Owoce.doc

(32 KB) Pobierz
SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ

SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ

DATA:   . 09..2003

GRUPA: 3-4  – latki

PROWADZĄCA:

TEMAT: Utrwalenie wiadomości dotyczących wyglądu i nazw owoców (jabłka, gruszki, śliwki) na podstawie wiersza M. Konopnickiej „Jesienią”.

CELE OGÓLNE:

-          przypomnienie wyglądu owoców  (jabłka, gruszki, śliwki),

-          próby interpretacji ruchowej utworu,

DZIECKO POTRAFI:

-          wypowiadać się na określony temat,

-          odtwarzać ruchem treść wysłuchanego utworu.

DZIECKO UMIE:

-          dopasować sylwetę owocu do jego konturu,

-          przeliczać w zakresie 3,

-          poruszać się w rytm muzyki,

DZIECKO ZNA:

-          nazwy owoców: jabłka, gruszki, śliwki.

METODY:

-          Słowna (wypowiedzi  dzieci na  temat utworu),

-          Oglądowa (pokaz owoców),

-          Czynna ( ćwiczenia manualne – łączenie w pary dzieci i owoców, ćwiczenia ruchowe – odtwarzanie  utworu za pomocą  ruchu ).

FORMA: zbiorowa, indywidualna.

POMOCE:  T. Dziurzyńska, H. Ratyńska „A jak będzie słońce...”, kolorowe ilustracje, owoce: jabłka, gruszki, śliwki, koszyki, obrazki dla każdego dziecka do łączenia w pary, kredki.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.Ćwiczenie spostrzegawczości.

Na tablicy narysowany jest talerzyk z konturami jabłek, śliwek i gruszek. Zadaniem dzieci jest nałożyć sylwetę owocu na dany kontur i nazwać owoc.

2.Słuchanie wiersza M. Konopnickiej „Jesienią”.

3.Wyjasnienie słów: „sady się rumienią”, „ w czapeczkę...”.

4.Omówienie treści wiersza.

-          Co to jest sad?

-          Co się dzieje jesienią w sadzie?

-          Co to jest jabłoń, a co grusza? Jakie owoce na nich rosną?

5.Utrwalenie przeliczania w zakresie 3.

W trzech koszyczkach nauczyciel umieścił po trzy różne owoce, np. w pierwszym jest jabłko, gruszka, śliwka, a w drugim dwa jabłka i  gruszka, w trzecim dwie śliwki i jabłko. Dzieci nazywają owoce znajdujące się w kolejnych koszyczkach i przeliczają je.

6. Ćwiczenia w rozpoznawaniu smaków – dzieci z zawiązanymi owocami próbują po kawałeczku każdego z owoców i nazywają je.

7.Zabawa ruchowa.

Dzieci otrzymują opaski z sylwetami owoców (jabłek, gruszek, śliwek). Na środku sali nauczyciel układa ze skakanek duże koło – kosz na owoce. Dzieci poruszają się w rytmie muzyki. Gdy muzyka ucichnie – zatrzymują się. Po wypowiedzeniu przez nauczyciela nazwy owocu, osoby posiadające opaskę z tym owocem siadają w koszu, pozostałe zostają na miejscu. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

 

 

8. Powtórne słuchanie wiersza połączone z próbą ruchowej interpretacji.

Przy powtarzających się słowach:

Jesienią, jesienią

Sady się rumienią;

Czerwone jabłuszka

Pomiędzy zielenią.

dzieci stoją w lekkim rozkroku z uniesionymi rękami.

W drugiej zwrotce przy słowach: Czerwone jabłuszka.. dzieci uginają ręce, naśladując drzewo obciążone owocami.

W trzeciej zwrotce przy słowach: Pójdę ja się pójdę.. – dzieci robią kilka kroków i „kłaniają  się„ jabłoni.

Czwarta zwrotka – analogicznie jak trzecia, a piąta, jak pierwsza.

9. Praca indywidualna: Czy wystarczy dla dzieci owoców? – łączenie w pary dziecko i owoc.

                                                                                                     

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin