22.02.08-Scenariusz zajęć dla grupy 5-6 latków.doc

(42 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć dla grupy 5-6 latków

Scenariusz zajęć dla grupy 5-6 latków

 

Data: 22.02.2008

Prowadzący: Liszka Katarzyna

 

Dokarmianie leśnych zwierząt

 

TEMAT DNIA:

I.                    „Skoki zajączka”- dziecko prawidłowo reaguje na polecenia prowadzącego. Rozmowa na temat dokarmiania zwierząt leśnych zimową porą. „Śnieżyca”- dziecko potrafi bawić się w grupie.

II.                 1) „Zima” –dziecko własnymi słowami omawia treśc planszy. Praca z podręcznikiem- dziecko samodzielnie czyta wskazany tekst. Utrwalenie przyimków „nad”, „pod”, „na”

2) Zajęcia ruchowe wg pomysłu prowadzącego- pobudzenie aktywności fizycznej dzieci

 

CELE OPERACYJNE:

Dziecko zna:

·         wie, które zwierzęta zapadają w zmowy sen

·         wie, które ptaki odlatują na zimę, a które zimują w Polsce

·         wie czym ludzie dokarmiają zwierzęta

·         wie, które zwierzęta leśne są dokarmiane

Dziecko potrafi:

·         opowiedzieć treść planszy „Zima”

·         przeczytać wskazany przez prowadzącego tekst

·         wykonać poprawnie polecenie nauczyciela

·         pokolorować obrazek wg wzoru

·         poprawnie posługiwać się przyimkami „Nad”, „pod”, „na”

·         policzyć ilość orzechów i ptaszków

·         bawić się w grupie

 

METODY:

·         słowna: pogadanka, opowiadanie, praca z książką

·         oglądowa: pokaz

·         praktyczno-ćwiczeniowa

 

FORMY ORGANIZACYJNE:

·         indywidualna-jednolita

·         zbiorowa

 

POMOCE:

·         plansza „Zima”

·         szarfy

·         podręcznik

·         piłka

·         woreczki

·         bębenek

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.      Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności)

2.      Zabawa ruchowa „Znajdź swój kolor”

Dzieci podzielone na dwa zespoły (w zależności od koloru szarfy) ustawiają się w dwa rzędy. Na sygnał prowadzącego zaczynają biegać po sali a kiedy słyszą „stój i zamknij oczy” wykonują polecenie. W tym czasie prowadzący zamienia miejsce kolorowych szarf. Dzieci po otwarciu oczu muszą ustawić się w rzędach kolorami szarf.

3. Powtórzenie wiadomości zdobytych przez dzieci na wcześniejszych zajęciach o dokarmianiu zwierząt zimową porą.

4.      Zabawa ruchowa „Powódź”

Dzieci biegają w luźnej gromadzie po sali. Na polecenie prowadzącego „powódź” wchodzą na ławeczki. Na polecenie „świeci słońce” „wkręcają” rączkami żarówki.

5.      Marsz po kole w rytm bębenka

6.      Praca z podręcznikiem

·         Opowiadanie pełnymi zdaniami ilustracji

·         Odczytywanie zdań pod ilustracją

·         Rysowanie po śladzie

·         Łączenie zwierząt z ich konturami

·         Zadania matematyczne w zakresie siedmiu

·         Wymyślanie przez dzieci pytań do tabelki

7.      Kolorowanie obrazka „Co chłopcy ulepili ze śniegu?”

8.      Zajęcia ruchowe

·         Bieg po obwodzie koła

·         Przechodzenie przez szarfę (od góry do dołu i w drugą stronę)

·         Przeciąganie szarfy w parach

·         Kołyska z wykorzystaniem szarfy

·         Przeskoki przez szarfę (w lewo, w prawo, w przód, w tył)

·         Zabawa ruchowa „Podrzucanie i chwytanie piłeczki”

Zadaniem dzieci jest podrzucać piłeczkę do góry i chwytać ją oburącz. W miarę zdobywania sprawności dzieci wykonują nowe polecenia: chwytanie piłeczki jedną ręką, klaśnięcie przed złapaniem piłeczki.

·         Zabawa „zaganianie piłki – „świnki”

Dzieci siedzą w kole. Ich zadaniem jest odpychanie od siebie piłki- „świnki”(nie wolno jej przytrzymywać w dłoniach). Piłka może toczyć się tylko po ziemi. Przegrywa to dziecko, które wypuści „świnkę” z koła. 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin