Goście w karmiku.docx

(13 KB) Pobierz

 

SCENARIUSZ ZAJĘCIA (zajęcie koleżeńskie)

 

1. Temat kompleksowy: „Szary nasz przyjaciel”

2. Temat zajęcia: „Goście w karmniku”.

3. Data: 19.01.2007

5. Metody: pokaz, rozmowa, ćwiczenie praktyczne.

6.Cele:

Dziecko:

- rozpoznaje niektóre ptaki (wróbel, sikorka, gołąb, gawron);

-  przelicza w zakresie czterech (liczebniki główne i porządkowe)

-  rozumie potrzebę dokarmiania ptaków podczas zimy;

- trafnie określa czynności, które przedstawia nauczycielka za pomocą ruchu;

- potrafi dokładnie naśladować czynności wykonywane przez ptaki;

- doskonali umiejętność  przyklejania elementów na kartkę.

 

7. Środki dydaktyczne:

- fragment opowiadania M. Kownackiej „Zima”;

- sylwety: karmnik, ptaki ( wróbel, sikora, gołąb, gawron);

- duże obręcze;

- tamburyn;

- sylwetki ptaków;

- karta pracy „Karmnik”;

- klej;

 

8. Przebieg:

·         Rozmowa - dzieci siedzą na dywanie.

Nauczycielka umieszcza na tablicy sylwetkę karmnika i opowiadając przypina przy „karmniku” sylwety ptaków.

Bartek umieścił za oknem karmnik, nasypał do niego nasion i okruchów, zawiesił też na gwoździku słoninkę. Schował się za firanką i obserwował, co się dzieje.

Pierwszy przyleciał ciekawy wróbel, porozglądał się, poćwierkał i zaczął jeść okruszki. Druga przyleciała sikorka i zaczęła skubać słoninkę. Trzeci przyleciał gołąbek i zaczął dziobać ziarenka słonecznika. A ostatni, czwarty, przyleciał duży gawron, który nie zmieścił się w karmniku i usiadł na jego dachu. Gdy się schylił, to dostał dziobem do ziarenek. W ten sposób żaden ptak nie pozostał głodny 

Ø     Dzieci odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela

-  Który ptak przyleciał do karmnika pierwszy? (wróbel)

-  Który ptak przyleciał do karmnika drugi (sikora)

- Który ptak przyleciał do karmnika trzeci (gołąb)

- Który ptak przyleciał do karmnika czwarty (gawron)

Ø     Wspólne liczenie ptaków w karmniku 

Ø     Chętne dzieci liczą ptaki znajdujące się w karmniku.

 

·         Zagadki ruchowe – „Co robią ptaki?” - dzieci stoją w kole.

Nauczycielka naśladuje czynności wykonywane przez ptaki:

- picie wody

- zbieranie ziaren

- podskoki

- fruwanie

Po rozpoznaniu i nazwaniu czynności dzieci powtarzają je wspólnie z nauczycielką.

 

·         Zabawa ruchowa „Głodne ptaszki”.(dzieci stoją w gromadce)

Nauczycielka rozkłada na dywanie duże obręcze karmniki.

- Dzieci biegając po sali przy dźwięku tamburyna, naśladują głodne ptaszki.

- Na znak nauczyciela zbiegają się do karmnika (po czworo w jednym karmniku) i palcem naśladują dziobanie ziaren.

- Wspólne sprawdzenie przeliczenie ptaszków w każdym karmniku.

 

·         Praca indywidualna z wykorzystaniem kart pracy ( przy stolikach )

- dzieci otrzymują karty pracy z narysowanym karmnikiem, oraz sylwetki ptaków

- nakleją po cztery ptaki, przeliczają i określają ile jest ptaków

- wspólne sprawdzenie i omówienie prac

 

·         Po skończeniu zadania dzieci pomagają porządkować miejsce pracy i podejmują zabawy dowolne.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin