Podstawowe zasady pracy pilarką.doc

(3033 KB) Pobierz
Podstawowe zasady pracy pilarką

Podstawowe zasady pracy pilarką

 

Uchwyt

Należy trzymać pilarkę pewnie za oba uchwyty. Palce i kciuki powinny obejmować uchwyty. Jest niezwykle ważne, aby kciuk lewej dłoni znajdował się pod przednim uchwytem, co pozwoli złagodzić siłę ewentualnego odbicia.

Bliski kontakt

Nie bój się pilarki! Trzymaj ją blisko ciała, co ułatwi zachowanie równowagi i sprawi, że wyda się ona lżejsza.

Równowaga

Stój na rozstawionych nogach. Dla lepszej równowagi należy nieznacznie wysunąć lewą stopę do przodu. Ugnij nogi w kolanach. Dbaj o swoje plecy! Unikaj pracy w pozycji zgarbionej. Pracując, staraj się raczej zginać nogi w kolanach.

Przenoszenie / Transport

Podczas przenoszenia pilarki łańcuch tnący powinien być nieruchomy. Podczas przechodzenia dalej niż o trzy kroki należy uruchomić hamulec łańcucha lub wyłączyć silnik. Podczas przechodzenia na dalsze odległości (np. na lub z miejsca ścinki) lub na czas transportu należy nakładać osłonę prowadnicy.

Strefa zagrożenia

Podczas pracy pilarką należy dbać o to, aby nikt inny nie znalazł się w promieniu co najmniej pięciu metrów. Podczas obalania drzew wymagana jest większa odległość

Uruchamianie pilarki

Podczas uruchamiania pilarki hamulec łańcucha powinien być włączony. Wiele modeli pilarek można uruchomić przy częściowo otwartej przepustnicy. Dlatego też po uruchomieniu pilarki, jeżeli nie włączymy hamulca, łańcuch będzie się obracać.
Istnieją dwa bezpieczne sposoby uruchamiania pilarki: z ziemi lub trzymając pilarkę między kolanami. Należy przestrzegać obowiązujących krajowych przepisów bezpieczeństwa. Elementy zespołu sterującego mogą różnić się, zależnie od modelu. Przed rozpoczęciem użytkowania pilarki należy zapoznać się z jej instrukcją obsługi.

Uruchamianie zimnego silnika

Przy uruchamianiu pilarki z ziemi, należy umieścić ją na płaskiej powierzchni.

1.    Włącz hamulec łańcucha. Sprawdź, czy na prowadnicy nie zgromadziły się gałązki itp., które mogłyby zablokować łańcuch.

2.    Wciśnij grzybek dekompresora, SmartStart (niektóre modele).

3.    Wyciągnij na całą długość dźwignię ssania.

4.    Ustaw dźwignię w pozycji "pół przepustu" (niektóre modele).

5.    Przy uruchamianiu z ziemi: umieść prawą stopę pod tylnym uchwytem, a przedni uchwyt trzymaj lewą ręką. Przy uruchamianiu pilarki między kolanami: przytrzymaj tylny uchwyt między lewym a prawym kolanem. Przedni uchwyt przytrzymuj lewą ręką.

6.    Prawą ręką pociągnij za uchwyt rozrusznika. Powtarzaj tę czynność dopóki silnik nie "zaskoczy".

7.    Wciśnij dźwignię ssania (pół przepust) i pociągaj uchwyt rozrusznika aż do uruchomienia pilarki.

8.    Ustal obroty pilarki na prędkości jałowej i następnie rozłącz hamulec łańcucha.

Uruchamianie rozgrzanego silnika

Gdy silnik jest rozgrzany, pilarkę uruchamia się bez ssania. Postępuj jak w instrukcji powyżej, omijając punkty dotyczące dźwigni ssania. Jeśli silnik nie daje się uruchomić, ustaw pilarkę na pół przepust. Pół przepust można ustawić poprzez pociągnięcie dźwigni ssania maksymalnie do przodu, a następnie szybki powrót do poprzedniej pozycji. Także przez ustawienie osobnej dźwigni w pozycji "pół przepustu" (niektóre modele).

Smarowanie łańcucha tnącego

Przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić działanie układu smarowania:
Uruchom pilarkę. Przytrzymaj pilarkę nad jasnym pniakiem i dodaj gazu. Układ jest sprawny, jeżeli na pniaku widoczny jest ślad kropel oleju.

Sprawdzanie działania hamulca łańcucha tnącego

Skuteczność działania hamulca i mechanizmu odśrodkowego należy zawsze sprawdzać przed rozpoczęciem pracy.

Działanie hamulca łańcucha:

1.    Umieść pilarkę na równym podłożu.

2.    Uruchom pilarkę. Przytrzymuj pilarkę za oba uchwyty.

3.    Zwiększ obroty silnika.

4.    Uruchom hamulec łańcucha, przesuwając lewy nadgarstek w stronę osłony lewej ręki. Nie puszczaj przedniego uchwytu.

5.    Łańcuch tnący powinien się natychmiast zatrzymać.

 

Mechanizm odśrodkowy

1.    Silnik powinien być wyłączony. Umieść prowadnicę pilarki nad pniakiem lub innym stabilnym przedmiotem. Odległość prowadnicy od pniaka zależy od modelu pilarki i długości prowadnicy.

2.    Puść przedni uchwyt i pozwól pilarce opaść pod własnym ciężarem w stronę pniaka, przytrzymując tylny uchwyt.

3.    Kiedy końcówka prowadnicy uderzy w pniak, hamulec łańcucha powinien się włączyć.

 

Czynności zagrożone ryzykiem odbicia

Odbicie może wystąpić przy większości prac, jeżeli nie będziemy obchodzić się ostrożnie z pilarką. Dlatego tak ważna jest nauka i wykorzystanie właściwych technik pracy. Należy użytkować wyłącznie pilarki ze sprawnym hamulcem łańcucha. Palce i kciuki powinny obejmować uchwyty. Kciuk lewej dłoni powinien znajdować się pod przednim uchwytem, co umożliwi zapanowanie nad pilarką w razie odbicia.

 

Strefa zagrożona odbiciem!

Strefa zagrożona odbiciem to górna część końcówki prowadnicy. Jest to część prowadnicy o wysokim ryzyku odbicia. Nie należy strefy zagrożonej odbiciem wykorzystywać do pracy!
W razie odbicia, to część łańcucha tnącego znajdująca się w strefie zagrożenia pierwsza zakleszcza się w drewnie. Pilarka i prowadnica wyrzucane są do tyłu i w górę przez obracający się łańcuch tnący.

Ryzyko odbicia przy okrzesywaniu

Podczas okrzesywania zachowaj ostrożność. Końcówka prowadnicy może uderzyć w znajdujące się pod spodem kłody i ukryte gałęzie, powodując odbicie.

Ryzyko odbicia przy ścince i przerzynaniu

Przygotowanie do ścinki

Zanim przystąpimy do ścinki, ryzyko odbicia występuje przy podkrzesywaniu drzewa i oczyszczaniu terenu wokół z krzewów i mniejszych drzewek. Bezpieczniej jest pracować dolną stroną prowadnicy. Nie należy ciąć na wysokości powyżej ramion.

Ścinka i przerzynanie

Podczas ścinki i przerzynania może być konieczne cięcie sztyletowe (końcówka prowadnicy wchodzi w drzewo). Jeśli nieostrożnie przystawimy do drzewa niewłaściwą część prowadnicy, wystąpić może odbicie. Ryzyka odbicia można uniknąć po prostu unikając dotykania drzewa bezpośrednio końcówką prowadnicy.

W następnych rozdziałach użyto terminów praca górną i dolną częścią prowadnicy:

·         Przy pracy dolną częścią prowadnicy, pilarkę prowadzimy od góry.

·         Przy pracy górną częścią prowadnicy, pilarkę prowadzimy do góry.

 

Przegląd i serwis:

 

Pilarkę należy regularnie poddawać przeglądom, co pozwoli na zachowanie wydajności i prawidłowe działanie. Proste czynności przeglądowe można wykonywać we własnym zakresie zgodnie z poniższym schematem.

Elementy zabezpieczające pilarki powinny być sprawdzane przed każdym rozpoczęciem pracy (punkty 1-5).

1.       Hamulec łańcucha tnącego: Oczyść i sprawdź działanie.

2.    Osłona sprzęgła: Oczyść taśmę hamulca łańcucha tnącego. Wymień taśmę, jeśli jest uszkodzona lub zużyta.

3.    Dźwignia gazu: Sprawdź, czy blokada dźwigni jest sprawna i czy nie jest uszkodzona.

4.    Chwyt acz łańcucha tnącego: Sprawdź, czy nie jest uszkodzony i czy nie obluzował się. Wymień chwyt acz łańcucha, jeśli jest uszkodzony

5.    Wyłącznik zapłonu: Sprawdź, czy wyłącznik działa poprawnie.

6.       Pęknięcia: Sprawdź, czy osłony zabezpieczające i pozostałe części pilarki nie noszą śladów pęknięć. Jeśli pęknięcia zagrażają Twojemu bezpieczeństwu, wymień uszkodzone części. W razie wątpliwości, odwiedź najbliższy punkt serwisowy.

7.    Śruby i nakrętki: Regularnie sprawdzaj, czy wszystkie śruby i nakrętki są dokręcone.

8.    Rozrusznik: Oczyść wlot powietrza, sprawdź działanie i stopień zużycia.

9.       Łańcuch tnący: Naostrz i sprawdź napięcie oraz stan ogólny.

10.                       Prowadnica: Oczyść otwory smarowe i rowek prowadnicy. Prowadnicę należy regularnie odwracać, aby zużywała się równomiernie. Wszelkie zadziory należy spiłować płaskim pilnikiem.

11.    Smarowanie prowadnicy i łańcucha tnącego: Sprawdź, czy smarowanie jest wystarczające.

12.                       Filtr powietrza: Umyj filtr roztworem mydła i ciepłej wody. Jeśli pilarka wyposażona jest w system wstępnego oczyszczania powietrza Air Injection, filtr można czyścić rzadziej.

13.                       Cylinder: Oczyszczaj żeberka cylindra regularnie, aby dobrze spełniały swoją funkcję chłodzenia silnika.

14.                       Kolo zamachowe: Oczyść łopatki wentylatora, aby dobrze spełniały swoją rolę.

15.                       Więcej informacji na temat konserwacji i serwisu pilarki znajdziesz w jej instrukcji obsługi. Inne czynności serwisowe i naprawy wykonuj wyłącznie w lokalnym autoryzowanym serwisie.

 

Konserwacja zespołu tnącego

Do kontroli zespołu tnącego pilarki załóż rękawice robocze.

Napinacze łańcucha tnącego

Sprawdź, czy napinacz jest właściwie ustawiony. Luźny łańcuch tnący może spaść z prowadnicy i zranić użytkownika lub uszkodzić pilarkę. Zbyt mocno napięty łańcuch może powodować nadmierne zużycie prowadnicy. Właściwie napięty łańcuch tnący nie powinien wisieć pod prowadnicą, ale powinien dać się przesuwać dłonią. Łańcuch powinien dać się unieść na ok. 1 cm ponad rowek prowadnicy w jej środkowej części (długość prowadnicy 13"-18"). Patrz rysunek.

Ostry łańcuch tnący

Aby praca była bezpieczna, efektywna i precyzyjna, łańcuch tnący musi być naostrzony. Jednym z prostszych sposobów na utrzymanie jej naostrzenia jest użycie pilnika z prowadnikiem Husqvarny oraz postępowanie zgodnie z poniższymi instrukcjami.
Jak często należy ostrzyć łańcuch tnący?
Łańcuch tnący tępi się stopniowo, nawet jeżeli staramy się unikać materiałów powodujących jego szybsze zużywanie (kamieni, ziemi itp.) Jeśli łańcuch wejdzie w kontakt z ziemią, nie należy go używać przed ponownym naostrzeniem. Jeśli użytkujesz pilarkę przez większą część dnia, dobrze jest użyć pilnika za każdym razem, gdy uzupełniasz paliwo. Łatwiej jest ostrzyć łańcuch krótko, ale częściej, niż długo zwlekać z jego naostrzeniem. Ponadto częstsze ostrzenie pozwoli na bardziej precyzyjną i wydajną pracę.

Jeśli najdłuższa część zęba tnącego ma mniej niż 4 mm długości, lub jeśli dostrzegamy szczerby, czas wymienić łańcuch tnący.

