SCENARIUSZ OBCHODÓW ŚWIĘTA PLUSZOWEGO MISIA(1).doc

(86 KB) Pobierz
SCENARIUSZ OBCHODÓW ŚWIĘTA PLUSZOWEGO MISIA – 25 LISTOPADA

SCENARIUSZ OBCHODÓW ŚWIĘTA PLUSZOWEGO MISIA – 25 LISTOPADA

Znacznik: Publikacja

CELE OGÓLNE:

1. Kształtowanie u dzieci poczucia konieczności poszanowania zabawek.
2. Rozwijanie umiejętności poprawnego budowania wypowiedzi.
3. Rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych.
4. Zapoznanie dzieci z historią powstania pluszowego misia.

CELE OPERACYJNE:

Dziecko:
1. Zna historię powstania pluszowego misia.
2. Umie rozwiązywać zagadki.
3. Potrafi ułożyć obrazek w całość z części.
4. Potrafi bawić się i pracować w zespole.
5. Wie jak szanować i dbać o swoje zabawki.

METODY:
- słowna,
- oglądowa,
- zadań stawianych do wykonania
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
kartony, farby, mazaki, treść wiersza Cz. Janczarskiego "Naprawimy misia”,  chusta animacyjna, sylwety niekompletnych misi, pocięte obrazki do ułożenia w całość, magnetofon, kasety z muzyką, emblemat sylwet misiów, smutna buzia misia, miód, dżem, ser biały, krem czekoladowy. 
PRZEBIEG :

1. Powitanie.
Nauczycielka wita wszystkie dzieci oraz inne nauczycielki.
2. Opowiadanie nauczycielki "Historii pluszowego misia"
Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.
3.Taniec wesołych misiów -swobodna ekspresja do piosenki "Jadą, jadą Misie".
4. Zagadki muzyczne. Po wysłuchaniu fragmentów muzycznych dzieci odgadują z jakiej bajki pochodzi muzyka.
- "Miś Uszatek",
- "Miś Kolargol",
- "Kubuś Puchatek".
5. Obejrzenie inscenizacji pt. "Przygody Misia Rozbujnisia" w wykonaniu 6 latków.
6. "Mój ulubiony miś" - malowanie farbami plakatowymi przez wybrane dzieci z grup.
7. Zabawa ruchowa "Co się dzieje?" z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
8. "Wesoły miś” - dorysowywanie brakujących części - elementów każdemu misiowi.
9. Układanie całości z części - ćwiczenia spostrzegawczości wzrokowej (praca w parach). Dzieci układają ilustracje z części w całość do bajki "Miś Uszatek". 
10. Rozmowa w oparciu o wiersz Cz. Janczarskiego pt. "Naprawimy misia". Nauczycielka prezentuje smutną buzię misia recytując wiersz:

Kto misiowi urwał ucho?
No kto?- pytam.
Cicho, głucho…
Nikt się jakoś nie przyznaje.
Może jechał miś tramwajem?
Może upadł biegnąc z górki?
Może go dziobały kurki?
Może Azor go tarmosił,
Urwał ucho, nie przeprosił?
Igła, nitka, rączek para,
Naprawimy szkodę zaraz.
O! Już sterczą uszka oba.
Teraz miś się nam podoba.
Kto mi powie dlaczego nasz miś ma smutną buzię?
Co trzeba zrobić, żeby się uśmiechnął?
A czy wy szanujecie swoje zabawki?

11. "Małe co nieco"- degustacja miodu, dżemu, białego sera, kremu czekoladowego. Wybrane dzieci z zawiązanymi oczami degustują przysmaki, po czym określają co to jest.
12. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymują emblematy misia z napisem – PRZYJACIEL PLUSZOWEGO MISIA.

Opracowały: R. Józefczyk, A. Bednarek

 

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ NA DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

(25 listopada)

 

Cele ogólne:

-         kształtowanie u dzieci poczucia konieczności poszanowania zabawek,

-         rozwijanie umiejętności poprawnego budowania wypowiedzi,

-         rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych.

 

Środki dydaktyczne:

Pluszowe misie przyniesione przez dzieci, sylweta ,,niekompletnego misia Uszatka”, brakujące elementy misia Uszatka, treść wiersza Cz. Janczarskiego ,,Naprawiamy misia”, emblemat smutnej buzi misia, pocięte na 5 elementów ilustracje misiów, papier, klej, farba klejowa, miód i miodowe ciasteczka, chusta animacyjna, magnetofon, płyta CD z nagraniem wesołej i smutnej muzyki.

 

PRZEBIEG

 

1. Powitanie

    Nauczycielka wita dzieci słowami:

    Dzień dobry! Czy wiecie jaki dziś dzień? Kto ma swoje święto? Dziś obchodzimy Światowy Dzień        Pluszowego Misia. Tak, tak. 1 Czerwca wszystkie dzieci mają swój dzień - Dzień Dziecka, a dzisiaj 25 listopada wszystkie misie mają swoje święto. Bardzo mi miło że mogę Was gościć w Krainie Pluszowych Misiów. Z tej właśnie okazji prosiłam, aby każde z was przyniosło dziś do przedszkola swojego ulubionego pluszowego misia. Przedstawcie waszych ulubieńców kolegom.

 

2. Przedstaw swojego misia.

    Dzieci prezentują kolegom swojego ulubionego misia przyniesionego do przedszkola.

 

3. Piosenka Uszatka.

    Czy wiecie jak nazywa się najsławniejszy pluszowy miś w Polsce? Posłuchajcie piosenki, a na

    pewno odgadniecie jego imię.

 

    Na dobranoc, dobry wieczór

    miś pluszowy śpiewa wam,

    mówią o mnie, miś Uszatek

    bo klapnięte uszko mam.

        Jestem sobie mały miś,

        śmieszny miś,

        znam się z dziećmi nie od dziś

 

     Po wysłuchaniu piosenki rozmowa nt charakterystycznych cech Uszatka – klapnięte uszko,                              

     brązowe futerko, duże czarne oczy, łatki na łapkach.

     Wyszukiwanie wśród pluszaków przyniesionych z dom, tych, które odpowiadają opisowi misia

     Uszatka.

 

 

4. Zabawa ,,Co się dzieje?” - z wykorzystaniem chusty animacyjnej

    a) Misie jadą nad morze samochodem – dzieci trzymają swój koniec chusty i poruszają się

        powoli dookoła,

    b) ,,Sztorm” - na chuście leżą maskotki, dzieci podrzucają je do góry, tak, aby nie spadły.

 

5. Dlaczego Uszatek jest smutny? - rozmowa w oparciu o wiersz Cz. Janczarskiego

    Oj, widzę że misie zmęczyły się odrobinkę. Porozmawiajmy teraz o misiach pluszowych

     i ich prośbach do dzieci. Miś Uszatek śpiewał w dobranocce; ,,Dzieci lubią misie, misie lubią

     dzieci”. Ale jest to możliwe tylko wtedy, kiedy dzieci je szanują.

     Nauczycielka prezentuje smutną buzię misia (załącznik nr 1) mówiąc wiersz Cz. Janczarskiego ,,Naprawiamy misia”.

 

,Naprawiamy misia” - Czesław Janczarski

 

Kto misiowi urwał ucho?

No kto? - pytam.

Cicho, głucho...

Nikt się jakoś nie przyznaje.

Może jechał miś tramwajem?

Może upadł biegnąc z górki?

Może go dziobały kurki?

Może Azor go tarmosił,

Urwał ucho, nie przeprosił?

Igła, nitka, rączek para,

naprawimy szkodę zaraz.

O! Już sterczą uszka oba.

Teraz miś się nam podoba.

 

-         Kto mi powie dlaczego nasz miś ma smutną buzię?

-         Jak myślicie co trzeba zrobić, żeby Uszatek się uśmiechnął?

-         A czy wy szanujecie swoje zabawki? ( rozmowa z dziećmi o poszanowaniu zabawek)

Po krótkiej rozmowie wybrane dziecko dorysowuje uśmiech na buzi misia. - załącznik nr 2

 

6. Wesoły miś – zabawa dydaktyczna

    To jest miś Uszatek ( nauczycielka prezentuje dużą sylwetę misia – załącznik nr 3). Nasz miś jest

    niekompletny. Czego mu brakuje? Dzieci wymieniają: brakuje mu oczu, klapniętego uszka, łapki,

    pięknego uśmiechu,

    Postarajmy się wspólnie uzupełnić sylwetę misia brakującymi elementami ( wybrane dzieci

    uzupełniają sylwetę misia brakującymi elementami).

   Nauczycielka zwraca się do dzieci:

-         Które uszko misia jest klapnięte?

-         Którą łapką misiu do nas macha?

 

 

 

 

7. Taniec wesołych misiów – swobodna ekspresja do muzyki.

    Dzieci słuchają nagrania dwóch melodii – dokonują wyboru jednej, która ich zdaniem nadaje

    się do tańca szczęśliwych misiów. Tańczą w rytm melodii.

 

8. Ułóż całość z części – ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej (praca w parach)

    Dzieci w parach otrzymują ilustracje różnych znanych misiów (Miś Uszatek, Miś Puchatek,

    Miś Koralgol, Miś Yoggi). Ilustracje pocięte są na 5 elementów. Zadanie dzieci polega na

    ułożeniu całości z części i przyklejeniu powstałej ilustracji na kartkę papieru.

    Po skończonej pracy każda para nazywa swojego misia i opisuje jego wygląd, dostrzegając

    cechy charakterystyczne.

 

9. ,,Mój ulubiony miś”- malowanie

     Dzieci malują  paluszkami używając farby klejowej (razem przygotowanej) nt ,,Mój

     ulubiony miś”

10. ,,Małe co nieco” - degustacja miodu i miodowych przysmaków.

      Ojej, dzisiejszy dzień był naprawdę pełen wrażeń. Hmmm...na pewno zgłodnieliście.

      Zapraszam Was do naszego specjalnego kącika ,,Słodkie małe co nieco”, w którym

      znajdziecie miód i pyszne miodowe ciasteczka.

 

Ewaluacja – miniankieta dla dzieci.

 

1.      Czy podobało Wam się nasze zajęcie? Jeśli tak, to co najbardziej (wymień zabawę)?

2.      Co chciałbyś zmienić w tym zajęciu?

3.      Czy chcecie na przyszłość bawić się w podobne zabawy?

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin