instr_Farby i lakiery.doc

(38 KB) Pobierz
Farby i lakiery

1

 

INSTRUKCJA BHP

MAGAZYNOWANIE FARB I LAKIERÓW

 

 

OGÓLNE ZASADY SKŁADOWANIA

1.             Farby i lakiery zawierają bardzo lotne rozpuszczalniki, takie jak: octan butylu, octan metylu, toluen, ksylen, benzyna lakowa, alkohol etylowy, alkohol butylowy.

2.             Składy mieszczące ponad 1000kg materiałów lakierniczych należy lokalizować w specjalnie do tego celu przeznaczonych budynkach położonych w odległości co najmniej 100m od zwartej zabudowy mieszkalnej, budynków użyteczności publicznej i dróg państwowych, co najmniej 15m od pozostałych obiektów składu nie oddzielonych ścianą przeciwpożarową.

3.             Magazyn farb i lakierów powinien być budynkiem parterowym, jednokondygnacyjnym (nie podpiwniczonym), przykryty wytrzymałym na podmuch stropodachem i wyposażony w kanały (ujścia) wydmuchowe.

4.             Podłoga w magazynie powinna być wykonana z materiałów niepalnych, nie powodujących iskrzenia przy tarciu oraz nienasiąkliwych, z kanałami odpływowymi do przewodów kanalizacyjnych, zaopatrzonymi w urządzenia oczyszczające ścieki z substancji łatwo palnych.

5.             Drzwi wyjściowe z pomieszczeń magazynowych powinny być samozamykające się, otwierane na zewnątrz pomieszczenia.

6.             Okna magazynu, jeżeli są zakratowane, powinny mieć część kraty otwieraną o wymiarach co najmniej 0,75x0,60m, przy czym część ta musi być osiągalna z parapetu, zawieszona na bocznych zawiasach i w ramie pomalowanej na kolor zielony, odróżniający ją od pozostałych części kraty.

7.             Sztuczne oświetlenie magazynu może być tylko elektryczne w wykonaniu przeciwwybuchowym, jak dla przestrzeni zagrożonych wybuchem.

8.             Tablice rozdzielcze i wyłączniki powinny być umieszczone na zewnątrz magazynu.

9.             Instalację odgromową należy dobrać w zależności od rodzaju i wielkości obiektu.

10.         Dopuszczalne jest wodne ogrzewanie pomieszczeń magazynowych, parowe niskoprężne lub powietrzne, z wykluczeniem obiegu i nagrzewnic usytuowanych wewnątrz magazynu.

11.         Wentylacja pomieszczeń magazynowych powinna uniemożliwiać powstawanie niebezpiecznych stężeń par lub gazów z powietrzem.

12.         Wyroby lakiernicze należy składować na określonych polach składowych oznaczonych pasami wymalowanymi na posadzce. Przy wyznaczaniu pól należy zachować odpowiednie odstępy dla zapewnienia dostępu do sprzętu przeciwpożarowego.

13.         Drogi w magazynie powinny być bezkolizyjne i nigdy niczym nie zastawione.

14.         Podstawowym warunkiem bezpiecznego składowania farb i lakierów są szczelnie zamknięte opakowania (transporterki, hoboki, beczki, puszki itp.).

15.         Naczynia z wyrobami lakierniczymi o pojemności do 10kg powinny być składowane w skrzyniach lub pojemnikach siatkowych. Możliwe jest składowanie opakowań z farbami i lakierami w warstwach (paletyzacja) pod warunkiem stosowania palet drewnianych, uodpornionych na działanie ognia. Nie dotyczy to naczyń szklanych (balonów), które trzeba składować w pojedynczej warstwie.

16.         W przypadku występowania w magazynie wilgoci, opakowania z farbami i lakierami należy zabezpieczyć przed korozją od strony dna, stawiając je na drewnianych, ognioodpornych podkładach.

 

 

WYMAGANIA DLA OPAKOWAŃ

1.             Wyroby lakiernicze należy przechowywać  w magazynach w oryginalnych opakowaniach.

2.             Opakowania dzielą się na trzy grupy:

a.              Drobne, np. puszki metalowe o pojemności od 0,25 do 10kg.

b.             Średnie, np. naczynia z blachy stalowej, ocynkowanej o pojemności od 25 do 50kg albo balony szklane w koszach o pojemności do 60dcm3.

c.              Ciężkie, np. bębny powyżej 10dcm3 oraz beczki o pojemności 200dcm3 wykonane z blachy stalowej.

 

 

ZASADY PRACY W MAGAZYNIE FARB I LAKIERÓW

1.             W magazynie nie wolno przelewać i konfekcjonować farb i lakierów do opakowań.

2.             Przyjmowanie i wydawanie wyrobów do i z magazynu może odbywać się tylko w oryginalnych i szczelnie zamkniętych opakowaniach.

3.             Do konfekcjonowania powinny być wyznaczone specjalnie przystosowane pomieszczenia.

4.             Przy przyjmowaniu wyrobów lakierniczych do magazynu należy stwierdzić, czy opakowania nie przeciekają i czy są szczelnie zamknięte.

5.             W przypadku stwierdzenia przecieków lub nie dającej się usunąć nieszczelności zamknięcia, należy niezwłocznie przelać zawartość do innego szczelnego naczynia w osobnym, odpowiednim pomieszczeniu.

6.             Przenoszenie i składowanie naczyń z wyrobami lakierniczymi powinno odbywać się w sposób wykluczający ich uszkodzenia, a w przypadku rozlania się wyrobu należy go czym prędzej zlikwidować a odpady skierować do spalenia.

7.             Przyjmowane do magazynu opakowania z farbami i lakierami ustawiać i magazynować według poszczególnych grup gatunkowych i asortymentów, pozostawiając między nimi wolne przejście. Stanowisko każdej grupy powinno być oznaczone wywieszką magazynową, zawierającą nazwę wyrobu, jego ilość, okres gwarancyjny, datę dostawy itp.

8.             Kierownik magazynu lub osoba wyznaczona i odpowiedzialna za stan bezpieczeństwa przeciwpożarowego powinni dokonywać codziennej kontroli zmagazynowanych farb i lakierów, zwracając szczególną uwagę na szczelność opakowań, czystość i porządek w magazynie.

9.             W okresie ogrzewania magazynu należy kontrolować i odpowiednio regulować działanie grzejników. W przypadku przegrzania magazynu należy zraszać podłogę wodą.

 

ZABEZPIECZENIA PRZECIWPOŻAROWE

1.             Magazyny farb i lakierów powinny być wyposażone w sprzęt przeciwpożarowy, podobnie jak magazyny cieczy łatwo palnych.

2.             Instalacje wodne zraszaczowe powinny być zainstalowane nad drogami komunikacyjnymi. Przy takim systemie uzyskuje się zawsze wolną przestrzeń schładzaną wodą potrzebną podczas prowadzonej akcji gaśniczej.

3.             Oprócz instalacji zraszaczowych i podręcznegosprzętu pożarniczego, magazyn wyrobów lakierniczych powinien być wyposażony w hydranty i lokalną sygnalizację alarmową, której przyciski powinny znajdować się na zewnątrz magazynu.

4.             Gaszenie pożaru wewnątrz magazynu powinno być podjęte natychmiast po jego zaobserwowaniu.

5.             Niepodjęcie próby stłumienia ognia w zarodku może uniemożliwić akcję ratowniczą wskutek szybkiego rozprzestrzeniania się pożaru.

6.             Małą ilość rozlanej, palącej się na podłodze farby, należy zasypać piaskiem. Większe jej ilości lub farby palące się na regałach należy gasić gaśnicami lub agregatami pianowymi.

7.             Gaszenie pożaru na zewnątrz magazynu, do czasu przyjazdu straży pożarnej prowadzi się za pomocą wszelkich dostępnych środków gaśniczych.

 

Specjalista ds. BHP

...............................

Zgłoś jeśli naruszono regulamin