Scenariusz zajęć dla klasy II
Data: 17.09.2008
Prowadzący: Liszka Katarzyna
KRĄG TEMATYCZNY:
Świat w różnych porach roku
TEMAT DNIA:
Obliczenia w zakresie 20 – działania na osi liczbowej, rozwiązywanie zadań tekstowych; proste obliczenia kalendarzowe.
CEL OGÓLNY:
§ Utrwalenie wiadomości w zakresie dodawania i odejmowania do 20.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń zna:
· kolejność liczb w zakresie 20.,
· zasady poszczególnych zabaw
Uczeń potrafi:
· dodawać i odejmować liczby w zakresie 20.,
· wykorzystywać umiejętności matematyczne w grach i zabawach,
· uczestniczyć w grach i zabawach matematycznych,
· udzielać poprawnych odpowiedzi,
· wykonywać proste obliczenia kalendarzowe
METODY:
· słowna: pogadanka
· praktyczno-ćwiczeniowa
FORMY ORGANIZACYJNE:
· indywidualna-jednolita
· zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
· kartoniki z liczbami, liczmany,
· oś liczbowa, kalendarz,
· wazon,
· sztuczne kwiaty,
· zeszyt ćwiczeń
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa matematyczna „Układanka”
Oblicz działanie. Po czym uporządkuj liczb od najmniejszej do największej i odczytaj hasło.
J 5 – 4 =
Ń 10 + 10 =
S 20 – 11 =
E 3 + 3 =
E 19 – 4 =
I 7 + 5 =
2. Zabawa „Żywe liczby”
Każde dziecko otrzymuje karteczkę z liczbą. Czworo dzieci wychodzi na środek i prowadzi ze sobą rozmowę np. „Jestem liczbą 5, jestem od Ciebie większy o 4”. Nauczyciel w razie potrzeby zadaje pytania pomocnicze.
3. Rozmowa na temat kalendarza
§ Ile miesięcy jest w roku?
§ Ile dnia liczy wrzesień?
4. Zadania „Kalendarz”
Na konkretnej dacie ustawiamy „okienko”. Zadaniem dziecka jest odczytać poprawnie datę. Prowadzący pyta kolejne dziecko „Jaka data będzie np. za 5 dni?” I tak kilka razy.
5. Rozwiązywanie zadań z zeszytu ćwiczeń
§ Pierwsze zadanie polega na wskazaniu konkretnej daty, w której Agatka gdzieś wyszła
§ W drugim należy rozwiązań zadania na osi liczbowej
6. Zabawa ruchowa „Pociąg”
Dzieci stoją z kartonikami na których wypisana jest dana data. Tworzą pociąg, którego lokomotywą będzie dziecko z największą liczbą. Pozostałe wagony to dzieci z kartonikami, na których zapisane liczby ustawione są w porządku malejącym. Następnie zmieniamy dzieciom kartoniki tak, aby powstały nowe pociągi. Przed wyruszeniem jedno dziecko sprawdza czy wszystkie wagony są prawidłowo ustawione. Pociąg po jednym okrążeniu klasy staje i powtarzamy zabawę.
7. Rozwiązywanie zadań tekstowych
a)uczniowie wyliczają ile dalii zostało mamie
b)dzieci liczą ile gruszek pozostało
8 Dodawanie w zakresie drugiej dziesiątki.
milpac