Tańczące parasole.doc

(30 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZASTOSOWANIEM KINEZJOLOGII EDUKACYJNEJ

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZASTOSOWANIEM KINEZJOLOGII EDUKACYJNEJ

 

 

Data: 27.XI.2007

Grupa wiekowa: dzieci pięcioletnie

Temat tygodnia: Pada deszcz…

Temat dnia: Tańczące parasole

Cele operacyjne:

Dziecko:

- utrwala strony ciała - lewa, prawa

- ćwiczy naprzemienne ruchy rąk

- rozwija wyobraźnię

- bierze aktywny udział w zabawach ruchowych

- potrafi wypowiadać się na dany temat

Forma: zbiorowa i indywidualna

Metody: rozmowa kierowana, ćwiczenia praktyczne, metoda kinezjologii edukacyjnej oraz pedagogiki zabawy

Rodzaj aktywności: werbalna, ruchowa, plastyczna

Pomoce:

- kartki, kredki (niebieskie i granatowe)

- koła z kolorowego papieru, klej, flamastry, duży karton

- nagranie muzyczne piosenki Jesienny deszcz

Przebieg zajęcia:

 

1. Zabawa powitalna ze śpiewem „Wszyscy są”

Wszyscy są witam was, zaczynamy, bo już czas.

Jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy

 

2. Rozmowa wprowadzająca:

-„Jaka jest dzisiaj pogoda” – swobodne wypowiedzi dzieci na temat aktualnej pory roku
i pogody.

 

3. Zabawa paluszkowa: „Deszczyk”

·         Dzieci wspólnie z nauczycielką "wykonują" najpierw deszczyk w powietrzu,

·         Potem na kolanach i podłodze

·         Następnie siadają w kręgu na dywanie (jedno za drugim) i "wykonują" deszczyk na plecach kolegi, za którym siedzą.

 

4. Zabawa „Dokończ  zdanie” ( n-lka  zachęca  dzieci  do  zabawy  polegającej  na  dokończeniu  zdania)

Kiedy  pada  deszcz  lubię........

 

5. Zabawa ruchowa przy piosence „Jesienny deszcz”

- ilustrowanie ruchem treści piosenki.

 

6. Nauczycielka zaprasza dzieci, aby usiadły w kręgu i pokazuje inna zabawę przy tej piosence:

·         włącza muzykę i w jej rytm rysuje po całej kartce pionowe kreski na przemian raz lewą ręką, raz prawą

·         zaprasza dzieci do zabawy przy stolikach ( na stolikach leżą przyklejone kartki i po dwie kredki dla każdego dziecka)

·         nauczycielka prosi o podniesienie lewej ręki i wybranie kredki, która będzie rysowała lewa ręka, następnie to samo z ręką prawą – wybrane kredki dzieci układają odpowiednio po lewej i prawej stronie kartki.

·         włącza muzykę i dzieci w jej rytmie rysują kreski po całej kartce, na sygnał dzieci zmieniają rękę. (zarysowują  całą kartkę)

 

7. Rozmowa na temat prac:

- co przypominają wam wasze prace?

- a co może nas ochronić przed deszczem? (parasol)

·         uzupełnianie rysunków parasolkami ( tworzenie z koła parasolki i naklejanie)

·         układanie i naklejanie prac na jednym wspólnym kartonie

·         dorysowywanie parasolkom rączek odpowiednio do ich ułożenia

 

8. Wspólne zatytułowanie pracy i umieszczenie na wystawie.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin