Nadchodzi Wiosna.doc

(59 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III

 

 

 

 

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III

 

Temat bloku : Nadchodzi wiosna .

 

Temat dnia :Podziwiamy pierwsze kwiaty .

 

Opracowała : mgr Małgorzata Obłąk

 

Cele :

·         Wdrażanie do dłuższych samodzielnych wypowiedzi ,

·         Wdrażanie do głośnego . poprawnego i wyrazistego czytania  utworów poetyckich ,

·         Budzenie szacunku dla piękna przyrody ,

·         Rozwijanie twórczej inwencji plastycznej .

 

Cele operacyjne – uczeń :

·         Zna wiosenne kwiaty ,

·         Zna kwiaty chronione , rozpoznaje je i nazywa po wyglądzie ,

·         Umie ułożyć zdanie opisujące ,

·         Dostrzega piękno przyrody ,

·         Dostrzega i rozumie konieczność ochrony przyrody ,

·         Potrafi rozwiązać zagadki ,

·         Umie posługiwać się dowolnymi technikami plastycznymi ,

·         Potrafi współdziałać w grupie ,

·         Potrafi zaśpiewać poznaną piosenkę .

 

Środki dydaktyczne : tablice przedstawiające kwiaty , zagadki , dialog nagrany na magnetofon ,piosenka , kartoniki z hasłami , papier kolorowy , farby, bibuła, ścinki                             tekasylne .

 

Formy pracy :indywidualna , zbiorowa , grupowa .

 

Metody :

oparte na słowie , na działaniu , oglądowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć.

 

1.      Wprowadzenie do zajęć .

Wykonanie działań na dodawanie i odejmowanie w zakresie 1000 .

Uporządkowanie wyników rosnąco i odczytanie hasła : Podziwiamy pierwsze kwiaty .

( zał. 1).

 

2.      Śpiewanie piosenki Złoty kluczyk i wyklaskiwanie refrenu .

 

3.      Rozwiązanie zagadek . umieszczanie rozwiązań na tablicy – kartoniki z napisami (zał.2).Wspólne ustalenie ,który kwiatek wita wiosnę.

 

4.      Oglądanie tablic przedstawiających wiosenne kwiaty .Ustalenie , które z tych kwiatów spotkamy w lesie , które zarówno w lesie jak i w ogrodzie .

Oglądanie w zeszytach ćwiczeń kwiatów chronionych . wspólne ustalenie znaczenia  słowa ,,chronione” . Podpisywanie kwiatów .

 

5.      Wysłuchanie nagranego dialogu( zał.3 ) .

 

6.Próby odpowiedzi na ostatnie pytanie dialogu .

 

7. Układanie zdań z rozsypani wyrazowej ( zał. 4) .

    Kwiaty są ozdobą naszych lasów i parków ! Nie należy ich zrywać !

 

8. Czytanie wiersza ,,Przylaszczki ” M. Czerkowskiej .Rozmowa na temat poetyckiego                  przedstawienia Przylaszczek jako plamy błękitu .Podkreślanie w tekście wyrazów określających kolory przylaszczek . wypisanie na tablicy kolorów od najbardziej intensywnego do delikatnego ( szafir , lazur , niebieski , błękit ) . Dopasowanie pasków koloru do odpowiedniego napisu .

 

9.Działalność plastyczna –praca w grupach .

Grupy wybierają jeden z kwiatów chronionych i przedstawiają go wybrana techniką .

- farby plakatowe – fiołki

- bibuła – krokusy ,

- plastelina – konwalia ,

Papier kolorowy – przebiśnieg

Ścinki tekstylne – pierwiosnek .

 

      10. Wspólna ocena i wystawka prac .

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik 1.

 

Wpisz wyniki do kratek .

 

 

800+50=

 

 

wsze

320+120=

 

 

wia

500+100=

 

Pier

 

250+250=

 

My

 

900 +80=

 

Kwia

 

100+150=

 

Po

 

650 +350=

 

Ty

 

170+100=

 

Dzi

 

 

 

Uporządkuj liczby rosnąco i wpisz do diagramu razem z literami . Odczytaj hasło .

 

 

Liczby

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sylaby

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik 2.

 

Zagadki .

 

1.      Spadły w lesie małe gwiazdki.

Jest ich tyle…. tyle….

Zgadnij jaki to kwiatuszek ?

     

2.      Jeszcze śpi wszystko co żyje,

jeszcze nic nie rośnie ,

a on smoło śnieg przebije –

powie nam o wiośnie .

 

3.      Przyszła wiosna do lasku

Z kluczykami przy pasku .

A te klucze pachnące

Możesz znaleźć na łące.

 

4.      Nim się przystroją góry zielenią ,

Liliową barwa hale się mienią.

Czary ? Nie czary?

Na białym śniegu liliowe kwiaty stoją w szeregu .

 

5.      Ma złote serduszko ,

Cieplutki kożuszek.

Rośnie na polankach liliowy kwiatuszek .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin