O tym musisz wiedzieć, zanim zajdziesz w ciążę.doc

(14096 KB) Pobierz

 

 

                            O tym musisz wiedzieć, zanim zajdziesz w ciążę

 

 

 

 

 

Zanim podejmiesz decyzję

 

Każda kobieta decyzję o zajściu w ciążę powinna podjąć świadomie i przygotować się do przyszłego macierzyństwa nie tylko psychicznie, ale i fizycznie. Ciało przyszłej mamy ma bowiem zapewnić maluszkowi prawidłowy rozwój, i to od jego kondycji w dużej mierze zależeć będzie, czy ciąża przebiegnie prawidłowo i czy dzidziuś urodzi się zdrowy. Takie przygotowania należy rozpocząć już na rok przed planowanym poczęciem.

 

 

 

Lekarstwa

 

Większość lekarstw przyjmowanych podczas trwania ciąży może poważnie zaszkodzić dziecku. Nie wystarczy ograniczenie medykamentów od chwili, gdy wynik testu ciążowego okaże się pozytywny. Skutki niektórych farmaceutyków mogą bowiem mieć wpływ na organizm jeszcze przez wiele dni. Jeśli przyszła mama przyjmuje stale leki w związku z przewlekłą chorobą, taką jak np. cukrzyca czy nadciśnienie, należy skonsultować z lekarzem decyzję o powiększeniu rodziny odpowiednio wcześniej, by rozważyć ewentualną zmianę terapii.

 

 

 

Antykoncepcja

 

Decyzja o zajściu w ciążę często łączy się z „odstawieniem” stosowanych dotychczas hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Przyszłe mamy przestają je zażywać i od razu decydują się na poczęcie. Tymczasem hormonalne tabletki, plastry, zastrzyki czy wkładki wewnątrzmaciczne przekształcają się w kobiecym organizmie w metabolity, które mogą przedostać się do płodu i sprawić, że u rozwijającej się dziewczynki pojawią się cechy męskie. Aby uniknąć takiego niebezpieczeństwa, każda przyszła mama, która stosowała antykoncepcyjne środki hormonalne, powinna po ich odstawieniu odczekać minimum trzy miesiące, by oczyścić organizm z niebezpiecznych dla dziecka hormonów.

 

 

 

Waga

 

Wbrew pozorom to, ile ważymy, ma dość istotny wpływ na rozwój przyszłej ciąży. Jeśli przyszła mama ma znaczną niedowagę lub nadwagę, parę miesięcy powinno wystarczyć, by w miarę możliwości wyrównać masę ciała, zwiększając bezpieczeństwo swoje i przyszłego dzidziusia. Niedowaga może znacznie utrudnić donoszenie ciąży i zwiększyć prawdopodobieństwo poronienia, zaś kobiety ze znaczną nadwagą są w tym wyjątkowym czasie dużo bardziej narażone na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze, bardzo niebezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej nienarodzonego jeszcze dziecka.

 

 

Szczepienia

 

Ciąża jest okresem, w którym zarażenie się chorobami zakaźnymi jest bardzo niebezpieczne, dlatego przyszła mama powinna upewnić się, czy nie musi wykonać dodatkowych szczepień. Najważniejsze jest w tym wypadku uchronienie się przed WZW B czyli wirusowym zapaleniem wątroby typu B, żółtaczką typu B. Bardzo niebezpieczna jest także różyczka i choć każda dziewczynka mając 10-13 lat powinna była poddać się obowiązkowemu szczepieniu, z wiekiem poziom przeciwciał zapobiegających zakażeniu mógł się zmniejszyć. Choroby te w okresie ciąży mogą prowadzić do powstania szeregu wad rozwojowych u płodu, poronienia lub urodzenia martwego dziecka.

 

 

Witaminy

 

Ciąża to okres, w którym ciało kobiety potrzebuje dodatkowej porcji witamin. Aby zapewnić zarówno sobie, jak i przyszłemu dziecku prawidłową ilość niezbędnych do zdrowia składników, należy jeszcze przed poczęciem zadbać o ich uzupełnienie. Najważniejszy jest tu kwas foliowy, który każda przyszła mama powinna zacząć zażywać minimum na trzy miesiące przed zajściem w ciążę. Jego niedobór może spowodować wady cewy nerwowej dziecka. Zażywanie specjalnego zestawu witamin dla przyszłych mam należy rozpocząć najlepiej parę tygodni przed pojawieniem się pozytywnego wyniku testu ciążowego.

 

 

 

Dieta

 

Aby ciąża prawidłowo się rozwijała, a przyszłej mamie i dziecku nie zabrakło żadnych niezbędnych dla zdrowia składników, należy przeanalizować swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe i ewentualnie je zmodyfikować. Bardzo ważne jest, by w diecie pojawiły się ryby (bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega- 3 oraz omega-6), nabiał i mięso, a także warzywa i owoce. Posiłki powinny być urozmaicone, bogate w minerały, witaminy, białko i błonnik. Należy pamiętać także o regularnym spożywaniu posiłków, a także o tym, by porcje były mniejsze, lecz spożywane częściej.

 

 

 

Alkohol, papierosy

 

O szkodliwości używek dla zdrowia przyszłego dziecka wiedzą chyba wszyscy. Alkohol i nikotyna znacznie zwiększają ryzyko licznych wad wrodzonych. Mogą obniżyć poziom intelektualny dzidziusia i spowolnić jego rozwój. Ciąża, zwłaszcza we wczesnym stadium, jest dla większości kobiet sytuacją stresującą, w której tym trudniej wyzbyć się nałogu. Tymczasem ukojenie nerwów lampką wina i „tylko jednym” dymkiem może być bardzo szkodliwe. Dlatego warto odstawić papierosy i alkohol znacznie wcześniej.

 

 

 

Ćwiczenia

 

Rosnący brzuszek i zwiększająca się masa ciała sprawia, że większość przyszłych mam cierpi na bóle nóg i kręgosłupa. Można tego uniknąć, jeśli zawczasu zadbamy o wzmocnienie mięśni. Ćwiczenia fizyczne, nawet wykonywane raz w tygodniu, mogą znacznie ułatwić życie przyszłej mamie, zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży. Jest to czas, w którym należy przygotować mieszkanie na pojawienie się nowego członka rodziny, wybrać wózek i łóżeczko, kupić wyprawkę. Warto więc zadbać o to, by zakupom towarzyszyło radosne podekscytowanie a nie ból nóg i kręgosłupa.

 

 

Pielęgnacja ciała

 

Wiele kobiet odkłada decyzję o poczęciu dziecka, ponieważ boi się zmiany swojej sylwetki, nadwagi, rozstępów. Jeśli jednak odpowiednio wcześniej zaczniemy przygotowywać nasze ciało do ciąży – jej skutki mogą być zupełnie niewidoczne. Ważna jest zwłaszcza prawidłowa pielęgnacja skóry. Każda przyszła mama powinna zadbać o to, by była ona doskonale nawilżona, jędrna i elastyczna. Profilaktyczne stosowanie środków kosmetycznych sprawi, że ciąża nie zostawi na kobiecym ciele żadnych niechcianych pamiątek.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin