Wykonywanie zdjęć do panoramy - szczegóły geometriiW poprzednim paragrafie omówione zostały ustawienia aparatu (przysłona, czas otwarcia migawki, balans bieli, ostrość) fotograficznego wymagane dla uzyskanie zdjęć nadających się do złożenia ich w panoramę. Zdjęcia "dobre dla panoramy" to tak wykonane, że dowolny program składający złoży je w jedną całość inie będzie widać uskoków między poszczególnym kawałkami panoramicznego zdjęcia. Bardzo ważnym warunkiem uzyskania dobrych zdjęć dla panoramy jest także sposób obracania aparatu fotograficznego dla wykonania kolejnych ujęć. Ma to szczególne znaczenie gdy robimy zdjęcia do panoramy jakiegoś wnętrza, a ogólniej, gdy mamy przed sobą obiekty bliskie aparatu widoczne na tle dalszych. Np. duże drzewo w odległości kilku metrów na tle budynku odległego o kilkadziesiąt metrów.Chodzi o zjawisko paralaksy. Nie będziemy wyjaśniać o co chodzi w tym zjawisku, bo to nie jest potrzebne dla poprawnego robienia zdjęć do panoramy. Objaśnimy natomiast, jak zmieniać położenie aparatu fotograficznego dla kolejnych ujęć by zjawisko paralaksy wyeliminować a przynajmniej zminimalizować. Ilustruje to pokazany poniżej rysunek.
Aparat fotograficzny powinien być obracany wokół osi pionowej przechodzącej przez punkt obiektywu leżący w płaszczyźnie tzw. źrenicy wejściowej. Często błednie mowi się o punkcie węzłowym obiektywu. Punkt ten znajduje się, w przybliżeniu, w połowie długości obiektywu ale moż też znaleźć się poza obiektywem. Nie wnikając w nazwę tego punktu można go dość łatwo wyznaczyć i tym zajmiemy się w kolejnych paragrafach. Na rysunku dlatego umieściliśmy aparat z bardzo długim obiektywem, by można było wyraźniej to zaznaczyć punkt przez który ma przechodzić oś obrotu. A więc aparat powinien być obracany wokół osi pionowej przechodzącej przez ten czerwony punkt.Ale jak to zrealizować? Do tego potrzebna jest specjalna głowica do zdjęć panoramicznych mocowana na statywie. Dobrej jakości statyw i głowica do zdjęć panoramicznych są dość drogie. Aktualnie to jakieś 600 do 800 zł za średniej jakości zestaw. Statywami i głowicami zajmiemy się osobno a teraz podamy wskazówki jak zrobić możliwie dobre zdjęcia do panoramy z ręki.
1. Robiąc zdjęcia do panoramy nie obracamy się razem z aparatem dla kolejnego ujęcia.
2. Ustawiamy na ziemi, czy podłodze kijek. Aparat fotograficzny opieramy na nim tak, by dotykał czubka kijka środkiem obiektywu.
3. Kolejne zdjęcia robimy po obrócenieu aparatu bez jego przesuwania względem owej podpórki.
Punkt 2. tego przepisu trudno jest zrealizować w przypadku robienia zdjęć małym aparatem kompaktowym, z którego obiektyw prawie nie wystaje. W taki przypadku opieramy na kijku obudowę aparatu w miejscu leżącym na osi optycznej obiektywu, czyli na jego przedłużeniu w kierunku obudowy aparatu. Taka technika robienia zdjęć do panoramy nie zastąpi statywu i spcjalnej głowicy ale daje zdecydowanie lepsze wyniki, niż robienie kolejnych ujęć po obróceniu całego ciała wraz z aparatem trzymanym w rękach. Stosowanie się do tego przepisu jest szczególnie ważne przy robienu zdjęć do panoramy, gdy fotografowane obiekty są blisko i rozmesczone są w różnej odległości od nas. W przypadku robienia panoram odległych gór, czy innego typu krajobrazów, nie jest to tak istotne.
zuziowy