SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 04.01.2010r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Obserwujemy, co robią zwierzęta zimą
Temat dnia: Witamy w karmniku
Cele operacyjne: dziecko:
- słucha uważnie wiersza,
- zna przeznaczenie karmnika,
- nazywa i rozpoznaje ptaki po ich upierzeniu (wróbel, wrona, gołąb),
- rozróżnia, a następnie naśladuje odgłosy omawianych ptaków,
- sprawnie reaguje na polecenia słowne, sygnały dźwiękowe,
- samodzielnie wykonuje swoją pracę plastyczną,
- rozumie konieczność dokarmiania ptaków.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: słucha, swobodnie wypowiada się, odpowiada na pytania, przelicza, naśladuje odgłosy ptaków, uczestniczy w zabawach ruchowych, tnie papier, przykleja go, maluje według szablonu.
- oparte na aktywności nauczyciela: czytanie wiersza, opowiadanie historyjki o ptaszkach, zadawanie pytań, objaśnianie, instruktaż, nadzór nad wykonywaniem prac, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: wiersz I. Suchorzewskiej „Domek dla ptaków”, karmnik, sylwety wróbla, wrony, gołębia, nagrania odgłosów wydawanych przez te ptaki, szarfy, piosenka „Komórki do wynajęcia”, brązowy papier, nożyczki, szablon ptaka, gąbka, farby, „Ćwiczenia plastyczne” nr 14.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie „Witam wszystkich, którzy ...”
Nauczyciel wypowiada nast. zdania, a dzieci jeśli czują się powitane machają do niego ręką:
Witam tych, którzy ...
- są uśmiechnięci,
- z radością przyszli do przedszkola,
- którym niestraszny jest mróz i śnieg za oknem,
- chcą dziś wspaniale się bawić.
2. Słuchanie wiersza I. Suchorzewskiej „Domek dla ptaków”
- Co zbudował Krzyś i Tomek? (karmnik)
3. Oglądanie karmnika, nazywanie go, wyjaśnianie jego przeznaczenia
4. Historyjka o gościach w karmniku
Nauczyciel opowiada historię z równoczesnym pokazywaniem sylwet ptaków:
Przedszkolaki zaniosły na podwórko karmnik dla ptaszków. Nasypały do niego nasionek, ziarenek słonecznika, okruchów chleba i przez okno obserwowały kto też do tego karmnika przyleci. Nie musiały czekać długo, już po chwili pojawił się pierwszy gość – wróbelek. Zaćwierkał wesoło na widok okruszków chleba, porozglądał się wokoło i zaczął jeść. Druga przyleciała wrona, a tuż za nią w karmniku zjawił się gołąbek, by popróbować pysznych ziarenek przygotowanych przez dzieci.
- Dzieci liczą ile ptaków przyleciało do karmnika
- Podają nazwy ptaków zgodnie z kolejnością przylotu
- Omawiają wygląd każdego ptaka
5. Ćwiczenia słuchowe
Nauczyciel puszcza nagrania odgłosów wydawanych przez: wróbla, wronę oraz gołębia. Dzieci odgadują, który ptak wydaje z siebie dany dźwięk i wskazują go na ilustracji.
Naśladowanie za nauczycielem odgłosów prezentowanych ptaków.
6. Zabawa ruchowa „Ptaszki do karmników” (wg zabawy „Komórki do wynajęcia”)
Rozdajemy dzieciom szarfy, które rozkładają na dywanie jako karmnik. Jest ich o jedną mniej niż uczestników zabawy. Dzieci przy dźwiękach piosenki naśladują lot ptaka, gdy usłyszą hasło „karmnik”, każdy szuka wolnego domku. Zabawa trwa tak długo, aż wyłonimy zwycięzcę.
7. Wykonanie pracy plastycznej „Ptaki w karmniku” (Ćw. nr 14)
Dzieci:
- tną brązowy papier na paski i wyklejają nim rysunek karmnika,
- nad karmnikiem przyklejają taśmą szablon z ptakiem i malują go gąbką umoczoną w żółtej farbie,
- w karmniku przy pomocy szablonu malują czerwonego ptaka.
8. Umieszczenie prac w galerii prac plastycznych
MonJaZ