Lk_Dostosowanie maszyn do min. wym.doc

(242 KB) Pobierz
Ocena stanowisk robotniczych

17

DOSTOSOWANIE MASZYN DO MINIMALNYCH WYMAGAŃ

W ZAKRESIE BHP

Informacje wstępne

Lista kontrolna ma na celu sprawdzenie, czy maszyna i inne urządzenie techniczne spełnia minimalne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania przez pracowników podczas pracy.

Zestaw pytań i podpowiedzi pozwala dokonać oceny minimalnych wymagań określonych w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. (Dz. U. z 2002 r. Nr 191, poz. 1596) ze zmianami 2004-05-01 Dz.U.2003.178.1745 § 1, w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy.

Zaleca się, poprzez „wycinanie pytań”, które nie mają zastosowania przy użytkowanych maszynach i urządzeniach, sporządzić własną listę, uwzględniającą specyfikę Firmy.

Kolumna „Wymogi przepisów prawnych” zawiera wytyczne określone w następujących aktach wykonawczych:

1.     Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. Dz. U. 03. 169. 1650 w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy  (tekst jednolity)

2.     Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 kwietnia 2003r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn i elementów bezpieczeństwa (Dz. U. z 2003r. Nr  1, poz. 858)

3.     Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002r.w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy. (Dz. U. Nr. 191, poz.1596 z późn. zmianami)

 

 

 

Lp

Pytanie

Tak

Nie

Wymogi przepisów prawnych

WYMAGANIA OGÓLNE

Instalacja i montaż

 

1.      

Czy montaż/demontaż maszyny odbył się zgodnie z zaleceniami producenta lub dokumentacją projektową?

 

 

Montaż i demontaż maszyn powinien odbywać się przy zachowaniu wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, uwzględniających instrukcje zawarte w dokumentacji techniczno-ruchowej. Miejsce i sposób zainstalowania powinien uwzględniać minimalizację ryzyka zawodowego, w szczególności poprzez:

zapewnienie dostatecznej przestrzeni pomiędzy ruchomymi częściami maszyn a ruchomymi lub stałymi elementami otoczenia;

zapewnienie, aby wszystkie używane lub produkowane materiały bądź energia były w bezpieczny sposób dostarczane i odprowadzane ze stanowiska pracy.

Manipulowanie maszyną

 

2.      

Czy maszyna jest konstrukcyjnie przystosowana do przemieszczania?

 

 

Maszyna lub każda jej część powinna być mieć możliwość bezpiecznego przemieszczania, być opakowana w sposób umożliwiający bezpieczne i niepowodujące uszkodzeń składowanie, w szczególności przez zapewnienie odpowiedniej stateczności albo specjalnych wsporników.

W przypadku, gdy masa, wielkość lub kształt samej maszyny lub różnych części składowych uniemożliwiają jej ręczne przemieszczanie, maszyna lub każda z jej części składowych powinna być wyposażona w elementy umożliwiające zamocowanie do urządzenia podnoszącego, mieć kształt umożliwiający łatwe zamocowanie do typowych urządzeń podnoszących

Jeżeli maszyna lub element składowy są przewidziane do ręcznego przemieszczania, powinny one być łatwo przemieszczalne lub wyposażone w elementy do podnoszenia oraz uchwyty do bezpiecznego przemieszczania.

Stan powierzchni na stanowisku

 

3.      

Czy powierzchnia stanowiska pracy jest równa, nieśliska bez nierówności, ubytków itp.?

 

 

Podłogi powinny być stabilne, równe, nieśliskie, niepylące i odporne na ścieranie oraz nacisk, a także łatwe do utrzymania w czystości.

Jeżeli podłoga jest wykonana z materiału będącego dobrym przewodnikiem ciepła lub jeżeli przy wykonywaniu pracy występuje jej zamoczenie, w przejściach oraz w miejscach do stania i siedzenia powinny znajdować się podesty izolujące od zimna lub wilgoci albo powinny być stosowane inne środki izolujące.

Podesty powinny być stabilne, wytrzymałe na obciążenie użytkowe, zabezpieczające przed poślizgiem i potknięciem oraz łatwe do utrzymania w czystości

4.      

Czy zapewniony jest bezpieczny dostęp i przebywanie pracowników w obszarach produkcyjnych oraz strefach ustawiania i konserwacji maszyn?

 

 

Zastosowanie schodków, drabin, pomostów roboczych, balustrad i innych środków

5.      

Czy części maszyny, po których mogą się poruszać lub, na których mogą stać osoby, są wykonane w sposób zapobiegający poślizgnięciu się, potknięciu lub upadkowi na te części lub z tych części.?

 

 

Części maszyny, po których mogą się poruszać lub, na których mogą stać osoby, powinny być zaprojektowane i wykonane w sposób zapobiegający poślizgnięciu się, potknięciu lub upadkowi na te części lub z tych części

Oświetlenie

 

6.      

Czy maszyna lub strefa robocza jest wyposażona w wymagane oświetlenie elektryczne miejscowe i/lub ogólne zgodne z PN?

 

 

Producent powinien dostarczyć integralne oświetlenie miejscowe maszyny, odpowiednie do wykonywanych czynności, jeżeli brak takiego oświetlenia może spowodować powstanie ryzyka mimo oświetlenia ogólnego o normalnym natężeniu.

Producent powinien zapewnić, że dostarczone przez niego oświetlenie nie spowoduje występowania uciążliwych obszarów zacienienia, męczących olśnień i niebezpiecznego efektu stroboskopowego

W maszynie należy zapewnić odpowiednie oświetlenie obszarów wewnętrznych wymagających częstych kontroli, regulacji i konserwacji

Dostępność do obsługi

 

7.      

Czy jest odpowiedni dostęp do poszczególnych elementów obsługowych np. przyciski, pokrętła, dźwignie(wg przepisów i PN)?

 

 

Miejsce i sposób zainstalowania maszyn powinny uwzględniać zapewnienie dostatecznej przestrzeni i dostęp do poszczególnych elementów obsługowych.

Producent powinien zapewnić środki umożliwiające bezpieczny dostęp do wszystkich obszarów niezbędnych przy wykonywaniu czynności produkcyjnych, nastawczych i konserwacyjnych, takie jak schody, drabiny oraz pomosty.

8.      

Czy są zachowane właściwe przejścia, dojścia w strefie roboczej maszyny?

 

 

Do każdego stanowiska pracy powinno być zapewnione bezpieczne i wygodne dojście, przy czym jego wysokość na całej długości nie powinna być mniejsza w świetle niż 2 m.

W przypadkach uzasadnionych względami konstrukcyjnymi maszyn i innych urządzeń technicznych dopuszcza się zmniejszenie wysokości dojścia do 1,8m przy jego odpowiednim zabezpieczeniu i oznakowaniu znakami bezpieczeństwa zgodnymi z Polską Normą.

Przejścia między maszynami a innymi urządzeniami lub ścianami przeznaczone tylko do obsługi tych urządzeń powinny mieć szerokość, co najmniej 0,75m; jeżeli w przejściach tych odbywa się ruch dwukierunkowy, szerokość ich powinna wynosić, co najmniej 1 m.

Stan techniczny maszyn

 

9.      

Czy maszyna jest sprawna technicznie?

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin