PORANNY KRAG-Lato.docx

(13 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

 

Temat zajęć: „ Poranny krąg - Lato”.

 

Realizowane cele

Cel główny:

          - zapoznanie dzieci z właściwościami ognia poprzez stymulację  

  polisensoryczną,

- kształtowanie pojęć: duży, mały,

- zapewnienie poczucia bezpieczeństwa.

Cele operacyjne:

              - rozpozna siebie i kolegów na zdjęciu oraz swój znaczek,

              - toleruje „zabawę” wspólnie z nauczycielem,

              - potrafi odpowiedzieć wokalizując – głoska „i”,

              - wybierze przedmioty w kolorze czerwonym,

              - wyszuka ukryty przedmiot pod chustką lub kubeczkiem,

              - gra na grzechotce,

              - urwie małe kawałeczki czerwonej krepy, wycinanki- dzieci sprawniejsze

            manualnie mogą ścinać nożyczkami skrawki papieru,

              - dmuchnie na zapalone świeczki (przez słomkę),

              - okazuje radość w trakcie zabawy czerwonymi balonami,

              - posegreguje piłeczki duże i małe w kolorze czerwonym.

Stosowane metody:

              - ekspozycji, pokazu,

              - podająca,

              - słowna.

Formy pracy z dziećmi:

              - grupowa, indywidualna.

Wykorzystane środki dydaktyczne:

              - czerwone świece, termofor z ciepłą wodą, czerwony papier, nożyczki,

            chustki, piłeczki duże i małe w kolorze czerwonym

 

Przebieg zajęć:

 

CZĘŚĆ PIERWSZA

1.     Zapalenie lampki zapachowej – zapach miętowy.

2.     Piosenka na powitanie. Masaż dłoni oliwką zapachową.

3.     Rozpoznanie swego znaczka, umieszczenie go na swoim zdjęciu.

4.     Krótkie opowiadanie o lecie –obserwowanie obrazka, wskazywanie na obrazku zwierząt, ludzi, roślin(inne), otwieramy okno- dzieci patrzą w stronę słońca, słuchają głosów przyrody.

5.     Spotkanie z żywiołem – zapalamy świece(kilka czerwonych), opowiadamy o ogniu(ciepło, jasno), pokazujemy jego właściwości- wodzenie dłoni dziecka nad ogniem, zdmuchiwanie płomienia przez słomkę. Dotkają ciepłego termoforu.

6.     Gra na instrumencie muzycznym –  grzechotka, nauczyciel śpiewa piosenkę.

7.     Zabawa z dziećmi: dzieci urywają małe kawałki czerwonego papieru, sprawniejsze tną nożyczkami papier; ugniatają kartkę w kulkę i rzucają do celu.

8.     Nauczyciel wachluje dzieci firanką(może być w kolorze czerwonym), przykrywa nią dzieci; na pytanie „ gdzie jest...”, dziecko stara się odpowiedzieć głoską „i” lub podniesie rękę.

9.     Zastosowanie bodźców smakowych – dzieci dostają słodki wiśniowy dżem – sprawniejsze rozsmarowują łyżeczką dżem na waflu.

10. Gaszenie lampki zapachowej. Przygotowanie do śniadania – toaleta, mycie rąk, nakrywanie do stołu.

 

CZĘŚĆ DRUGA

 

1.Zabawa kolorami – wyszukiwanie czerwonych piłeczek dużych i małych w

   misce z ciepłą wodą, wkładanie ich do czerwonej miski. Nauczyciel

   nazywa wielkości piłek, które dziecko weźmie lub mówi dziecku jaką 

   piłeczkę ma wyjąć z wody – dużą, małą.       

   Zabawa czerwonymi balonami – podrzucanie, dmuchanie.

2.Słowa pochwały skierowane do dzieci.

3.Piosenka na pożegnanie.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin