scenariusz2 (1).doc

(32 KB) Pobierz
TEMAT: Polska w Unii Europejskiej

TEMAT: Polska w Unii Europejskiej

 

Cele zajęć:

- utrwalenie daty rozszerzenia UE i nazw państw przyjętych

- przypomnienie nazw instytucji UE

- zapoznanie z sytuacją Polski w UE i zmianach w różnych dziedzinach życia

- doskonalenie rozumienia tekstu

- wdrażanie do pracy w grupie

 

Środki dydaktyczne:

Mapa Europy- puzzle, teksty zawarte w scenariuszu, mapa Europy

 

 

Przebieg zajęć:

 

1.     Ułożenie mapy Europy z puzzli – wskazanie położenia Polski.

2.     Przypomnienie daty wstąpienia Polski do UE- maj 2004

3.     Wskazanie innych państw przyjętych do UE wraz z Polską: Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Węgry, Słowenia, Słowacja, Malta i Cypr.

4.     Słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela

 

     Polska w UE

 

W UE Polska jest dużym państwem członkowskim. W Radzie UE, gdzie zapadają najważniejsze decyzje, będzie ma takie samo znaczenie, co inne państwa o podobnej liczbie ludności, które już wcześniej przyłączyły się do Unii. W Parlamencie Europejskim, reprezentującym interesy obywateli wszystkich państw Unii, zasiada 54 przedstawicieli Polski na 732 parlamentarzystów. Europejscy posłowie wybierani są w wyborach, a o tym, kto będzie reprezentował dany kraj, decydują wszyscy jego obywatele.

Interesy gospodarcze Polski będą też reprezentowane w UE. Polscy przedstawiciele wejdą w skład Komisji Europejskiej- swego rodzaju rządu UE. Komisja przedstawia projekty aktów prawnych i realizuje unijny budżet.

 

Wyjaśnienie  zwrotów : parlament, parlamentarzyści, wybory, obywatele, akty prawne, budżet może następować w trakcie lub po wysłuchaniu tekstu. Tekst można przeczytać jeszcze raz.

 

5.     Dyskusja na temat zmian  w różnych dziedzinach życia w Polsce po wejściu do UE.

Uczniowie otrzymują w grupach teksty, które samodzielnie czytają, Każda grupa wykonuje plakat ilustrujący tekst i układa hasło, które umieszcza na plakacie. Następnie grupy prezentują plakaty wyjaśniając treść tekstu.

 

        

 

 

Co się zmieniło w szkole?

      

W waszej zwykłej codzienności szkolnej zmieniło się niewiele – dzwonki będą obwieszczać początek i koniec lekcji, a przedmioty nauczania pozostaną takie same. Ale dzięki przystąpieniu do Unii Europejskiej otworzyły się przed wami nowe możliwości.

Dzięki wymianie finansowej w ramach różnych programów, młodzi ludzie z Polski mogą wyjeżdżać do innych krajów, poznawać tamtejsze życie i kulturę, a przy okazji zawierać wspaniałe przyjaźnie. Duża część kosztów podróży i pobytu zostanie pokryta z pieniędzy unijnych. Ewa już planuje wyjazd do Holandii, Janek i Michał do Portugalii, a Rafał do Szwecji. Starsza siostra Ewy, Karolina marzy by studiować w Paryżu. Ponieważ Polska należy do UE, świadectwa szkolne i dyplomy są ważne we wszystkich krajach Unii, co umożliwia podjęcie nauki lub pracy za granicą. Karolina może ubiegać się o przyjęcie do wybranej uczelni i studiować wymarzony kierunek, filozofię.

 

Co się zmieni na drogach i w miastach?

 

Unia Europejska przeznacza dużo pieniędzy na modernizację kolei, tak by można było szybko i bezpiecznie podróżować po całej Europie. Cieszą się z tego mający mało czasu i lubiący wygody rodzice Marysi, którzy na pewno będą wtedy częściej odwiedzać mieszkającego na wsi wujka Karola.

Również ze środków Unijnych zostaną wybudowane nowe autostrady. Babcia Michała, kiedy tylko się o tym dowiedziała, postanowiła czym prędzej zrobić prawo jazdy, by móc wpadać raz na jakiś czas do swego ukochanego Gdańska. Choćby na kilka godzin…

Budowę oczyszczalni ścieków, rozwój komunikacji miejskiej, nowe kawiarnie, sklepy, baseny i boiska można również finansować z pieniędzy europejskich. Na pewno poprawi to samopoczucie wszystkich mieszczuchów i sprawi, że w miastach będzie się żyło lepiej i wygodniej.

Co się zmieni na wsi?

 

Polscy rolnicy będą mogli otrzymać z UE pieniądze przeznaczone specjalnie dla nich. Będzie je można wykorzystać na rozwój gospodarstw i podniesienie jakości produkowanej żywności. Gminy otrzymają środki na budowę dróg, kanalizację, oczyszczalnie ścieków i mnóstwo innych potrzeb. Pani Marta, ciocia Marysi i Janka już się cieszy na myśl, że po założeniu kanalizacji będzie mogła wreszcie codziennie się kąpać, bez obawy, że przepełni się szambo i zaleje jej podwórko.

 

 

Co się zmieni w lesie?

 

Wszystkie państwa UE bardzo dbają o swoje lasy. Ten, kto odprowadza brudy do leśnych rzek i jezior, musi natychmiast wybudować oczyszczalnię ścieków, inaczej zostanie ukarany. Wierzę w to, że nadejdzie taki dzień, w którym każde leśne jeziorko, rzeczka i strumień będą czyste jak łza.

Również beztroscy truciciele powietrza, jeśli nie przestaną wypuszczać w niebo trujących wyziewów, będą płacić takie kary, że się nie pozbierają. Niedługo nikomu już nie będzie się opłacało być trucicielem! A wtedy odetchną leśne zwierzęta, no i dziadek Ewy, który mówi, że człowiek jest częścią przyrody i powinien ją szanować.

 

Co się zmieni u taty Ewy?

 

Tata Ewy będzie mógł przenieść swoje przedsiębiorstwo  do Hiszpanii. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, przeprowadzi się tam z rodziną. Oboje z mamą marzyli o tym od czasu gdy po raz pierwszy pojechali do Hiszpanii na wakacje.

Tata Michała, który wcale nie ma zamiaru wyjeżdżać z Polski chętnie skorzysta z unijnej pomocy finansowej na szkolenie pracowników i kupno nowych technologii. Będzie wtedy mógł rozbudować swoje przedsiębiorstwo i zatrudnić w nim więcej osób.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin