYJNE:

 

Poziom

Kategorie

Cele  nauczania

Poziom I

Wiadomości

A

Zapamiętywanie

wiadomości

Uczeń:

-          potrafi zdefiniować (swoimi słowami) pojęcie ekologia;

-          zna tabliczkę mnożenia w zakresie 100

-          potrafi wypowiadać się na tematy związane z ochroną środowiska;

 

B

Zrozumienie

wiadomości

Uczeń

-          rozumie potrzebę segregowania śmieci.

-          uzasadnia potrzebę ochrony środowiska

 

 

 

 

Poziom II

Umiejętności

C

Zastosowanie wiadomości w sytuacjach typowych

 

Uczeń:

-          gromadzi przymiotniki wokół określonego tematu

-          układa zdania z rozsypanek wyrazowych.

-          klasyfikuje różne zachowania swoje i innych jako właściwe lub niewłaściwe ( w dziedzinie ochrony środowiska )

 

 

 

 

METODY: słowna – rozmowa, pogadanka, praktycznego działania,

 

FORMY PRACY: indywidualna, praca zbiorowa, w grupach.

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karta pracy dla ucznia ( w różnych kolorach dla poszczególnych grup),  rozsypanka wyrazowa, plansze  z napisami ekologia i recykling, karton ze śmieciami, książki ekologiczno – przyrodnicze, karty pracy „Wesoła szkoła”, kaseta magnetofonowa z nagraniem piosenki.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć

 

1.      Przywitanie gości.

2.      Podział dzieci na cztery grupy.
(Rozdanie kart pracy. Karty w czterech kolorach)

3.      Praca indywidualna w grupach

a)      Obliczanie działań - mnożenie i dzielenie w zakresie 100. (Karta ucznia, pol.1 -zał. 1)

-          Wykreślanie błędnych wyników i liter.

-          Odczytanie z pozostałych literek tworzących hasło danej grupy.

Grupa I    - WODA

Grupa II   - POWIETRZE

Grupa III  - ROŚLINY

Grupa IV  - ZWIERZĘTA

b)     Gromadzenie przymiotników wokół pojęcia wylosowanego przez daną grupę- praca w grupach. Zapisywanie przymiotników.  (Karta ucznia, pol. 2 – zał. 1 )

c)      Rozmowa na temat wypisanych wyrazów oraz próby określenia tematu zajęć.

d)     Wyjaśnianie słowa ekologia. (Pasek z wyrazem ekologia zawieszony na tablicy )  

 

4.      Rozmowa na temat produktów zanieczyszczających naszą planetę Ziemię.

      

a)      Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na pięknie zapakowane pudła pod tablicą. Prosi, by

przedstawiciel każdego zespołu wziął jeden karton.

      Uczniowie zastanawiają się, co może znajdować się w środku, podają różne propozycje.

UWAGA!
Każde pudło zawiera: opakowanie szklane, papierowe, plastikowe, aluminiowe

i inne metale. W jednym z pudeł jest list skierowany do dzieci ( zał. 2) , w  pozostałych  ciekawostki do odczytania.( zał. 2 )

b)     Rozpakowanie pudełek.

Odczytanie listu, ciekawostek przez dobrze czytających uczniów. ( Listy, ciekawostki, znajdują się w pudełkach ) (zał. 2)

c)      Oglądanie i opisywanie śmieci.

d)     Rozmowa z dziećmi na temat segregacji śmieci. (pytania nauczyciela )

§        Czy dobrze żyje się w tak zaśmieconym środowisku?

§        Co należy robić by śmieci było mniej?

§         Co to znaczy proces segregacji śmieci?

     Segregacja polega na wrzucaniu śmieci wykonanych z tych samych materiałów do

           odpowiednich pojemników. Segregując odpadki wspólnie oczyszczamy najbliższe

           otoczenie. Dzięki temu świat jest czystszy.

§         W jakich pojemnikach segreguje się śmieci.

                                      pojemniki niebieskie - makulatura,
                            pojemniki brązowe - puszki aluminiowe,
                            pojemniki białe - szkło,
                           pojemniki pomarańczowe - tworzywa sztuczne.

§         Co dzieje się z  segregowanymi odpadami?

      Posegregowane śmieci mogą być powtórnie wykorzystane.

§         Co znaczy taki znak?
(Nauczyciel pokazuje znak ekologiczny –  materiał do powtórnego użycia-
zał. 3)
Opakowania te można powtórnie  wykorzystać.

Ze szkła w hucie można wytopić wazon, ze starych gazet otrzymamy  kartony, z plastiku w fabryce - krzesła ogrodowe, a z metalu w hucie stali  np. resorówki.

     Ten proces nazywamy RECYKLINGIEM

(Nauczyciel zawiesza pasek z wyrazem RECYKLING – zał. 4 )

 

5.      Przerwa śródlekcyjna

 

Improwizacja ruchowa z wykorzystaniem stop klatki.

 

Dzisiaj na zajęciach jest bardzo poważnie, dlatego chciałabym, aby każde z Was, wykonując najdziwniejsze ruchy, robiąc śmieszne miny, starało się mnie rozśmieszyć.
Ja spróbuję zatrzymać je w obiektywie. Na moje klaśnięcie stajecie w bezruchu
w takiej pozie, jaką mieliście w chwili klaśnięcia.

 

 

6.      Układanie z rozsypanek wyrazowych obietnic składnych Ziemi przez Drugoklasistów.

Praca w grupach - Zał. 5

a)      Odczytywanie ułożonych zdań i ich naklejanie na przygotowanych przez nauczyciela paskach.

b)     Składanie podpisów pod obietnicami. Podpisy mogą również złożyć goście będący na lekcji.

c)      Zawieszenie „obietnic” w gablocie na korytarzu szkolnym.

7.      Słuchanie piosenki pt. „Kołysz nas, Ziemio!” ( Kaseta audio „Wesoła szkoła cz. 2” )

a)      Improwizacja ruchowa utworu.

8.      Wymyślanie i rysowanie pojazdu, który nie będzie zanieczyszczał środowiska.

9.      Psychozabawa - sprawdź, czy postępujesz ekologicznie. Ciche czytanie ze zrozumieniem - Karta pracy 49  „Wesoła szkoła”.

10. Podsumowanie dnia i samoocena.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik 1   (Karty pracy czterech dla  grup)

                                   Karta pracy ucznia  ( Kartki żółte)

Polecenie 1

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin