Katarzyna RzeszótkoSpec. nauczycielskaRok IV, gr.II
Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy VI szkoły podstawowej. (1 godz.)
Temat lekcji: „Muzeum” Wisławy Szymborskiej- kto zwycięży w wyścigu
o przetrwanie?
Cele ogólne:
Cele szczegółowe:
Uczeń:
Metody: zajęcia praktyczne, metoda problemowa, dyskusja.
Środki dydaktyczne: tekst wiersza „Muzeum” W. Szymborskiej, kartki zawierające tekst z lukami do uzupełnienia, tabela.
Formy pracy: praca z klasą, praca indywidualna i w parach.
PRZEBIEG LEKCJI
Wprowadzenie:
Np.: przedpotopowy, staromodny, dawny, przestarzały, wiekowy, niemodny, anachroniczny, historyczny, staroświecki, starzec, starość, starocie, starzyzna, staruszek, starzeć się, staro i starają się wyjaśnić ich znaczenie.
W. Szymborska Muzeum
5
Rozwinięcie:
1. Uczniowie wyjaśniają, dlaczego wiersz nosi tytuł Muzeum, starają się określić okoliczności, w jakich ma miejsce wypowiedź podmiotu lirycznego. O czym myśli podmiot liryczny, czy skupia się tylko na oglądaniu eksponatów muzealnych?
2. Wymień przedmioty, o których mowa w utworze, zwróć uwagę na kontrast, na którym oparta jest budowa pierwszej, drugiej i piątej strofy.
3. Jakie znaczenie w wierszu mają czasowniki?
4. Nauczyciel prosi o nazwanie środka artystycznego, jakim są zwroty: „metale...tryumfują”, „chichocze szpilka”, „przegrała dłoń”, „zwyciężył but”.
5. Uczniowie zapoznają się z otrzymaną tabelą:
Człowiek
Przedmioty
myśliumieracierpiżyje krótkoczujedoznaje szczęścia
nie myśląnie umierająnie cierpiąsą długotrwałenie czująnie doznają szczęścia
Po przeczytaniu tabeli, nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Które z wymienionych w tabeli istnień jest lepsze? Gdyby była możliwość wyboru jednego z nich, na które byście się zdecydowali? Na tym etapie powinna się wywiązać dyskusja, która może doprowadzić do tak sformułowanego wniosku: Przedmioty, które nie mają żadnych uczuć, „przeżywają” swych właścicieli jednakowoż zwycięstwo człowieka nad nimi polega na jakości życia które prowadzi. Stanowi ona, bowiem istotę jego człowieczeństwa.
6. Skoro wiersz określa relację człowieka do przedmiotu i żyją one od niego dłużej, jaki powinien być jego stosunek do owych przedmiotów?
7. Ostatnia strofa wiersza mówi o walce: Kto z kim walczy? Jaki jest wynik? Jaki będzie wynik, a także, kto wygra- człowiek czy przedmioty?
8. Jak zinterpretujesz wiersz Muzeum W. Szymborskiej?
Przykładowa odpowiedź uczniów:
Uczeń może go zinterpretować w następujący sposób: Życie ludzkie jest chwilą, jest także bardzo kruche a zarazem skończone i nietrwałe. Z kolei przedmioty, którymi się otacza, w rezultacie okazują się od niego trwalsze. Stanowi to dramat człowieka, który zaczyna się zastanawiać nad tym, czy jego życie ma jakiś sens? Czy jest cenne, skoro jest takie ulotne i śmiertelne? Osoba mówiąca w wierszu Muzeum, mimo świadomości kruchości życia, jednocześnie przyznaje się do walki o każdą jego chwilę. Jest to oznaką tego, że życie ma dla niej wielką wartość. Może życie właśnie dlatego jest tak cenne, że jest tak bardzo kruche. Można powiedzieć, że walka z suknią to walka z tym, co materialne i śmiertelne o ostateczne zwycięstwo tego, co niematerialne, duchowe, a przez to nieśmiertelne i wieczne.
Zakończenie:
◦ o muzeum;
◦ o przemijaniu i śmierci;
◦ o życiu, jego wartości i pięknie
◦ o tym, że przedmioty „przeżywają” swoich właścicieli.
3. Zadanie domowe: Wybierz jeden z przedmiotów, jakie wymienione są w wierszu Muzeum W. Szymborskiej i opowiedz jego historię- praca pisemna.
ZAŁĄCZNIKI
Załącznik nr.1
Z tabeli umieszczonej pod tekstem wybierz odpowiednie wyrazy i wpisz je w miejsca do tego przeznaczone. Użyj poprawnej formy, tak aby pasowały do całego zdania.
W wierszu Wisławy Szymborskiej Muzeum................................. to pomnik nietrwałości i ................................ludzkiego życia, gdzie zgromadzono ...................................... po ................................ludziach. W muzeum pełno jest śladów ......................., które są jednocześnie dowodami ................................... .
życie, muzeum, umarli, śmierć, pamiątki, kruchość
Załącznik nr.2
BIBLIOGRAFIA:
Muzeum, W. Szymborska,
Literatura współczesna 1956- 2006, pod red. A. Skoczek, Wyd. SMS, Bochnia- Kraków- Warszawa
Przewodnik po sztuce uczenia literatury, S. Bortnowski, Wyd. STENTOR, Warszawa.
Szkolne spotkania z literaturą, pod red. A. Janusz- Sitarz, Wyd. Univwrsitas, Kraków 2007.
Ja i świat. Projekty dydaktyczne dla klasy VI, pod red. H. Kaczorowskiej, Oficyna Wydawnicza MARKA, Kielce 2004.
fjks