Adoracja od Piotrka.doc

(28 KB) Pobierz
CISZA

ADORACJA

 

Wpatrując się w oblicze Jezusa spróbujmy zastanowić się dzisiaj nad tym:

·         Czy umiemy Go słuchać?

·         Czy potrafimy zamilknąć, by skupić się na tym, co chce nam powiedzieć?

 

1 Krl 19, 11-14

Oczekując nadejścia Pana, Eliasz widział gwałtowną wichurę, trzęsienie ziemi i ogień. Boga nie było jednak w żadnym z tych szalejących żywiołów Nadszedł dopiero wraz z łagodnym powiewem. Aby usłyszeć jego delikatny szmer, trzeba jednak wpierw samemu zamilknąć.

 

Z Dzienniczka św. S. Faustyny:

Milczenie jest mieczem w walce duchowej, nie dojdzie do świętości nigdy dusza gadatliwa. Jesteśmy wrażliwi na mowy i zaraz chcemy odpowiadać, a nie zważamy na to czy jest w tym wola Boża, żebyśmy mówili. Dusza milcząca jest silna, wszystkie przeciwności nie zaszkodzą jej, jeżeli wytrwa w milczeniu. Dusza milcząca jest zdolna do najgłębszego zjednoczenia się z Bogiem, ona żyje prawie zawsze pod natchnieniem Ducha św. Bóg w duszy milczącej działa bez przeszkody.

Pieśń: Oto stoję u drzwi i kołaczę

Najczęściej szukamy słów Pana Jezusa. Jesteśmy łakomi cudów. Tymczasem nie zwracamy uwagi na to, że sama obecność Jezusa uspokaja, leczy i wypędza zło.

Sami chcemy dużo mówić i działać. Martwimy się, że nie mówimy wielkich rzeczy i nic wielkiego nie dzieje się w naszym życiu. Nie potrafimy po prostu pobyć przy Jezusie, który jest przy nas obecny bez słów i cudów.

Wejdźmy czasem do kaplicy i posiedźmy tu trochę, nie mówiąc nic. Po prostu pobądźmy razem z Nim. Jezus też często milczy. On po prostu jest. Milczenie prosi o milczenie. Tak mogą porozumieć się tylko ci, którzy się kochają.

 

Z Dzienniczka św. S. Faustyny:

Według mojego pojęcia i doświadczenia, to reguła o milczeniu powinna być na pierwszym miejscu. Bóg nie udziela się duszy gadatliwej. Jest ona pusta we własnym wnętrzu. Nie ma w niej ani cnót gruntownych, ani poufałości z Bogiem. Nie ma mowy o życiu głębszym, o słodkim pokoju i ciszy, której mieszka Bóg. Dusza, nie zaznawszy słodyczy ciszy wewnętrznej, jest duchem niespokojnym i mąci tę ciszę innym.

Widziałam wiele dusz w przepaściach piekielnych za niezachowanie milczenia. Same mi to powiedziały, kiedy je zapytałam, co było przyczyną ich zguby. Mój Boże, co za ból, bo przecież mogły być nie tylko w niebie, ale nawet i święte

 

Pieśń: Boże mój Boże, szukam Ciebie

 

Tomasz a Kempis „O naśladowaniu Chrystusa”:

Nie wdawaj się w niepotrzebne rozmowy, zaniechaj próżniaczych rozrywek, nie przysłuchuj się nowinom i plotkom, a znajdziesz sporo sposobnego czasu do pobożnego rozmyślania. Łatwiej jest zupełnie milczeć niż nie uchybić słowem.

Gdy chcesz wzbudzić w sobie żal serdeczny, wejdź do swojej izdebki i oddal od siebie zgiełk świata. W milczeniu i ciszy doskonali się dusza pobożna i przenika tajniki Pisma św. Tam znajduje potoki łez, którymi obmywa się i oczyszcza, aby jeszcze poufalej złączyć się ze swoim Stwórcą.

 

Z Dzienniczka św. S. Faustyny:

Duch Święty nie mówi do duszy rozproszonej i gadatliwej, ale przemawia przez swe ciche natchnienia do duszy skupionej i milczącej. Gdyby było ściśle zachowane milczenie, nie byłoby szemrań, rozgoryczeń, obmów, plotek, nie byłaby szarpana miłość bliźniego; jednym słowem. wiele błędów by upadło. Usta milczące są czystym złotem i świadczą o wewnętrznej świętości.

 

Pieśń: Ty dasz mi pokój serca

 

W krótkiej refleksji niech każdy z nas postawi sobie pytanie:

Ø     jak wygląda moje milczenie?

·         Czy widzę jego głęboki sens, czy może traktuję je tylko jako przykrą konieczność?

·         Czy jestem świadom, że moje milczenie nie powinno polegać tylko na zewnętrznym wyciszeniu, ale także, a może przede wszystkim na wewnętrznym skupieniu?

·         Czy nie łamię go pod byle pretekstem?

Czas milczenia jest wielkim darem Boga. Jest z pewnością pragnieniem wielu ludzi, którzy zabiegani i przytłoczeni masą codziennych spraw, chcieliby, choć przez chwilę przystanąć i zastanowić się nad własnym życiem. Czy zatem potrafię dobrze wykorzystać ten błogosławiony czas, który daje mi Bóg? (Chwila przerwy)

 

C: Jeśli dostrzegliśmy jakieś uchybienia, prośmy Boga, aby je nam przebaczył i dał siłę do ich przezwyciężenia. Módlmy się słowami, których nauczył nas Chrystus: Ojcze nasz...

 

Panie Jezu Chryste, cichy i pokornego serca, spraw, abyśmy byli bardziej skłonni do słuchania aniżeli do mówienia, a usłyszawszy Twój głos, umieli zawsze iść za nim. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin