andrzejki.pdf

(47 KB) Pobierz
Microsoft Word - Scenariusz zajêæ otwartych dla rodziców.doc
Inspiracj
ą
do przeprowadzenia zaj
ęć
stał si
ę
fakt , i
ż
wspólne prze
ż
ywanie
imprez szkolnych jest bardzo ciekaw
ą
i skuteczn
ą
form
ą
integracji grupy z
rodzicami.
Scenariusz zaj
otwartych dla rodziców z udziałem uczniów
klasy III b przeprowadzonych w dn.30.11.2006r.
ęć
TEMAT DNIA: Andrzejkowe wró
ż
by
Rozmowa na temat zwyczajów, przysłów i wró ż b andrzejkowych na podstawie tekstu
„Andrzejki”, opowiada
ń
nauczyciela i własnych do
ś
wiadcze
ń
. Utrwalenie pisowni wyrazów z
ż
”. Tworzenie rodziny wyrazów „wró
ż
ba”.
:
- zna zwyczaje ludowe naszego regionu,
- zna niektóre wró
Ń
by,
- zna przysłowia zwi
ż
ą
zane z dniem
ś
w. Andrzeja,
,
- potrafi wypowiada ć si ę pełnymi zdaniami, zadawa ć pytania na okre ś lony temat;
- potrafi komunikowa
ść
wykonywania działa
ń
ć
si
ę
z innymi lud
ź
mi;
- potrafi bawi
ć
si
ę
i pracowa
ć
w grupie;
- odczuwa
ć
przywi
ą
zanie do tradycji;
samooceny swojej pracy;
- ma poczucie odpowiedzialno ś ci za powierzone zadanie;
ć
METODY: gry, zabawy, konkursy, pl
ą
sy, "burza mózgów",
piew, karty matematyczne,
zaj
ę
cia praktyczne;
b: "magiczne liczby",
kartoniki z kolorami, karty prac z działaniami matematycznymi, balony, a w nich ukryte
wró
ę
cznik i
ć
wiczenia „Ju
ż
w szkole”- klasa 3, rekwizyty do wró
ż
ż
by, rozsypanka wyrazowa, krzy
ż
ówka, „Podr
ę
czny słonik j
ę
zyka polskiego”, PWN,
Warszawa 1996. W.
Ś
liwerski pt.: "Andrzejkowy wieczór". Warszawa 1984. Młodzie
ż
owa
Agencja Wydawnicza.
- Z. Sowi
ń
ska, M. Armaty, Dzie
ń
z wró
ż
bami [w:]
Ż
ycie szkoły, nr 9/2001
- A. M. Glinka, Andrzejkowe wró
ż
by [w:]
Ż
ycie szkoły, nr 9/2002
- E. Wójcicka, Urz
ą
dzamy Andrzejki [w:]
Ż
ycie szkoły, nr 9/2002
UCZESTNICTWO RODZICÓW:
- współuczestnictwo we wró
ż
bach,
uczniów,
- obserwacja współuczestnicz
ń
ą
ca.
MONITORING:
- karta ewaluacji dla ucznia,
- karta ewaluacji dla rodziców.
CELE:
UCZE
- zna kolejno
- potrafi dokona
ś
Ś
RODKI DYDAKTYCZNE:
- Podr
- wspomaganie działa
PRZEBIEG ZAJ
ĘĆ
:
Powitanie go
ś
ci.
Zaproszeni rodzice wchodz
ą
do klasy i siadaj
ą
na ustawionych w kr
ę
gu krzesełkach.
Wychowawca wita dzieci i ich rodziców.
Wspólne
ś
piewanie piosenki "Powitanka" - dzieci rozdaj
ą
swoim rodzicom tekst
piosenki i zach
ę
caj
ą
do wspólnego
ś
piewu.
macie?
Co tam w domu?
Co tam w klasie?
"Powitanka"
Dzie ń dobry!
Jak si
ę
Gdy ka
dy wesoło rano wstanie,
b ę dzie piosenka na powitanie!
Co nowego?
Co miłego?
Mój kolego,
Nim ka
ż
ż
dy si
ę
własn
ą
prac ą zajmie,
b
ę
dzie piosenka dla was specjalnie.
Ref. Piosenka - powitanka
ś
piewaj j
dego ranka!
Powitanka ta
niech ci rado ść da.
ą
ka
ż
Podział na grupy.
Dzieci losuj
ą
symbole andrzejkowe i dokonuj
ą
podziału na grupy. Ka
ż
da grupa otrzymuje
koperty z zadaniami dla ka
ż
dego ucznia.
Rozwi
ą
zywanie zadania matematycznego z ukrytym hasłem .
do tablicy i
odszukuj ą swój wynik z ukryt ą liter ą . Przyporz ą dkowuj ą j ą w wyznaczone miejsce. Odgaduj ą
hasło:
ANDRZEJKOWE WRÓ
ą
obliczenia stosuj
ą
c kolejno
ść
wykonywania działa
ń
. Podchodz
ą
Ż
BY TO ZABAWA.
Poznanie przysłów zwi
ą
zanych z andrzejkami.
- grupy otrzymuj
ą
w kopertach rozsypank
ę
wyrazow
ą
z wybranymi przysłowiami,
Dzieci wykonuj
222839279.001.png
- odczytanie uło
ż
onych przysłów
"Gdy
ś
wi
ę
ty Andrzej ze
ś
niegiem przybie
ż
y, sto dni
ś
nieg na polu le
ż
y."
"
Ś
nieg na Andrzeja, dla zbo
ż
a zła nadzieja".
"Na
ś
wi
ę
tego Andrzeja trza ko
ż
ucha dobrodzieja".
"Je
ż
eli na
ś
wi
ę
tego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bo
ż
ego Narodzenia b
ę
dzie sroga zima".
”Na ś wi ę tego Andrzeja, błyska pannom nadzieja”.
Utrwalenie pisowni wyrazów z „
ż
” -
ć
wiczenie 2 s. 40 „Ju
ż
w szkole ’’.
- rozwi
ą
zanie krzy
ż
ówki poprzez układanie wyrazów z „
ż
” z rozsypanek literowych,
- odczytanie hasła wró ż ba,
Wyja ś nienie znaczenia wyrazu „wró ż ba”.
- uczniowie podaj
ą
skojarzenia z wyrazem „wró
ż
ba”,
- odczytanie definicji ze słownika j. polskiego,
WRÓ Ż BA – przepowiednia przyszło ś ci, wró ż enie, prorokowanie, zjawisko uznane za
zapowied
ź
czego
ś
, omen, znak.
WRÓ
Ż
BIARSTWO – wró
ż
enie, zawód wró
ż
biarza.
WRÓ
Ż
BIARZ, WRÓ
Ż
BITA, WRÓ
Ż
KA – ten, kto przepowiada przyszło
ść
, wró
ż
y.
Tworzenie rodziny wyrazów wró
ż
ba – wró
ż
ka, wró
ż
bita, wró
ż
enie, wró
ż
biarz,
wywró
ż
y
ć
, wró
ż
biarstwo i zapisanie tych wyrazów na tablicy i w zeszytach.
Wysłuchanie tekstu „Andrzejki”- podr
ę
cznik s. 96 czytanego przez nauczyciela - sk
ą
d
wzi
ę
ła si
ę
tradycja ANDRZEJEK.
Ustalenie odpowiedzi na pytanie:
- Dlaczego sobie wró
ż
ymy?
- Kiedy przypadały wieczory wró
ż
b?
- Jak nazywa si
ę
wieczór podczas którego wró
żą
sobie dziewcz
ę
ta?
- Kiedy urz
ą
dza si
ę
zabaw
ę
andrzejkow
ą
?
- Po co urz ą dza si ę andrzejki?
- Która z wró
ż
b andrzejkowych jest najbardziej znana?
- Jakie Ty znasz wró
ż
by andrzejkowe?
- Jak traktujemy andrzejkowe wró
ż
by?
Pokoloruj nazwy andrzejkowych zwyczajów, o których dowiedziałe
ś
si
ę
po
wysłuchaniu tekstu (
ć
w. 1/40, „Ju
ż
w szkole”)
Wieczorem w wigili
ę
ś
w. Andrzeja ka
ż
dy chce pozna
ć
to, co czeka go w przyszło
ci.
ś
Nauka andrzejkowego zakl ę cia, które b ę dzie powtarzane po ka ż dej wró ż bie.
"OJ DADA
Ż
E, OJ BABA
Ż
E, NIECHAJ PRZYSZŁO
ŚĆ
SI
Ę
UKA
Ż
E,
CZARY - MARY, WOSKU LANIE, CO MA STA
Ć
SI
Ę
,
NIECH SI
Ę
STANIE."
Zaproszenie wszystkich do wró ż b.
MAGICZNE LICZBY - ka
ż
de dziecko i rodzic losuje liczb
ę
od 1 do 8. Nast
ę
pnie wstaj
ą
wszyscy uczniowie i rodzice, którzy wylosowali dan
ą
liczb
ę
, a nauczyciel z "Ksi
ę
gi wró
ż
b"
odczytuje, co mówi ą liczby o tych osobach.
1 - Twoje ulubione kolory to:
ż
ółty, złoty i pomara
ń
czowy. Szcz
ęś
liwym kamieniem jest
bursztyn. Jeste
ś
osob
ą
upart
ą
i wytrwał
ą
w d
ąż
eniu do celu. Niedługo spełni si
ę
twoje
marzenie.
2 - Twoje ulubione kolory to odcienie zieleni. Pomy
ś
lno
ść
przynosi ci perła. Jeste
ś
osob
ą
łagodn
ą
i wra
ż
liw
ą
, ale bardzo wytrzymał
ą
. Masz zdolno
ś
ci plastyczne. Gwiazdy mówi
ą
,
ż
e
dziesz miał wspaniałe wakacje.
3 - Twoje ulubione kolory to bł
ę
ę
kit i szary. Szcz
ęś
liwym kamieniem jest szafir. Jeste
ś
osob
ą
godn ą zaufania i potrafisz by ć wiernym przyjacielem. Czasem jednak zachowujesz si ę zbyt
gwałtownie i trudno z tob
ą
wytrzyma
ć
. Czeka ci
ę
wspaniała podró
ż
.
4 - Twoje ulubione kolory to czarny i czerwony. Szcz
ęś
liwym kamieniem jest ametyst. Jeste
ś
osob
ą
dynamiczn
ą
i lubisz ruch na
ś
wie
ż
ym powietrzu. Mo
ż
na powierzy
ć
ci swoje tajemnice
dziesz miał pracowity rok.
5 - Twoje ulubione kolory to biały i ró ż owy. Szcz ęś liwym dla ciebie kamieniem jest diament.
Jeste
ę
ś
osob
ą
impulsywn
ą
, ale bardzo inteligentn
ą
. Posiadasz dar bezbł
ę
dnego oceniania
nowych ludzi. Zawsze sprawdzasz si
ę
w trudnych sytuacjach. Poznasz prawdziwego
przyjaciela.
6 - Twoje ulubione kolory to niebieski i fioletowy. Szcz
ęś
cie przynosi ci turkus. Jeste
ś
osob
ą
serdeczn ą , towarzysk ą i bardzo uczciw ą . Unikasz spi ęć i sytuacji konfliktowych. Czasem
trudno ci podj
ąć
wa
ż
na decyzj
ę
. Musisz bardziej dba
ć
o swoje zdrowie, bo czeka ci
ę
du
ż
o
.
7 - Twoje ulubione kolory to szary i br
ę
bie
ń
ą
zowy. Szcz
ęś
cie przynosi ci agat. Jeste
ś
romantykiem
i uwielbiasz spacery w górach. Czasami jeste
ś
roztargniony i gubisz ró
ż
ne drobiazgi.
Pójdziesz na wspaniałe przyj ę cie urodzinowe.
8 - Twoje ulubione kolory to bordo i biały. Szcz
ęś
cie przynosi ci szafir. Jeste
ś
osob
ą
bardzo
wra
ż
liw
ą
i troch
ę
zamkni
ę
t
ą
w sobie. Nie lubisz pokonywa
ć
trudno
ś
ci, ale radzisz sobie z
nimi doskonale. Masz kilku wypróbowanych przyjaciół. Czeka ci
ę
wspaniała niespodzianka.
MAGIA KOLORÓW - dzieci i rodzice siedz ą ce w kr ę gu losuj ą karteczki w 6 kolorach, a N.
czyta z "Ksi
ę
gi wró
ż
b" o jakich przestrogach na przyszło
ść
mówi
ą
wylosowane kolory.
BIAŁY - Pijesz za mało mleka, masz słabe ko
ś
ci. Jedz wi
ę
cej nabiału, a nie tylko chrupki i
wafelki.
CZARNY - Za cz
ę
sto si
ę
kłócisz. Unikaj nieporozumie
ń
, a wszystko b
ę
dzie wokół ciebie
bardziej kolorowe.
Ż
ÓŁTY - Bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej si
ę
ubieraj. Nie pij zimnych napojów, gdy
jeste
ś
spocony, no
ś
zawsze zim
ą
czapk
ę
i nigdy nie zapomnij o szaliku.
CZERWONY - Jesz za du
ż
o słodyczy. Musisz je ogranicza
ć
, bo w przyszło
ś
ci b
ę
dziesz
, jak bardzo tego nie lubisz.
ZIELONY - B ą d ź ostro ż ny w drodze do szkoły. Patrz uwa ż nie pod nogi i bacznie rozgl ą daj
si
ć
cz
ę
stym go
ś
ciem u dentysty. Wszyscy wiedz
ą
ę
na przej
ś
ciu przez ulic
ę
. Gdy b
ę
dziesz uwa
ż
ał, to nic złego ci si
ę
nie przytrafi.
NIEBIESKI - Zawsze pilnuj swoich rzeczy, bo mo
ż
esz co
ś
cennego zgubi
ć
. Nie b
ą
d
ź
taki
b
- nikomu nie wygadasz. B
przezi
musiał by
 
roztargniony.
WRÓ
Ż
ENIE Z BALONÓW
- ka
ż
de dziecko przekłuwa wybrany balon i odczytuje wró
ż
b
ę
jaka tam si
ę
ukryła.
PODSUMOWANIE ZAJE
Ć
-
ś
piewanie piosenki "Andrzejkowe wró
ż
by",
- dzieci, rodzice siadaj
ą
w kr
ę
gu i rozmawiaj
ą
na temat zaj
ęć
.
WYPEŁNIANIE KARTY EWALUACJI ZAJ
ĘĆ
PRZEZ DZIECI I RODZICÓW
DLA UCZNIA
Pomaluj te słoneczka, przy których przeczytasz o tym, co chciałby
ĘĆ
ś
mi powiedzie
ć
na temat dzisiejszych zaj
ęć
.
- ładnie pracowałem
- andrzejkowe zaj
ę
cia podobały mi si
ę
- nie jestem zadowolona z...........................
- zaj
ę
cia nie podobały mi si
ę
by andrzejkowe
- nie znam wró ż b andrzejkowych
- znam wró
ż
- najbardziej jestem zadowolony z..............................................
KARTA EWALUACJI ZAJ
ĘĆ
DLA RODZICÓW
c skali punktowej o 1 do 5
- Taka forma zaj ęć jest ciekawa dla mojego dziecka................................
- W trakcie zaj
ę
uzupełni
ć
poni
ż
sze stwierdzenia, u
ż
ywaj
ą
moje dziecko było aktywne...............................
- Jestem zainteresowany wspomaganiem prowadzenia tego typu zaj
ęć
ęć
................
- Przyjemnie sp
ę
dziłem czas............................................
Opracowanie: Irena Jurczak
nauczyciel kształcenia zintegrowanego
w Małym Płocku
KARTA EWALUACJI ZAJ
Prosz
Zgłoś jeśli naruszono regulamin