TARNOWO PAŁUCKIE. - wielkopolskie.doc

(312 KB) Pobierz

  TARNOWO PAŁUCKIE.

Tarnowo Pałuckie to mała miejscowość w województwie wielkopolskim, w gminie Wągrowiec, położona przy szosie Wągrowiec-Żnin. Miejscowość ta była wzmiankowana w źródłach pierwszy raz w 1218 roku jako posiadłość cystersów z Łekna. Znajduje się tutaj drewniany kościół, o którym pierwsza relacja w źródłach pochodzi z 1639 roku. W kościele św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim znajduje się ołtarz z XVII wieku, rzeźba „Rodzina Marii” z XVI wieku, ludowy krucyfiks z XVIII wieku oraz polichromie.

Kościół w Tarnowie Pałuckim

Kościół w obecnej formie pochodzi prawdopodobnie z początku XVII wieku (przed 1608 rokiem), a być może nawet z XIV wieku! Uważa się, że kościół w Tarnowie Pałuckim jest najstarszą drewnianą budowlą w Polsce! Badania dendrochronologiczne przeprowadzone przez naukowców potwierdziły, że drewniane elementy z których zbudowany jest kościół pochodzą z lat 1373-1374! Do samego kościoła w 1639 roku dobudowano wieżę, a w latach 1911-1915 dobudowano zakrystię i pokryto dachówką dach.

Wejście do kościoła

Kościół św. Mikołaja Biskupa jest jednonawowy o konstrukcji zrębowo-wieńcowej. Posiada czworoboczną wieżę oraz prostokątne prezbiterium z zakrystią. Drzwi wejściowe do świątyni mają okucia z 1493 roku! Dzwon pochodzi z 1531 roku. Wewnątrz kościoła znajduje się polichromia (najstarsze warstwy pochodzą z początku XVII wieku). Ocenia się, że jest to najwspanialszy zespół późnorenesansowych polichromii w Polsce.

Ołtarz i polichromie w pałuckim kościele

Organy i polichromie w pałuckim kościele

Kościół w Tarnowie Pałuckim

Tagi: Łekno Tarnowo Pałuckie Wielkopolska

19:37, docent73 , Foto historia
Link Komentarze (2) »

środa, 03 lutego 2010

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin