Wielkie dni przygotowania do świąt Wielkanocny.doc

(33 KB) Pobierz
Konspekt lekcji

Konspekt lekcji

 

Temat: Wielkie dni przygotowania do świąt Wielkanocnych.

 

Lekcja pokazowa przeprowadzona w kl. III

 

Szkoła Podstawowa w Janikowie nauczyciel katecheta mgr K. Hulisz

 

 

Założenia : Zastosowanie nowej metody w katechezie: Kett- metody.

 

Cele:

-          operacyjne: Uczeń rozumie znaczenie poszczególnych dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota.

-          ponadpodstawowe: Zna symbole związane z tymi dniami, umie je wyjaśnić, podejmuje postanowienie udziału w liturgii tych dni.

Zagadnienia wychowawcze:

-          Wychowujemy dzieci do odnowy życia chrześcijańskiego.

Formy pracy:

-          pogadanka

-          praca zespołowa

Metody:

-          podająca

-          Kett- metoda- metoda rozkładania chust i tworzenia obrazu na podłodze

-          Eksponująca

Zasady:

-          przystępności

-          poglądowości

-          systematyczności

-          trwałej wiedzy

Środki dydaktyczne:

-          okrągła chusta

-          Pismo święte

-          świeca

-          chleb

-          dzban

-          stuła

-          sznurki

-          napisy z określeniami dni

-          kaseta

-          magnetofon

-          krople krwi z materiału

-          gwoździe

-          korona cierniowa

-          bicz

-          karteczki ze stacjami Drogi Krzyżowej

-          kamienie

-          koszyczek

Przebieg lekcji:

-          Modlitwa na rozpoczęcie lekcji

-          Rozłożenie okrągłej chusty ( pytamy dzieci co lub kto mógłby się znaleźć w centrum)

-          Stawiamy zapaloną świecę jako symbol Chrystusa

-          Podajemy dzieciom owinięty w chustę chleb i pytamy jaki jest przedmiot który dotykają i co to może być

-          Uczniowie rozwijają chustę po kawałku i kładą chleb na chuście

-          Pytamy o wydarzenie z życia Jezusa gdy on brał chleb

-          Gdy uczniowie odpowiedzą że to Ostatnia wieczerza dokładamy dzban

-          Przeczytanie fragmentu z Pisma świętego o Ostatniej Wieczerzy

-          Rozmowa o wielkim czwartku:

-          Ustanowienie Eucharystii – I Msza Święta

-          Ustanowienie sakramentu kapłaństwa- kładą stułę

-          Kładą na chuście napis określający wielki czwartek

-          Dzielą się chlebem podając z rąk do rąk

-          Co wydarzyło się po wieczerzy

-          Wyjście do ogrodu oliwnego i czekanie na żołnierzy w towarzystwie Judasza

-          Śpiew pieśni ,,Nocą ogród oliwny”

-          Rozmowa na temat pojmania – Jezus wtrącony do więzienia rozkładają sznurki symbolizujące kraty więzienia

-          Przejście do wielkiego piątku

-          Przeczytanie fragmentu z Pisma Świętego

-          Rozmowa na temat Drogi Krzyżowej Rozłożenie kartek z numerami stacji i dopasowanie do nich odpowiednich stacji

-          Rozłożenie symboli związanych z Drogą Krzyżową( korona cierniowa, gwoździe, krople krwi, bicz, krzyż)

-          Rozmowa na temat złożenia ciała do grobu- dzieci układają symboliczny grób z kamieni(każde dziecko kładzie symboliczny kamień)

-          Przechodzimy do wielkiej soboty ( koszyczek tradycyjne święcenie potraw)

-          Podsumowanie

-          Uporządkowanie obrazu

-          Złożenie

-          Modlitwa na zakończenie lekcji

-          Jako zadanie domowe dzieci mają zrobić w zeszycie ilustrację do tematu

Zgłoś jeśli naruszono regulamin