scenariusz_24_2005_wesolych_swiat.doc

(31 KB) Pobierz
Informacja dla nauczyciela: zajęcia można przeprowadzić jako podsumowanie bloku tematycznego dotyczącego Bożego Narodzenia

Informacja dla nauczyciela: zajęcia można przeprowadzić jako podsumowanie bloku tematycznego dotyczącego Bożego Narodzenia.

 

Wesołych świąt, niech wszystkie smutki pójdą w kąt

 

 

Przewidywane osiągnięcia uczniów:

• Uczeń czyta ze zrozumieniem pytania dotyczące tradycji, zwyczajów i obrzędów Bożego Narodzenia w Polsce i szybko na nie odpowiada.

• Słucha uważnie wypowiedzi rówieśników i ocenia je.

• Samodzielnie wyszukuje informacje o zwyczajach bożonarodzeniowych na świecie, wskazuje, które z nich podobają mu się najbardziej i uzasadnia swoje zdanie.

Przydadzą się:

Świerszczyk” nr 24/2005

małe karteczki z pytaniami dotyczącymi Bożego Narodzenia i Nowego Roku, torebka cukierków,

odznaki „klasowych mistrzów turnieju świątecznego” (przygotowane przez nauczyciela)

 

 

Rozwiązując krzyżówki, zagadki i rebusy o tematyce świątecznej, wykorzystując zdobyte wcześniej wiadomości.

• Układa i pisze krótkie zdania – rymowanki.

• Składa innym życzenia.

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

◙ Rozgrzewka umysłowa „To już wiemy” – rundka świątecznych pytań i odpowiedzi.

Dzieci siedzą w kręgu, nauczyciel trzyma „worek świętego Mikołaja” z kartkami, na których są napisane pytania o różnym stopniu trudności. Pytania (wcześniej przygotowane przez nauczyciela) dotyczą Bożego Narodzenia i Nowego Roku, np.:

Co jest białym i kruchym symbolem świąt podczas Wigilii w polskich domach? Dlaczego zostawiamy puste miejsce przy wigilijnym stole? Jakie imiona mieli królowie, którzy złożyli pokłon Dzieciątku Jezus? Jak nazywa się msza, która odbywa się w wigilijną noc? Jak Polacy nazywają świętego Mikołaja w różnych regionach naszego kraju? Co to jest podłaźniczka? Jaka ryba w galarecie króluje na polskich stołach w czasie wieczerzy wigilijnej? Co to jest kutia?

Chętne dzieci kolejno podchodzą do nauczyciela, losują po jednej karteczce, głośno czytają swoje pytania i udzielają odpowiedzi. Pozostałe dzieci oceniają poprawność odpowiedzi. Prawidłowe odpowiedzi są nagradzane oklaskami.

 

◙ Co wiemy o tradycjach, obrzędach, zwyczajach bożonarodzeniowych i noworocznych w innych krajach? Samodzielne wyszukiwanie informacji na ten temat w podręcznikach „Już w szkole” i „Świerszczyku” nr 24/2005 (tekst „Obieżyświerszcz”). Swobodne wypowiedzi uczniów na podstawie przeczytanych tekstów, własnych doświadczeń i informacji z innych źródeł, np. na podstawie książki „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lidgren. Próba ustalenia, jakie zwyczaje, tradycje, obrzędy z innych rejonów świata podobają się dzieciom i dlaczego. Wskazanie, które z nich mogłyby być wprowadzone do domów rodzinnych uczniów.

 

◙ „Świąteczne łamanie głowy, czyli wielki konkurs choinkowy” – zorganizowanie klasowego turnieju z wykorzystaniem zagadek, krzyżówek zamieszczonych w „Świerszczyku” nr 24/2005. Zadaniem każdego dziecka jest samodzielne rozwiązanie wszystkich zadań w czasie określonym przez nauczyciela.

Ustalenie sposobu sprawdzenia poprawności rozwiązań oraz określenie liczby osób, które będą laureatami. (Sprawdzenie rozwiązań może przebiegać następująco: dzieci czytają kolejno rozwiązanie zadania, a pozostałe dzieci sprawdzają swoje odpowiedzi, dokonują poprawek. Zwycięzcami turnieju mogą być 3–4 osoby). Po zakończeniu turnieju zwycięzcy zostają nagrodzeni brawami i odznakami „klasowych mistrzów świątecznego turnieju”, a wszystkie dzieci otrzymują cukierki – w dowód uznania wysiłku włożonego w rozwiązanie zadań.

 

◙ „Bawimy się w świąteczne rymy” – układanie rymowanych zdań (świątecznych życzeń) i pisanie ich na tablicy, np.:

Wesołych świąt, niech wszystkie smutki pójdą w kąt.

Święta, święta, niech każdy będzie dobry i o innych wtedy pamięta.

Z okazji świąt – wesoły bądź.

 

◙ Głośne indywidualne czytanie rymowanych życzeń, wybór najciekawszych lub najśmieszniejszych. Zapisanie wybranych życzeń w zeszytach i zaplanowanie, komu i kiedy można je złożyć.

 

◙ Wzajemne składanie sobie rymowanych życzeń świątecznych.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin