BADANIA KONTROLNE ELEKTRONARZĘDZI.doc

(29 KB) Pobierz

Co jaki czas należy przeprowadzać okresowe badania techniczne elektronarzędzi?
Edward Kołodziejczyk

Co to są elektronarzędzia?

Co jaki czas należy przeprowadzać okresowe badania techniczne elektronarzędzi?

Kto je przeprowadza?

Co wchodzi w skład dokumentacji eksploatowanych elektronarzędzi?

Kto dokonuje w niej wpisów, jakich wpisów i kiedy?

Odpowiedzi należy szukać w instrukcjach obsługi, a także w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 sierpnia 2007 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla sprzętu elektrycznego (Dz. U. Nr 155, poz. 1089).


Odpowiedź:

Elektronarzędzia, maszyny przenośne – wg PN-EN 50144-1:2000 nazywane „narzędziami ręcznymi” – to urządzenia napędzane silnikiem elektrycznym lub magnetycznie, przeznaczone do wykonywania pracy mechanicznej i tak skonstruowane, że silnik i urządzenie tworzą jeden zespół, który można łatwo przenosić na miejsce pracy i który podczas pracy jest trzymany w ręku lub zawieszony.

Co jaki czas należy przeprowadzać okresowe badania techniczne elektronarzędzi? Kto je przeprowadza?

Co wchodzi w skład dokumentacji eksploatowanych elektronarzędzi? Kto dokonuje w niej wpisów, jakich wpisów i kiedy?

Jaka jest podstawa prawna odpowiedzi na powyższe pytania?

Odpowiedzi i informacji dotyczących bezpiecznej obsługi oraz konserwacji elektronarzędzi należy szukać w instrukcjach obsługi konkretnych urządzeń, do których opracowania i dostarczenia są zobowiązani obowiązującymi przepisami producenci maszyn i narzędzi przenośnych, a także w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 sierpnia 2007 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla sprzętu elektrycznego (Dz. U. Nr 155, poz. 1089)


Uzasadnienie:

Elektronarzędzia, maszyny przenośne – wg PN-EN 50144-1:2000 nazywane „narzędziami ręcznymi” – to urządzenia napędzane silnikiem elektrycznym lub magnetycznie, przeznaczone do wykonywania pracy mechanicznej i tak skonstruowane, że silnik i urządzenie tworzą jeden zespół, który można łatwo przenosić na miejsce pracy i który podczas pracy jest trzymany w ręku lub zawieszony.

Urządzenie może być wyposażone w wałek giętki, a silnik może wówczas być albo zamocowany na stałe, albo przenośny.
Odpowiedź na pytania Czytelnika mogłaby być następująca: wszelkich informacji dotyczących bezpiecznej obsługi oraz konserwacji elektronarzędzi należy szukać w instrukcjach obsługi konkretnych urządzeń, do których opracowania i dostarczenia są zobowiązani obowiązującymi przepisami producenci maszyn i narzędzi przenośnych.
Wymagania bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy obsłudze maszyn przenośnych trzymanych w ręku lub prowadzonych ręką można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 sierpnia 2007 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla sprzętu elektrycznego (Dz. U. Nr 155, poz. 1089) oraz 18 Polskich Normach na ten temat, np. takich jak:
- PN-EN 60745-1:2003. Bezpieczeństwo użytkowania narzędzi ręcznych o napędzie elektrycznym. Część 1. Wymagania ogólne;
- PN-EN 60745-2-1:2006. Bezpieczeństwo użytkowania narzędzi ręcznych o napędzie elektrycznym. Wymagania szczegółowe dotyczące wiertarek;
- PN-EN 60745-2-2:2007. Bezpieczeństwo użytkowania narzędzi ręcznych o napędzie elektrycznym. Wymagania szczegółowe dotyczące wkrętarek i kluczy udarowych;
- PN-EN 50144-2-3:2005. Bezpieczeństwo użytkowania narzędzi ręcznych o napędzie elektrycznym. Wymagania szczegółowe dotyczące szlifierek, polerek i szlifierek dyskowych.
Zgodnie z powyższymi przepisami maszyny zasilane energią elektryczną powinny być projektowane, wykonane i wyposażone w sposób zapobiegający lub umożliwiający zapobieganie wszelkim zagrożeniom o charakterze elektrycznym, w tym również związanym z gromadzeniem się ładunków elektrostatycznych, przenośne zaś maszyny i narzędzia ręczne muszą być tak skonstruowane, aby podczas nawet niedbałego obchodzenia się z nimi praktycznie niemożliwe było powstanie zagrożeń elektrycznych, pożarowych i innych oraz uszkodzeń mechanicznych.
Praktyka i zdrowy rozsądek podpowiada, że przed włączeniem elektronarzędzia do gniazdka dobrze jest obejrzeć wtyczkę, przewód przyłączeniowy i całe narzędzie, w celu naocznego przekonania się, czy nie mają widocznych uszkodzeń. W razie zauważenia uszkodzenia, narzędzia nie należy naprawiać samemu, lecz oddać do serwisu.
Jak już było powiedziane, każda maszyna i urządzenie, w tym również maszyny ręczne, powinny być wyposażone w instrukcję obsługi. Producent powinien określić w instrukcji m. in. rodzaj i częstotliwość przeglądu (kontroli) i konserwacji maszyny oraz częstotliwość wymiany części wymaganą ze względów bezpieczeństwa.
Instrukcja powinna ponadto zawierać m. in. następujące dane:
• informacje (instrukcję) dotyczące bezpiecznego użytkowania maszyny (narzędzia), warunków pracy, montażu, nastawiania, konserwacji itp., a także wskazówki, w jaki sposób maszyny nie należy używać;
• wykaz wyposażenia przeznaczonego do maszyny;
• nazwę i adres producenta lub kraj pochodzenia;
• oznaczenie maksymalnej prędkości, wydajności itp., które powinny być podane również na narzędziu;
• objaśnienie symboli lub piktogramów dotyczących bezpieczeństwa pracy umieszczonych na maszynie (narzędziu).

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin