Lk_Analiza wypadku.doc

(145 KB) Pobierz
Ueżeli w firmie istnieje wiele po-dobnych stanowisk komputero-wych, wystarczy przeprowadzić ocenę ryzyka na jednym z tych sta-

1

 

LISTA KONTROLNA

Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy

Planowanie działań profilaktycznych

Lp

Treść pytania kontrolnego

 

Kto został poszkodowany?

1.        

Nazwisko i imię:

 

2.        

Zawód:

 

3.        

Proces pracy:

 

4.        

Staż na zajmowanym stanowisku pracy:

 

Zawód poszkodowanego określa zbiór zadań (zespół czynności), wykonywanych przez niego stale lub z niewielkimi zmianami i wymagających odpowiednich kwalifikacji (wiedzy i umiejętności), zdobytych w wyniku kształcenia lub praktyki. Najlepiej jest go wpisywać w sposób zgodny z klasyfikacją zawodów i specjalności, wprowadzoną rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej  w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.

Proces pracy opisuje podstawowy rodzaj pracy, tj. podstawowe zadanie wykonywane przez osobę poszkodowaną w czasie i miejscu wypadku(np. kierowanie samochodem, obsługa samochodu, sprzątanie pomieszczenia). Zadanie to jest realizowane przez dłuższy czas i nie należy go utożsamiać z czynnością wykonywaną przez poszkodowanego w chwili wypadku.

Staż na zajmowanym stanowisku należy podać w latach.

Gdzie i kiedy miał miejsce wypadek?

1.        

Miejsce wypadku:

 

2.        

Data:                                  

 

3.        

Godzina:

 

4.        

Liczba godzin przepracowanych do chwili wypadku:

 

Podając miejsce wypadku należy określić rodzaj pomieszczenia lub terenu, gdzie zdarzył się wypadek (np. hala produkcyjna, warsztat remontowy, droga publiczna tunel itp.).

Czas wypadku należy określić podając dzień, miesiąc, rok i godzinę wypadku.

Liczba godzin przepracowanych do chwili wypadku to czas, przez który osoba poszkodowana pracowała od chwili podjęcia pracy w dniu wypadku do zaistnienia wypadku.

Jakie urazy spowodował wypadek?

1.        

Rodzaj urazu:

 

2.        

Umiejscowienie urazu:

 

3.        

Udzielona pomoc medyczna:

 

Należy określić rodzaj urazu i część ciała, która doznała urazu (np. zranienie palca, uraz stawu skokowego nogi. Może wystąpić więcej niż jeden uraz – wówczas należy wpisać wszystkie.  Ważne jest, aby określić rodzaj i umiejscowienie urazu. Należy ustalić, których części ciała dotyczył uraz. Nie wystarczy więc napisać „ręka” – trzeba określić, czy uszkodzenie dotyczyło np. ramienia, dłoni. Urazami mogą być rany, złamania kości, stłuczenia, urazy wewnętrzne, odmrożenia, zatrucia itp.

Trzeba także odnotować , czy osoba poszkodowana korzystała z pomocy medycznej.

W jaki sposób doszło do urazu i co go spowodowało?

1.        

Wydarzenie powodujące uraz:

 

2.        

Czynnik powodujący uraz:

 

Sposób powstania urazu obejmuje dwa ważne aspekty – wydarzenie powodujące uraz oraz czynnik powodujący uraz.

Czynnikami powodującymi uraz mogą być narzędzia ręczne, środki transportu, substancje chemiczne, maszyny itp. Wydarzeniem powodującym uraz może być kontakt z ostrym narzędziem, upadek z wysokości, potknięcie się itp.

Poszkodowany mógł spaść z drabiny, potrącony przez pojazd itp. Ważne jest, aby opisać wydarzenie powodujące uraz – „został uderzony” – oraz czynnik powodujący uraz – „pojazd”.

Sekwencja zdarzeń wypadkowych – jak to się stało?

1.        

Co stało się najpierw?

 

2.        

Co nastąpiło potem?

 

3.        

Co nastąpiło potem?

 

4.        

Maszyny lub narzędzia mające związek z wypadkiem (producent, typ):

 

Na wypadek może składać się wiele różnych zdarzeń, z których jedne są konsekwencją innych. Dlatego ważne jest opisanie pełnej sekwencji zdarzeń aż do urazu. Nie należy przy tym myśleć o winie poszczególnych osób i unikać oceny odpowiedzialności oraz przyczyn. Zamiast tego należy w możliwie obiektywny sposób opisać przebieg wypadku, przeprowadzając rozmowy z każdym, kto był jego świadkiem.

Maszyny i narzędzia, które miały bezpośredni związek z wydarzeniem wypadkowym, są identyfikowane poprzez ustalenie producenta, typu i roku produkcji. Te informacje mogą być wykorzystane do określenia koniecznych zmian, wymaganych od producenta maszyn lub narzędzi w przypadku, gdy szereg podobnych wypadków wydarza się przy obsłudze maszyn tego samego typu.

Jakie czynności były wykonywane w czasie wypadku?

1.        

Co robiła osoba poszkodowana?

 

2.        

Co robiły inne osoby?

 

Co i gdzie robiła osoba poszkodowana w chwili, gdy zdarzył się wypadek? Należy to zapisać, a także odnotować, co robiły w tym czasie inne osoby. Ważne jest, by opisać sytuację na stanowisku pracy tak dokładnie, jak to jest możliwe. To, co osoba poszkodowana robiła tuż przed wypadkiem, może wyjaśnić warunki i okoliczności, które przyczyniły się do tego, że wydarzył się wypadek. Bardzo ważne jest sporządzenie szczegółowego opisu: otoczenia, stosowanej technologii, zachowania innych osób itp.

Czy wystąpiło coś odbiegającego od stanu normalnego?

1.        

Tak/Nie

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin