Obłoczek. Teatrzyk kukiełkowy.doc

(27 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć Grupa dzieci: czterolatki

Scenariusz zajęć Grupa dzieci: czterolatki

Temat: „Obłoczek”- teatrzyk kukiełkowy Cele ogólne:

- rozwijanie umiejętności określania zjawisk atmosferycznych przy zastosowaniu określeń przymiotnikowych,

- ukazanie dzieciom wpływu opadów atmosferycznych na przyrodę,

- nabywanie nawyku odpowiedniego ubierania się w czasie deszczowej pogody

Cele operacyjne:

Dziecko potrafi:

- określić rodzaj pogody na podstawie symboli

- dążyć do celu, mimo pojawiających się trudności

- czynnie i chętnie uczestniczyć w zabawie

- wykazać się inwencją twórczą

Metody:

- podająca

- aktywizująca

- problemowa

- praktyczna

Forma: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: teatrzyk kukiełkowy, kukiełki, woda, naczynie na wodę folia aluminiowa, płaszcz przeciwdeszczowy, utwór „Cztery pory roku” Vivaldiego, magnetofon, kukiełka wiosna, garnek , drewniana łyżka, opowiadanie W. Badalskiej „Obłoczek”, domek z pudełka z czterema otwierającymi się okienkami jako kalendarz pogody, niebieska folia wycięta w kształcie chmury

Przebieg:

1.Teatrzyk kukiełkowy „Obłoczek” W. Badalskiej

2.Rozmowa na temat opowiadania:

- komu potrzebny jest deszcz?

- co by było gdyby nie była deszczu? (pytania które inspirują dzieci do tworzenia własnych pomysłów)

3.Zabawac dydaktyczna „Wyścigi kropelek” z wykorzystaniem utworu „Cztery pory roku”

utrwalenie określeń czasu: szybko-wolno, duże – małe

4.Rozwiązywanie zagadek o deszczu, chmurze, wietrze dobieranie ilustracji.

5. Zabawa „Czarodziejski worek” określanie przeznaczenie znalezionych przedmiotów: parasol, peleryna, kalosze, okulary przeciwsłoneczne, szalik, łączenie z porą roku

6.Wprowadzenie kalendarza pogody.

Demonstracja domu wykonanego z dużego pudełka w którym są zamknięte okna. Dzieci podczas otwierania dowiadują się, że w każdym okienku jest inny rodzaj pogody. Pozostawienie otwartego okienka tam gdzie ilustracja odpowiada aktualnej pogodzie.

7. Zabawa ruchowa „Chmura i deszcz”

dzieci podzielone na trzy zespoły: wiatr, chmura (dzieci będące chmurą trzymają folię nad głowami), deszcz.

Wiatr dmucha na chmurę, porusza ją , z pod chmury wybiegają kropelki deszczu. Zamiana pełnionych ról.

8. Rysowanie palcem na wysypanej kaszą manną tacy kropelek deszczu.

9. Improwizacja ruchowa przy piosence „Parasolki”

SCENARIUSZ ZABAWY

Temat:„Wiosenna pogoda”

Cele ogólne: utrwalenie umiejętności określania zjawisk atmosferycznych, doskonalenie umiejętności współdziałania w zespole

Cele operacyjne:

Dziecko:

- czynnie i chętnie uczestniczy w zabawie

- potrafi rozpoznać rodzaj pogody na podstawie ilustracji

- potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę w działaniu

- odczuwać radość z udziału w zabawie

Grupa wiekowa: 4 - latki

Liczba dzieci: 20

Metody:

- podająca

- aktywizująca

- problemowa

- praktyczna

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: magnetofon, kaseta z piosenka :Parasolki”, pudełko tekturowe, ilustracje przedstawiające cztery pory roku, kartoniki symbolizujące pogodę, dla każdego dziecka symbol uśmiechniętej kropli wody.

Realizacja zabawy:

Czynności przygotowawcze:

Wcześniej nauczycielka przygotowuje rekwizyty do zabawy. Wspólnie z dziećmi zmienia dekorację sali wprowadzając nastrój wiosenny oraz okleja „Czarodziejskie pudełko”

Czynności organizacyjne:

Zabawa została poprzedzona wysłuchaniem piosenki „Parasolki” oraz rozmową o spostrzeżeniach poczynionych na temat pogody w drodze do przedszkola.

Czynności zasadnicze:

Nauczycielka zachęca kolejno dzieci do wyjmowania kartoników z „Czarodziejskiego pudełka”, następnie dziecko określa rodzaj pogody na podstawie symbolu przedstawionego na wylosowanym kartoniku i dopasowuje go do odpowiedniej ilustracji. Ilustruje ruchem i głosem rodzaj pogody.

Czynności finalizujące:

Dzieci za poprawnie wykonane polecenie otrzymują symbol uśmiechniętej kropelki wody.

Zakończenie:

Nauczycielka oznajmia, że zadanie zostało wykonane i zachęca dzieci do codziennej obserwacji pogody i oznaczania jej w kalendarzu pogody

Opracowały: W. Komadowska M. Michalska

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin