Wprowadzenie literki.doc

(32 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

 

Temat zajęcia: Wprowadzenie pisanej i drukowanej litery „K" i „k".

Data: 24.11.2008

Grupa: dzieci sześcioletnie             
Metody pracy: słowna, czynna              
Rodzaje aktywności dzieci: słowna, plastyczna, ruchowa, z zakresu czytania

Formy pracy: z całą               grupą,               w zespołach,               indywidualnie.
Środki dydaktyczne: piłka, tamburyno, kartki, pisaki, kredki, obrazki z literkami (K. k) kartoniki białe, czerwone, niebieskie, prostokąty białe do układania sylab, „Encyklopedia przyrody”, ćwiczenia cz. 2, książka z serii „Już w szkole”, wizytówki z imionami;

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

·         potrafi rozwiązać zagadkę rysunkową

·         potrafi dobrać do rzeczownika przymiotniki

·         dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów

·         umie rozpoznać w tekście i na rysunku ukrytą literę  K, k

·         potrafi uzupełnić wyraz brakującymi literami

·         potrafi ułożyć wyraz z rozsypanki literowej

·         umie przeczytać sylaby, wyrazy i proste zdania

·         potrafi dobrać odpowiednie wyrazy, które się rymują

·         ilustruje ruchem treść wiersza

 

Przebieg:

 

1. Wprowadzenie – rozpoczęcie od zagadki rysunkowej:

- nauczycielka mówi, dzieci słuchają i rysują

 

Małe kółeczko, duże koło

Uszko z prawej strony

Uszko z lewej strony

Trzy wąsiki z prawej strony

Trzy wąsiki z lewej strony

Ogonek zakręcony

I jest kot tyłem do nas odwrócony.

Powtarza zabawę jeszcze raz.

- obrazki zostają położone lub powieszone, oznaczone wyrazem „kot”

 

2. Zabawa słownikowa (w kole) z wykorzystaniem piłki

(Rzeczownik + przymiotniki)

Jaki jest kotek? np. kotek jest bury, miły, zadowolony, figlarny

 

3. Koty, kotki, kocury- rozszerzenie wiadomości na temat rodziny kotów:

- rozmowa kierowana na podstawie ilustracji w książkach, „Encyklopedii przyrody” własnych doświadczeń.
 

4. Zabawa ruchowa ilustracyjna do treści wiersza „Kotek” wg. K Datkun – Czerniak.

- nauczycielka czyta wiersz a dzieci lustrują go ruchem

Mały kotek mały uwielbia zabawy.

Sznurek to dla niego zabawka wspaniała – goni,

prycha, miauczy, aż zmęczony siada.

Łapką mordkę myje. Potem uszka, szyję.

A gdy się umyje i odpocznie troszkę

to znów chce figlować – znaki daje oczkiem.

Mój koteczku dość zabawy!

Pora mleczko pić – wystarczy już zabaw - na dziś!

(można powtórzyć)

 

5. Wyodrębnienie głoski „k” na podstawie wyrazu kot

- analiza i synteza wyrazu „kot” dzieci przeliczają głoski w wyrazie

- nazwanie pierwszej głoski i określenie jej jako spółgłoski

- zapoznanie z obrazem graficznym litery wielkiej i małej K, k

- rysowanie litery palcem w powietrzu, na dywanie, układanie litery z ciał

- wyszukiwanie przedmiotów, które znajdują się w otoczeniu i w swojej nazwie zawierają głoskę „k”

 

6. Zabawa z wykorzystaniem wizytówek z imionami dzieci:

- wizytówki zostają rozsypane na dywanie

- dzieci odnajdują wizytówkę z swoim imieniem

- wyszukują w imieniu literki K, k

- podział dzieci na dwie grupy (z literką K, k i bez)

- synteza i analiza imion z głoską K, określanie miejsca głoski w wyrazie

 

7. Praca indywidualna w ćwiczeniach:

s. 36, 37

- wskazanie poznanych liter w zestawach wyrazów

- konstruowanie zdań z wykorzystaniem obrazków

- konstruowanie wyrazów z wykorzystaniem sylab z wyklejanki – dobieranie rymów

- ćwiczenia grafomotoryczne „Korona królowej Karoliny”

 

8. Ćwiczenia w czytaniu -  praca indywidualna z książką:

- odczytywanie zdań obrazkowo- wyrazowych na bazie poznanych liter s. 64, 65

 

 

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin