Naturalne kosmetyki z ziół.doc

(127 KB) Pobierz
Naturalne kosmetyki z ziół

Naturalne kosmetyki z ziół

Email

 

Spis treści

Naturalne kosmetyki z ziół

Wiosenna kuracja

Aloes

Fiołek trójbarwny

Len

Lipa

Łopian

Mydlnica

Podbiał

Pokrzywa

Przywrotnik

Rumianek

Szałwia

Strona 1 z 13

Zioła dla urody

 

Zioła wchodziły i wchodzą w skład kremów, szamponów, lotionów, maseczek kosmetycznych, mieszanek ziołowych do kąpieli, mydeł, perfum, dezodorantów i wielu innych preparatów służących higienie i pielęgnacji urody.

Ale przemysłowe wykorzystanie ziół nie wyczerpuje kwestii. Już nasze prababki wiedziały doskonale, które zioła i w jaki sposób stosować należy, aby mieć piękną, brzoskwiniową cerę, alabastrowe dłonie i zdrowe, puszyste włosy. Wiele dawnych sposobów do dziś nie utraciło nic na wartości.
Przyjrzyjmy się tym ziołom.

Wiosenna kuracja „oczyszczająca krew”

Wiosenna kuracja czyszcząca krewWiosną, gdy daje nam się we znaki brak witamin i soli mineralnych, warto przeprowadzić kurację, która dostarczy nam tych cennych składników, a regulując przemianę materii – posłuży i na zdrowie i na urodę. Kuracja jest prosta i tania. Jedyny warunek to dostęp do surowca, którym są młodziutkie, świeżo zerwane liście i pędy ziół. Sporządzamy z nich sałatkę, siekając je drobno, dodając do smaku sól, cukier, sok z cytryny i śmietanę lub oliwę. Oczywiście do sałatki można również dodawać „zieleninę” hodowaną w ogródku (rzodkiewki, szczypiorek, koperek itd.) Przyprawioną sałatkę odstawiamy w chłodne miejsce na pół godziny, a następnie jemy np. z chlebem i masłem.

Zaczynamy kurację od małej porcji (2 łyżeczek sałatki) i zwiększamy ją stopniowo, aż do końca kuracji, która trwa 2-6 tygodni.

Podstawowymi składnikami kuracji wiosennej są młode listki babki lancetowatej, krwawnika pospolitego, mniszka lekarskiego (także korzonki) oraz pokrzywy żegawki. Do tego podstawowego zestawu możemy dodać młode listki szczawiu zwyczajnego, stokrotki pospolitej, mięty, podagrycznika, pięciornika gęsiego, rdestu ptasiego, cykorii, gwiazdnicy pospolitej i innych ziół.

Uwaga:

Zbieramy jednorazowo tylko tyle ziół, ile zużyjemy od razu. Przetrzymywane tracą wartość. Przyrządzamy tylko tyle sałatki ile damy radę zjeść na „jedno posiedzenie”.

Nie spieszmy się ze zwiększaniem dziennych porcji. Nasz organizm musi się do nich stopniowo przyzwyczajać.

Aloes uzbrojony

Aloes dla urody

Oprócz działania leczniczego, przypisuje się aloesowi - ze względu na aktywne składniki: enzymy, proteiny, witaminy, substancje mineralne - właściwości oczyszczające, wygładzające, regenerujące i nawilżające. Powoduje lepsze ukrwienie skóry i czyni ją bardziej elastyczną.

Do celów kosmetycznych można używać świeżego soku. Pamiętajmy jednak, że aloes przenika przez skórę cztery razy szybciej niż woda i z tego względu może wprowadzić pod skórę zanieczyszczenia lub bakterie, które się na niej znajdują. Przed zastosowaniem aloesu należy więc bardzo dokładnie oczyścić skórę, szczególnie przy zranieniach.

Uwaga: aloes wywołuje czasami alergie, dlatego przed użyciem trzeba koniecznie wykonać test skórny.

Wzmacnia włosy, pobudza cebulki włosowe, nadaje włosom puszystość a ponadto działa bakteriobójczo.

Zerwij z rośliny kilka lub kilkanaście liści, oczyść je, umyj, pokrój, dodaj pół litra wody wszystko zmiksuj w mikserze. Przecedź przez sito, dodaj pół litra gorącej wody aby uzyskać odpowiednią temperaturę płynu i użyj go do ostatniego płukania włosów, mocno wcierając w skórę.

Fiołek trójbarwny

Fiołek na problemy ze skórą

Już nasze prababcie wiedziały, że aby mieć piękną cerę należy pić „bratki”. Przede wszystkim należy to robić wiosną – by oczyścić krew po zimie.
Rutyna znajdująca się w zielu fiołka czyści krew, wpływa na wydzielanie wraz z moczem szkodliwych produktów przemiany materii, a ponadto zmniejsza łamliwość i przepuszczalność ścian włosowatych naczyń krwionośnych. Ułatwia również przyswajanie witaminy C i utrudnia wydalanie jodu.
Natomiast saponina działa wykrztuśnie.


Napar ze świeżego lub suszonego ziela fiołka pije się w wielu schorzeniach skórnych: trądziku, egzemach, wysypce alergicznej, zapaleniu skóry.
Napar przygotuj zalewając 2 łyżki suszonego ziela (lub odpowiednio więcej świeżego) dwiema szklankami wrzącej wody. Nakryj i pozostaw w cieple na 15 minut. Pij porcjami w ciągu dnia. Można dla smaku posłodzić miodem lub cukrem.

 

Siemię lniane

Maseczka dla tłustej zanieczyszczonej cery

Potrzebujemy: 2 łyżki stołowe siemienia lnianego, wodę destylowaną, 125 ml naparu stokrotki
Siemię lniane namoczyć, po spęcznieniu nałożyć na twarz i pozostawić na 15-20 minut, przykrywając kompresem z naparu ze stokrotki (bawełniana ściereczka zanurzona w naparze i wyżęta). Spłukać letnią wodą.

Lipa drobnolistna

Lipa na maseczki

Kwiat lipy ma właściwości regenerujące. Ta właściwość wykorzystywana jest przez producentów gotowych kosmetyków. My możemy same przygotować w domu maseczkę z lipy. W tym celu rozdrobnione zioła lipy (lub mieszanki lipy i np. rumianku, bławatka, skrzypu i przywrotnika) zalewamy szklanką wody i zagotowujemy. Gdy rozmiękną, nakładamy ciepłą, lecz nie gorącą, papkę na twarz i szyję, przykrywamy złożonym podwójnie płatem gazy, nasączonej odwarem z tych ziół. Po 20 minutach zmywamy maseczkę lekko ciepłą wodą.

Kwiat lipy jest również doskonałym surowcem do kąpieli regeneracyjnych i uspokajających oraz do zmywania skóry. Na kąpiel bierzemy 300 g kwiatu lipowego, zagotowujemy w 5 l wody, przecedzamy i uzupełniamy wodą do 1/2 pojemności wanny. Kąpiel powinna trwać 15 minut, a temperatura wody nie powinna przekraczać 39 stopni.

 

Łopian większy

Łopian na egzemy i wypryski

Korzeń łopianu, zawiera garbniki działające ściągająco, przeciwzapalnie i bakteriobójczo.
10-25 g rozdrobnionego korzenia należy zalać połową lub całą szklanką wrzątku, a gdy napęcznieje zagotować. Używać na okłady w rozmaitych chorobach skóry: przy łojotoku, trądziku młodzieńczym, egzemie, świądzie, wypryskach, zaczerwienieniu, czyraczności itp.

Równie dodatnio działają składniki zawarte w korzeniu łopianu na skórę głowy. Używa się go więc w mieszankach ziołowych do mycia i płukania włosów, a także w postaci nalewki do wcierania w skórę głowy przy wypadaniu włosów, łupieżu suchym i łojotoku.

Oto mieszanka przeciw wypadaniu włosów i przeciw łupieżowi:

Składniki:
20 g korzenia łopianu
10 g szyszek chmielu
40 g korzenia mydlnicy
30 g ziela hyzopu
20 g korzenia pokrzywy

Wykonanie:
Czubatą łyżkę tej mieszanki ziół zalać szklanką letniej wody, doprowadzić do wrzenia, odstawić na 15 minut z ognia i przecedzić. Odcedzoną pozostałość jeszcze raz zalać wodą i ponownie zrobić odwar. Pierwszym odwarem umyć głowę, delikatnie drapiąc paznokciami skórę. Poczekać 5 minut i spłukać drugim odwarem.


Przy włosach łatwo się przetłuszczających można stosować następującą mieszankę do płukania włosów:

Składniki:
50 g korzenia łopianu
10 g ziela skrzypu polnego
10 g kwiatu rumianku
50 g korzenia mydlnicy
20 g ziela pokrzywy

Wykonanie:
Czubatą łyżkę ziół zalać szklanką wody, zagotować, odstawić na 15 minut, odcedzić i użyć do płukania włosów.
 

Mydlnica lekarska

Mydlnica zamiast mydła

O właściwościach zmydlających mydlnicy wiedział już Hipokrates. Nasze prababki w odwarze z korzeni mydlnicy prały delikatne jedwabie i wełny, a także myły twarz i włosy. Obecnie korzeń mydlnicy wchodzi w skład niemal wszystkich mieszanek ziołowych do mycia włosów. Ładnie się pieni, zmiękcza wodę, a włosom nadaje miękkość, puszystość i połysk.

Odwar z korzenia mydlnicy, świeżego lub suszonego, jest znakomitym środkiem do pielęgnacji cery, nadaje skórze aksamitną miękkość i gładkość. Zastępuje przy tym mydło, co jest szczególnie ważne dla osób o suchej, wrażliwej cerze. Myć twarz i szyję tym odwarem można nawet codziennie. Oto jak go przygotowujemy: rozdrobniony korzeń mydlnicy zalewamy wrzącą wodą (w proporcji 1 łyżka korzenia na szklankę wody), przykrywamy i zostawiamy w cieple na pół godziny, odcedzamy.

 Podbiał pospolity

Podbiał na wysypki i plamy

W kosmetyce wykorzystywane są kwiaty podbiału, z których odwarem przemywa się tłustą cerę. Ponadto używa się ich do okładów na wysypki i plamy żółciowe, a także na otwarte wrzody, różę na twarzy, czyraki i wypryski. Jak zwykle, dobrze jest stosować kwiat podbiału z innymi ziołami.

Na tłustą cerę wystarczą same kwiatki podbiału. Bierze się 2 łyżki suszonych kwiatów na 1-1,5 szklanki wody, gotuje 5 minut, odstawia na 10 minut, odcedza i używa zewnętrznie do okładów i obmywań (lub pije po pół szkalnki 2-3 razy dziennie, jako środek wykrztuśny i przeciwskurczowy).

Przy plamach, wrzodach, róży itp. lepiej jest przygotować do okładów i obmywań mieszankę podbiału z innymi ziołami: 5 części kwiatów podbiału, 3 części ziela ruty i 10 części ziela rdestu ptasiego. Bierze się łyżkę ziół na szklankę wody i przygotowuje odwar jak wyżej.

 

Pokrzywa

Maseczka dla tłustej, zanieczyszczonej cery

Potrzebujemy: 2 czubate łyżki stołowe glinki leczniczej, 125 ml naparu z pokrzywy, kilka kropli nalewki z arniki
Glinkę mieszamy z ciepłym jeszcze naparem pokrzywy i nalewką z arniki, nakładamy na twarz i pozostawiamy na 20 minut. Po tym czasie zmywamy ciepłą wodą. Przy ostrym trądziku maseczkę stosujemy dwa razy w tygodniu.

 

 Przywrotnik

Przywrotnik na plamy na skórze

Podobno nazwa przywrotnik pochodzi stąd, że to ziele „przywraca” młodość i urodę. Jakby nie było jest to rewelacyjne ziółko regenerujące skórę. Wiadomo, że odwar z ziela przywrotnika hamuje rozwój szczepów bakterii, działa przeciwzapalnie i ściągająco, ale to nie tłumaczy jeszcze, dlaczego stosowany zewnętrznie do obmywań i maseczek przywraca skórze elastyczność, jędrność i sprężystość, usuwa zmarszczki i plamy na skórze lub czyni je mniej widocznymi. Na plamy na skórze (np. po nadmiernym opalaniu) jest wprost rewelacyjny.
Ziele przywrotnika działa skuteczniej, jeśli połączymy je z zielem przetacznika leśnego i kwiatami kasztanowca.

Odwar do obmywań i okładów
 

2 łyżki suszonego ziela przywrotnika (lub mieszanki składającej się z równych części ziela przywrotnika, kwiatów kasztanowca i ziela przetacznika) zalać 1/2 l zimnej wody i ogrzewać prawie do wrzenia przez pół godziny, nie gotując.

Kąpiel regenerująca skórę

Zmieszać 100 g ziela przywrotnika i po 25 g kwiatów rumianku (lub kwiatów krwawnika) i kwiatów lipy (lub kwiatów kasztanowca). Całość zalać 2-3 l wody i powoli gotować 5 minut pod przykryciem. Odstawić na kilka minut i przecedzić do wanny, wypełnionej do 1/3 wodą o temperaturze 37 stopni. Wytrawione zioła umieścić w woreczku płóciennym i zanurzyć w wannie. Czas kąpieli 15-20 minut.
Stosuje się dla przywrócenia skórze elastyczności i odporności, usunięcia lub zmniejszenia widoczności zmarszczek, blizn, plam i znamion skóry. Odwar ten można z dobrym skutkiem stosować do obmywań twarzy i do okładów na twarz oraz inne części ciała.

Rumianek pospolity

Rumianek na podrażnioną skórę

Wchodzi w skład prawie wszystkich maseczek ziołowych. Jego wyciąg (Azulan) używa się do okładów i przymoczek w różnego rodzaju zapaleniach skóry, uszkodzeniach naskórka, trądzikach itd.
Odwarem z kwiatów rumianku płucze się włosy. Działa wtedy leczniczo na skórę i przy okazji lekko rozjaśnia włosy.
Maseczka z żółtka, utartego z łyżeczką miodu, oliwy oraz łyżką mocnego naparu z rumianku nadaje cerze gładkość, zamyka pory, rozjaśnia i czyści skórę. W razie potrzeby (np. na przedwiośniu) trzeba ją stosować jako kurację co drugi dzień przez 2 tygodnie.
Przy chropowatej i popękanej skórze (np. na nogach, ramionach) dobrze jest robić okłady (a na twarz maseczki) z odwaru rumianku w mleku (zamiast w wodzie).

 

Szałwia lekarska

Szałwia na skórę z wypryskami

W kosmetyce szałwia i jej olejek odkażają skórę, przeciwdziałając zbytniemu przetłuszczaniu i rozszerzaniu porów, wypadaniu włosów i łupieżowi. Olejek eteryczny z szałwii służy jako dodatek do niektórych gatunków wód zapachowych i płynów do zmywania twarzy.

Szałwia wchodzi w skład mieszanek ziołowych do płukania włosów. Włosy myte odwarem z szałwii nabierają jasno złotawego koloru. Szałwia potrafi też przyciemnić siwe włosy.
Oto przepis na taką „farbę” do siwych włosów:

Zmiksować łyżkę listków herbaty z łyżką suszonych liści szałwii i zalać pół litrem wrzącej wody. Gotować na małym ogniu około dwu godzin, uzupełniając wyparowaną wodę. Przechowując, do konserwacji dodać trochę wody kolońskiej, spirytusu lub wódki. Wcierać we włosy i skórę głowy raz dziennie, kolejno przez 5 dni w tygodniu. Stopniowo zniknie siwizna, a włosy będą brunatne, gęstsze i wzmocnione, bo dodatkowo szałwia działa przeciw łupieżowi i pobudza cebulki włosowe.

 

Zobacz również:

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin