źródła innowacji.doc

(36 KB) Pobierz

ŹRÓDŁA INNOWACJI

Źródłem innowacji może być to wszystko co generuje określone idee, pomysły, projekty i może stać się przyczyną poszukiwania czy wynajdywania rzeczy nowych, podejmowania przedsięwzięć, wprowadzania ich w życie i doskonalenia. Źródła innowacji są bogate i wielorakie, dla przedsiębiorstwa bezspornie takim źródłem jest rynek. Jak to zauważa Peter Drucker innowacje są odpowiedzią na potrzeby rynku. Przedsiębiorstwo musi być zatem zawsze blisko rynku, orientować się na rynek, a w istocie być przez niego inspirowana. Jednakże traci on swoje znaczenie z powodu szybkich zmian w technologii i technice. Toteż jednym z podstawowych źródeł innowacji mogą być różne instytucje naukowo-badawcze ( wyniki prac naukowo-badawczych ) natomiast drugim źródłem są koncepcje i wiedza przenoszona z importu czyli wymiana specjalistów, import maszyn, fachowe publikacje, wystawy, targi, sympozja.

Myśl naukowo-techniczna również może być źródłem postępu technicznego i do jej podstawowych źródeł zaliczamy kooperację międzynarodową; tworzenie wspólnych przedsiębiorstw, kształcenie kadr, świadczenie usług technicznych, wymianę dokumentacji naukowo-technicznej, import towarów i usług. Ważnym źródłem myśli naukowo-technicznej jest zakup licencji (obrót licencjami), który przyspiesza wdrażanie pomijając określone fazy cyklu postępu naukowo-badawczego, z drugiej strony może to uzależnić od licencjodawcy ( konieczność importu określonych surowców, oddziaływanie na prace badawczo-rozwojowe, wpływ na kierunki produkcji itp. Natomiast nie ulega wątpliwości, iż Polska musi importować obce technologie chcąc zachować dobrą pozycję. Postęp techniczny jest to proces bardzo złożony i zróżnicowany. Źródłem postępu technicznego jest nauka. Nauka to ciągle rozwijający się system wiedzy utrwalony w prawach, teoriach, ideach. Jest to wytwór działalności badawczej zawierający zespoły zdań prawdziwych o rzeczywistości, jej cechach i rządzących nią prawach i na tej podstawie

budowane są teorie naukowe. Badania naukowe dzielimy ze względu na ich

zastosowanie w praktyce. Badanie podstawowe, stosowane, prace rozwojowe i

wdrożeniowe. Faza wdrożeniowa zamyka cykl rozwoju naukowo-technicznego

wdrażając nowe maszyny, technologie i produkty.

Pełen cykl rozwojowy możemy przedstawić następująco:

Badania + rozwój + wdrożenie + produkcja + upowszechnienie + marketing i

sprzedaż

Nie zawsze musi wystąpić pełen cykl rozwoju np.: w przypadku zakupu licencji czy przy drobnych usprawnieniach.

Badania możemy podzielić na podstawowe i stosowane.

Badania podstawowe zajmują się odkryciem naukowym i poszerzeniem wiedzy

o danym zagadnieniu. Badania te możemy podzielić na wolne i skierowane. Te

pierwsze charakteryzują się swobodą wyboru przedmiotu badań i finansowane

są przez osoby, instytucje, mogą przynieść nieoczekiwane efekty. W badaniach

skierowanych jest postawiony cel badawczy, wybór metod badawczych

swobodny, finansowane są całe programy badawcze i efekty są na ogół

przewidywalne.

Natomiast badania stosowane polegają spożytkowaniu w praktyce

dotychczasowego zasobu wiedzy a w szczególności ostatnich osiągnięć badań.

W wyniku tych badań powstają wynalazki i koncepcje rozwiązania dzięki

którym można je stosować w praktyce, są użyteczne, służą do wytworzenia

nowych lub udoskonalonych wyrobów, wprowadzenia nowych technologii.

Prace rozwojowe mają na celu dopracowanie wyników i przeprowadzenie prób

tak, aby przekształcić możliwości teoretyczne w praktyczne.

Prace wdrożeniowe wykonuje się poprzez czynności niezbędne do zastosowania bądź uruchomienia nowego czy też zmodernizowanego wyrobu na skalę przemysłową. Czynności te mają charakter organizacyjny, inwestycyjny i

techniczny. Upowszechnienie innowacji to zdolność przedsiębiorstwa do wszechstronnego wykorzystania nowej techniki i innowacji jako czynnika podnoszenia efektywności gospodarowania a jednocześnie zdolności przystosowywania siędo zmian.

Najważniejsze w kierowaniu procesem innowacyjnym jest podniesienie jego skali i poziomu technicznego. Rozwój nauki i techniki uzależniony jest od

środków finansowych, kadrowych. Potencjał naukowo-badawczy to zasoby

ludzkie, zasoby wiedzy, środki materialne.

Peter Drucker pisząc o innowacji, która polega na celowym i zorganizowanym poszukiwaniu i na systematycznej analizie okazji do innowacji wymaga śledzenia takich źródeł jak:

1. Nieoczekiwane zdarzenie - stwarza najwięcej możliwości do innowacji i

nie jest bardziej ryzykowne od innych źródeł. Jest jednak często

ignorowane i odrzucane przez kierownictwo.

2. Niezgodność między rzeczywistością a wyobrażeniami o niej- procesy niezgodności mogą wystąpić między innymi:

•   Między poszczególnymi realiami ekonomicznymi w danej dziedzinie

•   Między założeniami a rzeczywistością

•   Między postrzeganymi a rzeczywistymi wartościami i oczekiwaniami klientów

•   Wewnętrzna niezgodność rytmu lub logiki danego procesu

3. Innowacja wynikająca z potrzeb procesu. Potrzeba jest ważnym źródłem innowacji i należy ją sprawdzić pod kątem stopnia zwartości procesu występowania jednego słabego lub brakującego ogniwa, wyraźnego zdefiniowania celu, jasne zdefiniowanie istoty rozwiązania, powszechnej świadomości tego, że musi być jakiś lepszy sposób.

4. Zmieniające się zaskakująco zmiany w strukturze przemysłu czy rynku. Jest to na pewno zagrożenie ale i okazja do innowacji. Pytanie jakie każdy uczestnik tego przemysłu powinien sobie zadać to : Na czym polega nasza działalność i każdy powinien na to pytanie podać odmienną ale nową odpowiedź.

5. Demografia, która duży wpływ na to co będzie kupowane, w jakich ilościach, przez kogo. Ma wpływ na wiele podejmowanych decyzji i biorą j ą pod uwagę przemysłowcy, ekonomiści i również politycy.

6. Zmiany w sposobach postrzegania, nastrojach i wartościach . Objawem sposobu postrzegania bywa często nieoczekiwane powodzenie lub niepowodzenie. Przy zmianie sposobów postrzegania fakty się nie zmieniają ale ich znaczenie. Rynek dzielony wcześniej według grup zamożności dzisiaj możemy podzielić według stylów życia. Te zmiany powinny stanowić okazję do innowacji. Siła innowacji oparta jest na postrzeganiu.

7. Nowa wiedza w dziedzinie nauk ścisłych. Innowacja oparta na wiedzy wymaga dokładnej analizy czynników naukowych, społecznych, ekonomicznych lub związanych z postrzeganiem, jak również skoncentrowania uwagi na sytuacji strategicznej i stosowania zarządzania przedsiębiorczego, aby wysoka jakość polegała na stwarzaniu wartości dla użytkownika.

Źródłem innowacji może być także tzw. „ błyskotliwy pomysł „, który zdaniem P. Druckera jest najbardziej ryzykowny i najmniej skuteczny nie ma dowodów na to, że wytrwałość w pracy nad takim pomysłem popłaca. Nie mniej nie należy odrzucać zbyt pochopnie takich innowacji ze względu na bardzo dużą linię nowości płynących z tego źródła i nawet mały odsetek kończący się powodzeniem przyczynia się do powstawania nowych przedsiębiorstw, nowych zdolności wytwórczych i nowych miejsc pracy. Można także kierować się nieekonomicznymi motywami wprowadzania innowacji tzn. może to być marzenie i chęć tworzenia prywatnego królestwa, pragnienie zdobywania, radość tworzenia czyli zadowolenie z tworzenia rzeczy nowych i burzenia starych.

Podobnie wypowiada się P. Drucker, który stwierdza, iż „ przedsiębiorca zawsze poszukuje zmiany, reaguje na nią i wykorzystuje ją jako okazję". Tak właśnie postępują współcześni przedsiębiorcy promując twórcze nowatorskie rozwiązania, które zapewniają firmie tworzenie wyróżniających zdolności, dzięki pobudzaniu i rozwijaniu przedsiębiorczości wewnętrznej. Proces ten rozpoczyna się od dostrzeżenia okazji czy potrzeby do zaspokojenia lub problemu do rozwiązania a kończy się z chwilą podjęcia decyzji o wdrożeniu określonego pomysłu i przystąpieniu do jego realizacji.

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin