charakter pisma.doc

(25 KB) Pobierz
Charakter pisma: jedyny w swoim rodzaju

Charakter pisma: jedyny w swoim rodzaju

 

Wiele cech osobowości można, zgodnie z opiniami grafologów, wyczytać z pisma. Eksperci uważają pismo odręczne za pewien rodzaj "pisania mózgiem", czyli bezpośredniego przenoszenia impulsów mózgowych na: papier za pośrednictwem ręki. Twierdzą, że pismo każdego z nas zawiera charakterystyczne kreski i pętle, które ujawniają rysy osobowości piszącego. Powiązali około trzystu cech pisma z określonymi cechami osobowości. Broniona przez jednych, a od- rzucana przez innych grafologia musi jeszcze dowieść swojej przydatności w nauce.

 

Czy na podstawie analizy charakteru pisma można określić osobowość człowieka?

Bardzo istotne jest rozróżni dwóch rodzajów analizy pisma. Jedną wykorzystuje się w sądownictwie i kryminalistyce. Często prosi się specjalistów o określenie, czy dwa ręcznie napisane teksty, doku lub podpisy są autorstwa tej samej osoby. Ich opinie wykorzystuje się  w sądach jako dowody w sprawach dotyczących fałszerstw, kwestionowania testamentów, podawania się za kogoś innego lub wysyłania anonimów. Odręczne pismo każdego wieka ma bowiem swoje unikalne i niepowtarzalne cechy, których się podrobić ani się ich wyzbyć. Czymś zupełnie innym jest natomiast analiza charakteru danej na podstawie jej pisma, nazwana grafologią. Choć wywołuje ona najwięcej kontrowersji, jej najzagorzalsi zwolennicy twierdzą, że na podstawie  charakteru pisma można powiedzieć  można  wszystko na temat osobowości.

Alfred Binet, współtwórca t na inteligencję, nazwał graf "nauką przyszłości". Grafolodzy twierdzą, że cechy charakterystyczne pisma odzwierciedlają osobowość  piszącego. Określają oni pismo o ręczne jako "pisanie mózgiem". przekonaniu sposób stawiani jest w rzeczywistości zapisem procesów psychicznych przekazywanych przez korę mózgową do dłoni. go, jak twierdzą, charakter pisma nieocenioną pomocą w zrozumieniu danej osobowości.

Przekonanie o tym, że pismo jest odzwierciedleniem charakteru wieka, nie jest niczym nowym. Już w XI wieku chiński malarz Kuo Jo Hsu zanotował spostrzeżenie „Po charakterze pisma można bez ocenić, czy należy ono do o szlachetnym umyśle, czy człowieka pospolitego".

Czy grafologia odkrywa więcej niż testy na osobowość?

Podczas jednego z niewielu eksperymentów dotyczących skuteczności grafologii, 52 robotników poddano testom na osobowość, a następnie poproszono trzech grafologów o dokonanie niezależnie od siebie, analizy charakterów pisma. Rezultaty grafologicznej okazały się nieco bardziej odległe od prawdy; niż wyniki standardowych testów. Psychologowie przestrzegają, że ani grafologia, ani żadne testy na osobowość nie mogą być stosowane jako jedyna metoda określenia rzeczywistej ości człowieka.

 

Co właściwie można powiedzieć o człowieku na podstawie jego charakteru pisma?

Grafologowie stanowczo i z pełnym przekonaniem twierdzą, że charakter pisma odzwierciedla główne i drugorzędne cechy osobowości, wahania nastroju, predyspozycje zawodowe, oraz takie problemy\ natury fizycznej, jak choroba serca czy rak. Wielu naukowców uważa te twierdzenie za przesadne i zazwyczaj nieuzasadnione. Grafologowie natomiast bronią ich zażarcie. Uważają, iż nie są w stanie ustalić na podstawie charakteru pisma tylko: wieku, prawo- lub leworęczności, płci i rasy. W Europie i Stanach Zjednoczonych tysiące przedsiębiorstw wykorzystuje analizę grafologiczną przy naborze pracowników.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin