SCENARIUSZ ZAJĘCIA.doc

(549 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA

SCENARIUSZ ZAJĘCIA.(zajęcie koleżeńskie)

Temat: Wesoła zabawa z matematyką - gra ściganka.

Data: 18.11.2005r

Grupa: dzieci 6-letnie.

Cel główny: stwarzanie sytuacji zabawowych rozwijających u dzieci zdolność do wysiłku intelektualnego w sytuacjach pełnych napięć.

Cele operacyjne:

Dziecko:

- potrafi rozgrywać proste gry i przestrzegać ustalonych zasad

- potrafi doprowadzić zadanie do końca mimo pojawiających się trudności

- przelicza liczbę wyrzuconych oczek

- rozpoznaje kolory

- różnicuje prawą i lewą stronę ciała

- rozumie następstwa w czasie (pory roku, pory dnia, dni tygodnia itd.)

- potrafi przeliczać i klasyfikować obiekty

- zna podstawowe figury geometryczne

- potrafi stosować umiejętności rachunkowe w sytuacjach zadaniowych

- potrafi współdziałać w zespole

- wyraża radość z zwycięstwa, radzi sobie z porażką

 

Metody:

- werbalne

- praktyczne

- percepcyjne

 

Formy: zespołowa

 

Środki dydaktyczne: kostka liczbowa, kostka kolorowa, szarfy, obręcze, kartki, mozaika geometryczna, kolorowe paski papieru o różnej długości, obrazki – kolekcje, kartki z pytaniami, przedmioty znajdujące się w sali.

 

Przebieg:

 

1.      Powitanie i zaproszenie do zabawy – wyjaśnienie zasad.

2.      Podzielenie grupy na cztery zespoły, rozdanie szarf – dzieci siadają na krzesełkach.

3.      Wybór z każdej grupy przedstawiciela, który będzie „pionkiem” w grze.

4.      Przedstawiciel grupy zajmują miejsce na starcie w obręczach o odpowiednim kolorze.

5.      Ustalenie, kto rozpocznie grę poprzez rzucanie kostką – kto wyrzuci największa liczbę oczek zaczyna grę, następni według wskazówek zegara.

6.      Dzieci kolejno rzucają dwoma kostkami ( liczbowa i kolorową), określają wynik i następnie szukają na stoliku kartki z odpowiednim oznaczeniem np. dwie kropki i czerwony kwadrat.

7.      Nauczycielka odczytuje polecenie, pytanie – chętne dziecko z drużyny odpowiada – jeżeli odpowiedź jest dobra to „pionek” drużyny przesuwa się o do przodu o tyle pól ile jest wyrzuconych oczek. Jeżeli odpowiedź jest błędna to zostaje na miejscu.

8.      Wygrywa drużyna, której „pionek” dojdzie pierwszy do mety.

9.      Na zakończenie wszystkie dzieci wykonują okrzyk na część drużyny, która zwyciężyła.

 

 

Scenariusz zajęć matematycznych dla dzieci 6 – letnich

„ Tu prawą mam rączkę a tu lewą mam ”

Zadania lekcji :

%    utrwalenie stronności ciała prawa – lewa;

%    dodawanie i odejmowanie w zakresie 9;

%    utrwalenie liczebników porządkowych 1 – 9;

%    utrwalenie i poprawne przyporządkowywanie kolorów;

Cele operacyjne :

%    zna stronę prawą i lewą własnego ciała;

%    zna, rozróżnia i przyporządkowuje kolory;

%    zna liczebniki porządkowe 1 – 9;

%    umie dodawać i odejmować w zakresie 9;

%    potrafi samodzielnie wykonać zadania;

%    potrafi ułożyć proste „ opowiadanie ” matematyczne do podanej formuły matematycznej;

 

Metody pracy :

%    ćwiczeń praktycznych

%    podająca

%    problemowa

 

Formy pracy :

%    zbiorowa jednolita

%    zbiorowa indywidualna

 

Pomoce  dydaktyczne :

%    karty pracy;

%    kredki;

%    czerwone serduszka;

%    koraliki w kolorach : żółty, zielony, niebieski;

% gumka na rękę

Przebieg zajęć.

 

 

Dzieci przez cały tydzień przed omawianymi zajęciami nosiły czerwone serduszka przyklejone po lewej stronie ciała



                                                                     

 

 

Zadanie 1

1.     Dzieci obrysowują swoją lewą dłoń na kartce papieru ( również dzieci leworęczne ).

2.     Po wykonaniu zadania otrzymują ilustracje przedstawiające dłonie : prawe i lewe w różnych ułożeniach.

 

 

Zadanie 2





Dzieci przykładają swoją lewą dłoń i identyfikują ją z dłońmi na papierze. Do odszukanych tylko lewych, przyklejają przygotowane wcześniej serduszka.

 





 

 

 







 

 

Zadanie 3

Po wykonaniu zadania 1 rozdajemy dzieciom kartę pracy  - ustalenie kolejności palców poprzez oznaczenie paznokci przy pomocy kropek.

 































Po wykonaniu ćwiczenie dzieci ozdabiają dłoń bransoletką według instrukcji słownej.

 



Ułóż na środku bransoletki 2 koraliki niebieskie. Z prawej strony koralików niebieskich połóż 4 koraliki zielone, a z lewej strony niebieskich  -  3 koraliki żółte.

 



 

















 

 

 

 

Spróbuj ułożyć to przy pomocy symboli matematycznych.

( Przykładowe rozwiązanie )

 

 



3 + 2 + 4 =



                            6 – 2 =



3 + 4 =



5 – 1 – 1 =

 

Zadanie 3

Przyporządkuj każdemu kolorowi koralików odpowiednią ilość owoców. Przelicz je i ułóż do tego zadanie.

( Przykładowe rozwiązanie zadania )















 

 

 





 



 


















































































































































































































































































































...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin