plan na maj 2009 r. dla 3, 4 - latków.docx

(36 KB) Pobierz

Plan wychowawczo – dydaktyczny dla grupy 3 – 4 latków na miesiąc maj 2009 r.

 

Tematy kompleksowe:

1 – 2. Obserwuję zwierzęta

3 – 4. Kocham moich rodziców

 

Zadania edukacyjne w obrębie obszarów:

ABC Program wychowania przedszkolnego XXI wieku

1.    Uświadamianie złożoności otaczającego świata i ukazywanie miejsca i roli człowieka w tym świecie.

2.    Umożliwianie poznania zwyczajów, tradycji i sztuki ludowej wybranych regionów Polski.

3.    Kształtowanie podstawowych powinności moralnych tj.: życzliwość, tolerancja, uczciwość, sprawiedliwość.

4.    Wyrabianie sprawności i zwinności ruchowej oraz reagowania na umowne sygnały, dotyczące różnorodnych sposobów zachowań w zabawach, grach i ćwiczeniach gimnastycznych.

5.    Kształtowanie wrażliwości muzycznej poprzez słuchanie, śpiewanie, uczestniczenie w zabawach rytmicznych przy muzyce.

6.    Wprowadzenie w świat niewerbalnych środków wyrazu, uczenie dostrzegania, odbierania, interpretowania i stosowania, połączone z doskonaleniem wrażeń  i spostrzeżeń zmysłowych.

7.    Tworzenie okazji umożliwiających zdobycie umiejętności sprawnego komunikowania się z otoczeniem, w tym przekazywania własnych odczuć, przeżyć, myśli.

8.    Tworzenie warunków do wyrażania za pomocą różnej ekspresji plastycznej własnych emocji oraz nabywanie umiejętności posługiwania się narzędziami i materiałami niezbędnymi przy tej twórczości.

9.    Kształtowanie umiejętności logicznego, matematycznego myślenia i zdobycie orientacji w zakresie podstawowych pojęć matematycznych, związanych z orientacja w przestrzeni, cechami jakościowymi przedmiotów, zbiorami.

10.                       Poznawanie polskich tradycji ludowych związanych z obchodzeniem świąt (np. wielkanocnych – palmy, pisanki, śmigus – dyngus)>

11.                       Rozpoznawanie godła i barw narodowych – rozumienie pojęcia „ojczyzna”, słuchanie hymnu narodowego.

Program Edukacji Zdrowotnej

12.                       Wdrażanie do rozpoznawania sytuacji zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu.

13.                       Rozwijanie dbałości o własne zdrowie i higienę osobistą.

14.                       Doskonalenie nawyków higieniczno – kulturalnych i sprawności samoobsługowych.

Program Edukacji Komunikacyjnej

15.                       Tworzenie sytuacji sprzyjających poznawaniu bezpiecznych zabaw w celu bezpieczeństwa własnego i innych.

Program Artystyczny

16.                       Uwrażliwianie na piękno otaczającego świata.

Program Wychowawczy

17.                       Systematyczne mobilizowanie dzieci do stosowania zabiegów higienicznych oraz mycia rąk przed posiłkami i po wyjściu z ubikacji.

18.                       Uświadomienie konieczności spożywania owoców i warzyw jako źródła witamin (poprzez spożywanie posiłków w przedszkolu, zajęcia dydaktyczne, hodowle prowadzone w kąciku przyrody).

19.                       Zapoznanie dzieci z barwami narodowymi, godłem i hymnem Polski.

Tydz

Tematy do realizacji

Cele operacyjne

Ewaluacja

1 tydzień

Obserwuję zwierzęta

1.    A. Łada – Grodzicka „Kaczuszka”– ilustrowanie ruchem wiersza.

 

Zabawa matematyczna „Pisanki w koszyczkach” – umieszczanie pisanek w koszyczkach wg opowieści n – lki, przeliczanie pisanek, określanie, w którym koszyczku jest ich najmniej, a w którym najwięcej.

Kacza rodzina”– praca z obrazkiem.

2.     

 

 

 

 

Zabawa dydaktyczna - „Baby i babeczki" – dziecko ogląda prawdziwe baby wielkanocne, przyporządkowuje określenia: baba i babeczka, smakuje kawałki babki z zawiązanymi oczami.

 

M. Konopnicka Jaskółka”– słuchanie wiersza.

 

 

     Dziecko odbiera poprawnie wzorce słuchowe (w tym wyrazistej mowy nauczycielki), które stanowią dla niego wzór do naśladowania; ilustruje ruchem treść wiersza.

 

     Dziecko porządkuje zbiory w zakresie liczby 3 według wzrastającej i malejącej liczebności elementów, stosuje liczebniki główne i porządkowe, doskonali spostrzegawczość wzrokową.

 

     Dziecko odważnie wypowiada własne myśli przy opowiadaniu treści obrazka, nabywa umiejętność formułowania swobodnych wypowiedzi, dzieli się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami związanymi                    z przygotowaniami do świat wielkanocnych w jego domu rodzinnym.

     Dziecko doskonali wrażliwość zmysłową w trackie określania smaku spożywanych potraw.

 

 

 

     Dziecko odbiera poprawnie wzorce słuchowe (w tym wyrazistej mowy nauczycielki), które stanowią dla niego wzór do naśladowania.

 

3. Kwiatki, bratki i stokrotki” – zabawy przy akompaniamencie pianina, słuchanie piosenki.

 

Zabawa rytmiczna „Wielkanocne bazie”– wystukiwanie rytmu.

 

Ćwiczenia ortofoniczne – naśladowanie głosu zwierząt kojarzących się ze świętami wielkanocnymi (kury, kurczątka, baranka, zajączka, kaczuszki, gąski) .

     Dziecko słucha muzyki na żywo śpiewanej przez nauczycielkę z tekstem ilustrowanym obrazkiem, zabawką; omawia treść piosenki.

     Dziecko bierze udział w zabawach ruchowych ze śpiewem, ustawia się w kole wiązanym, wystukuje prosty rytm wypowiadając przy tym krótki tekst.

     Dziecko wykonuje proste ćwiczenia narządów artykulacyjnych na zgłoskach: „ko”, „pi”, „be”, „kic”, „kwa”, „”.

 

4.  „Pisanki” – malowanie farbami klejowymi (czerwony, żółty, zielony, niebieski).

 

 

 

 

5.  „Kaczuszka” – lepienie z masy solnej.

      Dziecko nakłada i rozprowadza farbę klejową na całej powierzchni kartki, rozwija własna inwencje twórczą poprzez wyrysowanie patyczkiem kolorowych wzorków wg własnego pomysłu, utrwala kolory, dba o estetyczne wykonanie pracy; wyciera palce dłoni w ręcznik papierowy, dba o porządek w miejscu pracy.

     Dziecko tworzy kompozycje przestrzenne                          i półprzestrzenne z masy solnej, ugniata masę w celu jej zmiękczenia, podejmuje próby toczenia kulek, wykonuje prace bardzo starannie i dokładnie wg wskazówek n – lki.

 

6. Zestaw zabaw ruchowych nr 7 wg K. Wlaźnik i W. Gniewkowskiego.

 

 

 

 

7. Zabawa ruchowa „Lot ptaków” z elementami szybkiej reakcji na sygnały dźwiękowe.

 

8. Zabawa ruchowa „Kaczy staw” połączona z ćwiczeniami narządów artykulacyjnych.

 

9. Zabawa ortofoniczna „Wiosenne odgłosy” – ćwiczenie mięśni narządów mowy na zgłoskach „kle”, „pi”, „tirli”, „fiu” podczas zabawy; uważne słuchanie objaśnień.

 

10. Zabawa bieżna „Jastrząb, kura i pisklęta   (wg K. Wlaźnik).

 

11.   Spacer ulicami w okolicy przedszkola.

 

     Dziecko ćwiczy umiejętność rzucania do określonego celu, czworakuje w podporze na całych dłoniach i palcach stóp, ćwiczy umiejętność zachowania równowagi ciała                 w utrudnionych warunkach w życiu codziennym, biega wraz z całą grupą w jednym kierunku bez potrąceń (na krótkich odcinkach).

     Dziecko bierze udział w zabawach i zajęciach ruchowych, wykonuje ćwiczenia doskonalące reakcje           na różnorodne sygnały.

     Dziecko bierze udział w zabawach i zajęciach ruchowych; wykonuje proste ćwiczenia narządów artykulacyjnych na zgłoskach: „kwa”, „.

     Dziecko bierze udział w zabawach i zajęciach ruchowych, ze szczególnym uwzględnieniem różnorodnych ruchów całego ciała; wykonuje polecenia nauczycielki, ćwiczy mięśnie narządów mowy na zgłoskach „kle”, „pi”, „tirli”, „fiu”.

     Dziecko  bierze udział w zabawach ruchowych, biega wraz z całą grupą w jednym kierunku bez potrąceń            (na krótkich odcinkach), wykonuje polecenia n – la.

     Dziecko wie, jak należy bezpiecznie poruszać się            na skrzyżowaniu i na pasach; dochodzi do samodzielności   w ubieraniu się i rozbieraniu.

 

2 tydzień

Obserwuję zwierzęta

12. „Zabawa w żaby i bociany” A. Świrszczyńska – teatrzyk sylwet.

 

 

D. Gellner „Wielkanoc”– słuchanie wiersza.

 

Zabawa dydaktyczna „Szukamy zajączka” – utrwalenie wiadomości o zwyczajach wielkanocnych.

 

Zabawa matematyczna „Zajączki” – utrwalanie pojęć: wysoko, nisko, obok regału.

 

13. T. „Boćki i żaby” – słuchanie wiersza.

 

 

     Dziecko odbiera poprawnie wzorce słuchowe (w tym wyrazistej mowy nauczycielki), które stanowią dla niego wzór do naśladowania; wie, na czym polega Śmigus – dyngus.

     Dziecko uważnie słucha wiersza recytowanego przez      n – lkę, odpowiada na pytania dotyczące treści wiersza.

     Dziecko interesuje się zwyczajami panującymi w rodzinie związanymi z wybranymi świętami, uczestniczenie             w przygotowaniu do nich.

 

      Dziecko rozumie i stosuje określenia dotyczące przedmiotów w przestrzeni. Zapoznaje się ze słowami: wysoko – nisko, obok.

      Dziecko

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin