Konspekt - Praktyczne wykonywanie marszu według azymutu w dzień.doc

(37 KB) Pobierz
* ZATWIERDZAM *

 

 

 

Zezwolenie na wykorzystanie konspektu

Rok szkolny

Data

Podpis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    * ZATWIERDZAM *

 

.....................................................

                    (stanowisko służbowe)

 

....................      dnia.........20.....r.

 

 

 

 

 

 

PLAN   KONSPEKT

 

 

do przeprowadzonych zajęć z żołnierzami zasadniczej służby wojskowej

 

w dniu :

 

 

 

 

PRZEDMIOT : TERENOZNASTWO

 

 

 

Temat:   T2: Praktyczne wykonywanie marszu według azymutu w dzień.

             

 

Cel:       Zapoznać uczestników zajęć z praktycznym wykonywaniem marszu według azymutu w dzień

 

 

METODA: Praktyczna

 

 

 

CZAS:  1 x 45 min.

 

 

 

MIEJSCE: Teren

 

 

 

LITERATURA : Podręcznik dowódcy drużyny .

 

 

 

ZABEZPIECZENIE

MATERIAŁOWE:  Oporządzenie podstawowe żołnierza oraz mapa i busola AK.

 

 

 

 

 

 

 

Lp.

Zagadnienie i czas

Treść zagadnienie

Wskazówki metodyczne

1

2

3

4

1                           

CZĘŚĆ WSTĘPNA

Rozpoczęcie zajęć 5`

-              przyjęcie meldunku

-              zapoznanie uczestników z tematem zajęć

-              sprawdzenie obecności

Obecność uczestników w zajęciach odznaczam w dzienniku lekcyjnym

2                         

Ustawienie kierunku marszu

za pomocą busoli Adrianowa

za pomocą busoli AK

-              obracając ruchomym pierścieniem ustawić wskaźnik muszki na przeciw podziałki odpowiadającej wartości azymutu (w stopniach)

-              podnieść busolę na wysokości oczu i zwolnić zacisk igły magnetycznej

-              zorientować busolę obracając się z nią dopóty, dopóki igła magnetyczna nie wskaże 0°

-              linia zelowania (przez przeziernik i muszkę wskazuje kierunek marszu)

-              otworzyć pokrywę pudełka busoli i:

-   obracając ruchomym pierścieniem ustawić na przeciw muszki podziałkę odpowiadającą wartości azymutu (w tysięcznych)

-              zorientować busolę zgrywając „północny” koniec igły magnetycznej z kreską zerową podziałki

-              trzymać busolę na wysokości oczy obserwując w lustrze zgranie igły magnetycznej

-              linia celowania wskazuje kierunek marszu

 

3                         

CZĘŚĆ ZASADNICZA

Wykonywanie marszu według azymutu

Aby wykonać marsz według azymutu w dzień należy:

1.            przestudiować dane dotyczące marszu (tabelę lub szkic drogi marszu, zapamiętać punkty początkowe i końcowe odcinki drogi marszu, ogólny kierunek marszu, długość drogi marszu, ewentualne przeszkody na drodze marszu, itp.)

2.            sprawdzić sprawność busoli

3.            stanąć na punkcie początkowym pierwszego odcinka drogi marszu

4.            ustalić kierunek pierwszego odcinka drogi marszu wybierając na wyznaczonym kierunku charakterystyczne przedmioty terenowe

5.            wykonać marsz w wyznaczonym kierunku licząc kroki i sprawdzając utrzymywanie prawidłowego kierunku marszu (za pomocą dozorów i busoli)

6.            po przejściu określonej liczby kroków odszukać punkt końcowy pierwszego odcinka (często jednocześnie jest to punkt początkowy następnego odcinka) drogi marszu. Nie wolno kontynuować marszu nie odszukawszy tego punku

7.            kolejno, w opisany sposób przebyć pozostały odcinek drogi marszu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szkolonym należy przypomnieć budowę busoli AK oraz orientowanie w terenie za pomocą mapy oraz bez użycia jej, za pomocą położenia słońca, położenia gwiazdy polarnej i niektórych przedmiotów w terenia.

4                           

CZĘŚĆ KOŃCOWA

Omówienie zajęć 5`

-              omówienie zajęć

-              odpowiadam na pytania zadane przez uczestników zajęć

-              cena zaangażowanych w zajęciach

Odpowiadam na zadane pytania oraz omawiam zaangażowanych w zajęciach

 

 

  Prowadzący zajęcia   ………………………………...

                                                                                   (stopień, imię, nazwisko wykładowcy)

 

 

                                                                                                    ....................................

                (podpis wykładowcy)

 

                              

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin