Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II
Opracowała: Bogusława Gwoździńska
Blok tematyczny:
Temat dnia:
W krainie lodu
Zapis w dzienniku:
Gromadzenie informacji o Antarktydzie. Życie ludzi i zwierząt w lodowej krainie. Przybliżenie postaci autorów książki „Zaczarowana zagroda” A. Cz. Centkiewiczów. Rozmowa o bohaterach lektury pt. „Zaczarowana zagroda”. Porządkowanie kolejności wydarzeń. Improwizacje ruchowe. Rozwiązywanie zadań tekstowych. Wykonanie rysunku ilustracyjnego węglem.
Cele ogólne:
Ø Korzystanie z różnych źródeł informacji
Ø Przybliżenie postaci A. Cz. Centkiewiczów
Ø Wzbogacanie słownictwa
Ø Wdrażanie do dłuższych wypowiedzi na podany temat
Ø Rozwijanie logicznego myślenia
Ø Ilustrowanie treści ruchem i środkami plastycznymi
Ø Zachęcanie do kulturalnej i efektywnej pracy w grupie
Cele szczegółowe:
Uczeń:
Ø docenia rolę książki w poznawaniu świata i zaspakajaniu ciekawości poznawczej
Ø zna położenie i warunki życia panujące na Antarktydzie
Ø bogaci słownictwa o wyrazy, zwroty i wyrażenia związane z Antarktydą
Ø wyodrębnia w lekturze postacie, zdarzenia oraz podaje ich kolejność
Ø układa tytuły wydarzeń z rozsypanki wyrazowej
Ø zamienia równoważniki na zdania
Ø wskazuje czasowniki w zdaniu
Ø rozwiązuje zagadki, krzyżówkę
Ø wypowiada się całymi zdaniami
Ø układa dłuższą kilkuzdaniową wypowiedź na dany temat
Ø właściwie dobiera słownictwo w wypowiedzi ustnej
Ø stosuje wielką literę w pisowni imion, nazwisk, tytułów
Ø mimiką, gestem i ruchem ilustruje sytuacje przedstawione przez nauczyciela
Ø poprawnie oblicza iloczyny w zakresie 30
Ø stosuje kolejność wykonywania działań
Ø rozwiązuje zadania tekstowe
Ø projektuje i wykonuje pracę plastyczną na zadany temat
Ø zgodnie współpracuje z kolegami
Ø określa swój nastrój
Metody pracy:
(wg. M. Nagajowej)
- metody słowne:
§ podające (rozmowa, praca z książką, instruktaż)
§ poszukujące (elementy metody problemowej, metody aktywizujące)
- metody oglądowe
- metody zajęć praktycznych
Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa zróżnicowana
- indywidualna jednolita, zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
lektura „Zaczarowana zagroda”, mapa, globus, teksty zagadek, plansza ze schematem krzyżówki (do zawieszenia na tablicy), kartoniki z rozsypanką wyrazową - tytułami wydarzeń (do pracy grupowej), napis Antarktyda, mapka Antarktydy, kartoniki z informacjami o Antarktydzie (do zabawy „Prawda – nieprawda”), książki dotyczące Antarktydy, białe kartony, węgiel rysunkowy, karty pracy : zamiana równoważników na zdania (I poziom), rozsypanka zdaniowa (II poziom), zdania z lukami (III poziom), ilustracje do zadań (do zawieszenia na tablicy), karty pracy – obliczanie iloczynów w zakresie 30, karteczki z treścią zadań, tamburyn, papierowe śnieżynki
Przebieg zajęć:
1. Powitanie
Nauczyciel wypowiada zdania, dzieci których wypowiedź dotyczy, machają rękoma witając się okrzykiem „hej”.
- „Witam wszystkie dzieci, które chodzą do szkoły pieszo”
- „Witam wszystkie dzieci, które są dowożone przez rodziców samochodami”
- „Witam wszystkie dzieci, które, jeżdżą do szkoły autobusem”
- „Witam wszystkie dzieci, które jechały już pociągiem”
- „Witam wszystkie dzieci, które płynęły statkiem”
- „Witam wszystkie dzieci, które leciały samolotem”
- „Witam wszystkie dzieci, które marzą o dalekiej podróży”
2. Wprowadzenie do tematu lekcji – rozwiązanie krzyżówki
Nauczyciel proponuje dzieciom daleką wyprawę. O jej celu dzieci dowiedzą się po rozwiązaniu krzyżówki i odczytaniu hasła. Wybrani uczniowie losują kartoniki z zagadkami. Rozwiązanie zagadki wpisują do schematu krzyżówki zawieszonego na tablicy (załącznik nr 1). Odczytują hasło – „Antarktyda”. Nauczyciel wiesza na tablicy kartonik z hasłem oraz mapkę Antarktydy.
3. Gromadzenie informacji o Antarktydzie
3.1. Zabawa „Prawda – fałsz”
Wybrani uczniowie losują kartoniki ze zdaniami dotyczącymi, lub nie, Antarktydy (załącznik nr 2). Jeśli zdanie jest prawdziwe wieszają je na tablicy pod napisem „Antarktyda” i mapką Antarktydy.
3.2. Pokaz materiałów – książek (wśród książek znajduje się lektura „Zaczarowana
zagroda”), atlasów, encyklopedii, słowników, leksykonów, czasopism, programów komputerowych i itp., które mogą być, lub nie, źródłem wiedzy o Antarktydzie. Uczniowie muszą zdecydować, czy w danym materiale znajdą informacje na interesujący ich temat i czy daną książkę można wykorzystać do zrobienia wystawki o Antarktydzie.
3.3. „Burza mózgów”
Uczniowie próbują uzasadnić, po co jest im potrzebna wiedza na temat miejsca, które odwiedzą w czasie swojej podróży.
4. Zaproszenie i podróż na Antarktydę – zabawa ruchowa
Nauczyciel zaprasza uczniów na wycieczkę do krainy lodu – Antarktydy. Wspólnie odbywają podróż do lodowej krainy - uczniowie ilustrują ruchem sytuacje przedstawione przez nauczyciela:
- jazda pociągiem do Warszawy
- lot samolotem do Afryki
- płynięcie statkiem do brzegu Antarktydy
5. Wejście do lodowej krainy
Każde dziecko, wchodząc do lodowej krainy, obrysowuje swoją stopę – zostawia ślad na śniegu. Następnie określa swój nastrój rysując na konturze stopy odpowiednią „buźkę”.
6. Krótka analiza treści lektury „Zaczarowana zagroda”
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela:
- „Jakie zwierzęta spotykamy w czasie naszej wędrówki po Antarktydzie?”
- „Jak nazywał się najinteligentniejszy z pingwinów, główny bohater lektury?”
- „Kim są ludzie mieszkający na Antarktydzie?”
- „Gdzie mieszkają – nazwa stacji i czym się zajmują polscy polarnicy?”
- „Skąd wziął się tytuł lektury „Zaczarowana zagroda”?”
7. Układanie tytułów wydarzeń z rozsypanki wyrazowej (praca grupowa)
Każda grupa otrzymuje jeden tytuł wydarzenia z lektury w postaci rozsypanki wyrazowej (załącznik nr 3). Zadaniem uczniów jest ułożyć tytuł w postaci równoważnika zdania, a następnie zamienienie go na zdanie.
8. Porządkowanie tytułów wydarzeń
Przedstawiciele poszczególnych grup odczytują ułożone tytuły. Uczniowie ustalają kolejność wydarzeń i przywieszają na tablicy uporządkowane tytuły – równoważniki. Następnie podają propozycje zamiany równoważnika na zdanie, które zostaje zapisane na tablicy. Wspólnie oceniana jest poprawność ułożonych zdań.
9. Opowiadanie treści lektury w oparciu o ułożony plan wydarzeń
10. Wykonanie notatki w zeszycie
10.1. Zapisanie najważniejszych informacji o lekturze
- metryczka książki (tytuł, autor, ilustrator)
- postacie (bohaterowie ludzie, bohaterowie zwierzęta, bohater główny, bohaterowie drugoplanowi)
- miejsce akcji
10.2. Zapisanie tytułów wydarzeń w formie zdań (praca indywidualna zróżnicowana)
I poziom – zamiana równoważników na zdania (wcześniej wykonane na tablicy
ćwiczenie zostało zasłonięte); przepisanie zdań do zeszytu i podkreślenie
czasowników (załącznik nr 4a)
II poziom – porządkowanie tytułów; przepisanie zdań do zeszytu i podkreślenie
czasowników (załącznik nr 4b)
III poziom – uzupełnienie zdań z lukami brakującymi czasownikami; przepisanie
zdań do zeszytu (załącznik nr 4c)
11. Zilustrowanie wybranego wydarzenia z lektury „Zaczarowana zagroda”
Dzieci wykonują rysunek ilustracyjny na białym kartonie węglem rysunkowym.
12. Wystawka wykonanych prac
Uczniowie zawieszają swoje prace na tablicy. Próbują odgadnąć, które wydarzenie zostało zilustrowane przez autora/autorów pracy.
13. Zabawa naśladowcza – „Pingwiny”
Dzieci chodzą po klasie naśladując pingwiny (zgięte łokcie, krótkie kroczki, dźwięki „ork, ork, ork”). Reagują na sygnały dźwiękowe (nauczyciel wygrywa na tamburynie rytmy) we wcześniej ustalony sposób:
- w rytm ćwierćnut – spacerują
- w rytm półnut – stoją w miejscu, kołyszą się na boki
- w rytm całych nut – stoją w miejscu, poruszają głową
- w rytm ósemek – „biegną” do gniazd (ławek)
14. Rachunek pamięciowy
Uczniowie łączą kry z iloczynami - z pingwinami, na których jest zapisany wynik działania (załącznik nr 5). Karteczki wklejają do zeszytów.
15. Układanie i rozwiązywanie zadań
14.1. Ułożenie zadań do sytuacji przedstawionych przez nauczyciela:
Sytuacja I – na 6 krach stoją po 4 pingwiny, na brzegu stoi jeszcze 10 pingwinów
(...
dyzio1983