SCENARIUSZ ZAJĘCIA DYDAKTYCZNEGO
Data: 2000.10.20.
Miejsce: sala przedszkolna, Przedszkole nr 100
Temat kompleksowy: Porozmawiajmy o jesieni
Temat zajęcia: Jesienne liście
Rodzaj zajęcia: plastyczne
Cele ogólne:
– rozwijanie wrażliwości plastycznej
– rozwijanie inwencji twórczej
Cele operacyjne (dziecko...)
– wie jakie są barwy jesiennych liści (określa je)
– rozróżnia kształty różnych liści
– umie pomalować pędzlem liście
– miesza farby w celu uzyskania odpowiedniej barwy
– „drukuje” liście na kartonie
– wypowiada się na temat swojej pracy
Procedury
– praca z całą grupą
– praca indywidualna
– wiersz G. Koby pt.: „Liście”
– liście z różnych drzew
– farby, pędzle, kubeczki na wodę, kartony
Przebieg zajęcia
1. Słuchanie wiersza Grażyny Koby pt.: „Liście”.
2. Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego utworu: „O czym mówiły liście?”, „Jakie liście zostały przedstawione w wierszu?”
3. „Jesienne liście” – zabawa dydaktyczna .
Manipulacja różnego rodzaju liśćmi, utrwalenie kształtów i nazw liści. Zwrócenie uwagi na budowę liści i ich barwy.
4. Prezentacja pracy plastycznej wykonanej przez nauczycielkę z liści, techniką „drukowania”. Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, w jaki sposób będą mogły stworzyć własne kompozycje.
5. Praca indywidualna dzieci.
Dzieci siadają przy stolikach, na których leżą przygotowane liście, farby, pędzle, kartony, kubeczki z wodą. Dzieci wybierają sobie liście, mieszają farby w celu uzyskania właściwej barwy i malują wewnętrzną stronę liścia. Po zamalowaniu całej powierzchni odbijają liść na kartonie. Nauczycielka zachęca dzieci do tworzenia różnych kompozycji.
6. Po skończonej pracy dzieci myją ręce i oglądają wszystkie prace. Nauczycielka zachęca dzieci do wypowiedzi na temat swojej pracy i prac kolegów.
7. Dzieci uczestniczą w porządkowaniu sali po zajęciu plastycznym. Prace zostaną wywieszone na wystawce dla rodziców.
ewajorek