Narzędzia do ostrzenia

W celu utrzymania naostrzonego łańcucha tnącego należy mieć następujące narzędzia:

·         Pilnik okrągły.

·         Pilnik płaski.

·         Prowadnik pilnika.

·         Prowadnik pilnika z szablonem do ograniczników.

Pamiętaj, że typy pilników okrągłych i szablonów są różne, dostosowane do konkretnego łańcucha tnącego. Rodzaj łańcucha jest określony na szablonie ograniczników. Patrz tabela na sąsiedniej stronie lub spytaj w najbliższym autoryzowanym serwisie.

Typ łańcucha tnącego

Zawsze używaj prowadnicy i łańcucha tnącego zalecanych przez producenta. W tabeli podano najpopularniejsze typy łańcuchów tnących i rozmiarów pilników okrągłych do łańcuchów Husqvarny, oraz odpowiadających im łańcuchów Oregon.

Na zdjęciu widoczna krawędź tnąca stępiona od drewna. Zęby tnące powinny zostać naostrzone. Zwróć uwagę na "białą" krawędź zęba.

Ząb tnący, który miał kontakt z ziemią ma nierówną krawędź tnącą i uszkodzoną górną powierzchnię.

Ten łańcuch tnący jest zużyty i powinien zostać wymieniony.

Tak wygląda ostry ząb tnący

Geometria ogniwa tnącego

O kształcie ogniwa tnącego łańcucha decydują trzy kąty: kąt zaostrzenia, kąt powierzchni bocznej i kąt ostrzenia. Kąty te są różne, zależnie od typu łańcucha tnącego. Jeśli stosujesz prowadnik pilnika, nie musisz pamiętać o różnych kątach, aby uzyskać właściwy rezultat. Aby uzyskać właściwe kąty wystarczy stosować się do instrukcji.

 

Ostrzenie łańcucha tnącego

Pilarka i prowadnica powinny być ustawione stabilnie, tak abyś podczas ostrzenia mógł używać obu rąk. Najlepiej jest unieruchomić prowadnicę w imadle lub na stole warsztatowym.

1.    Zacznij od zębów tnących. Używaj pilnika okrągłego i prowadnika przeznaczonych do twojego typu łańcucha tnącego (patrz tabela).

2.    Przyłóż prowadnik do łańcucha. Strzałki na prowadniku muszą wskazywać w kierunku poruszania się łańcucha (w kierunku końcówki prowadnicy). Sprawdź, czy prowadnik dotyka łańcucha.

3.    Do ostrzenia używaj obu rąk. Umieść pilnik pod kątem 90° do rolek prowadnika. Pilnik musi dotykać obu rolek. Kąt natarcia wynosi 25-35° zależnie od rodzaju łańcucha. Ostrzyć ząb tnący równymi pociągnięciami od siebie.
UWAGA! Nigdy nie pociągaj pilnika od zewnętrznej strony zęba do wewnątrz!

4.    Naostrz co drugi ząb tnący. Wszystkie zęby tnące muszą zostać naostrzone. Ważne jest również, aby wszystkie były tej samej długości.

5.    Po naostrzeniu wszystkich zębów tnących z jednej strony, zwolnij uścisk imadła i ustaw prowadnicę w drugą stronę.

6.    Następnie w ten sam sposób ostrz pozostałe zęby tnące.

 

 

7.    Wskazówka: Unieruchom łańcuch tnący zaciągając hamulec lub umieszczając klucz kombinowany pomiędzy prowadnicą a łańcuchem na spodniej części prowadnicy.

 

Ostrzenie bez prowadnika

Przy pewnej wprawie można ostrzyć łańcuch bez użycia prowadnika. Uważaj, aby zachować pierwotny kształt zębów tnących. Dla zachowania właściwego kształtu i prześwitu zębów tnących, zalecamy użycie prowadnika raz na kilka ostrzeń.
Uważaj, aby nie tworzyć ostrych czubów czy "haków" na zębie tnącym. Łańcuch stałby się zbyt "agresywny", wzrosłoby także zagrożenie odbiciem. Tak naostrzony łańcuch zużywa się szybciej. Powyżej na stronie 73 przedstawiamy przykłady właściwie spiłowanych zębów tnących.

Hak". Zbyt mały kąt powierzchni bocznej

Ogranicznik grubości wióra

Różnica wysokości między ogranicznikiem a poziomą krawędzią tnącą zęba tnącego decyduje o głębokości cięcia. W działaniu przypomina to strug. Kiedy strug ustawiony jest w pozycji minimalnej, struga niewiele drewna. Podobnie jest w przypadku łańcucha tnącego, kiedy różnica wysokości ogranicznika i poziomej krawędzi tnącej jest zbyt mała. Nie jest też dobrze, jeśli ogranicznik jest zbyt spiłowany. Ząb wcina się wtedy zbyt głęboko w drewno, a pilarka zaczyna pracować nierówno, wytwarzając silne drgania. Zwiększa się także ryzyko odbicia, a pilarka jest nadmierne obciążona.

Piłowanie ograniczników

Zaleca się spiłowanie ograniczników po 3-5 ostrzeniach zużywających się w normalnych warunkach zębów tnących.
Po każdym większym ostrzeniu zębów tnących, np. po kontakcie z ziemią, także należy spiłować ograniczniki.
Na prowadniku widnieją napisy "Soft" i "Hard". Soft (miękki) oznacza miękkie drewno a Hard (twardy) drewno zmrożone lub twarde.
Jeśli ograniczniki piłujemy zgodnie z szablonem "Hard", zęby tnące wytną cieńsze wióry niż w przypadku szablonu "Soft".

Kiedy drewno jest twarde, nie można sobie pozwolić na grubsze wióry, jak w przypadku miękkiego drewna. Rozmiary ograniczników różnią się, zależnie od typu łańcucha tnącego: patrz instrukcja obsługi swojej pilarki.

 

1.    Nałóż prowadnik i przytrzymuj go jedną ręką. Wybierz "Soft" lub "Hard", zależnie od typu ciętego drewna. Wysokość ogranicznika głębokości zależy od typu łańcucha tnącego.

2.    Trzymając pilnik płaski jedną ręką piłuj ogranicznik aż do momentu, gdy pilnik dotknie płytki prowadnika.

3.    W podobny sposób spiłuj pozostałe ograniczniki. Położenie płytki prowadnika jest różne dla lewych i prawych zębów tnących.

 

Ostrzenie łańcucha tnącego w lesie

Znajdź stabilne podłoże, na którym pilarka pozostanie nieruchoma podczas ostrzenia. Oto kilka metod ostrzenia bez prowadnika:

1.    Najprostszą metodą jest użycie imadełka. Umieść imadełko na pniaku lub kłodzie i unieruchom prowadnicę jak w imadle lub na stole warsztatowym. Postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi ostrzenia.

2.    Użyj cienkiego drzewka. Na dogodnej wysokości wykonaj pionowy rzaz. Podczas wykonywania rzazu uważaj na ryzyko odbicia (patrz poprzedni rozdział). Wyłącz silnik i umieść prowadnicę w rzazie. Unieruchom łańcuch poprzez włożenie klucza kombinowanego pomiędzy prowadnicę a łańcuch tnący. Postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi ostrzenia.

3.    Użyj cienkiego drzewka. Zetnij drzewko na dogodnej wysokości. Wykonaj rzaz w pniaku, na głębokość szerokości prowadnicy. Wykonaj ukośny rzaz poniżej pierwszego cięcia od strony, gdzie znajdzie się korpus pilarki. W rzazie umieść hak do obracania i na jego uchwycie oprzyj korpus pilarki. Postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi ostrzenia.

4.    Poniższą metodą możesz ostrzyć przy pomocy raz prawej, a raz lewej ręki. Usiądź okrakiem na kłodzie. Przytrzymuj korpus pilarki udami. Pochyl się nad pilarką, opierając przedramiona na udach. Zacznij od naostrzenia wszystkich zębów tnących skierowanych w jedną stronę. Następnie przełóż pilnik do drugiej ręki i piłuj pozostałe zęby. Postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi ostrzenia.

5.    Ostrzenie metodą 4 z użyciem tylko prawej ręki. Po naostrzeniu wszystkich zębów skierowanych w jedną stronę, zamiast przekładać pilnik do drugiej ręki oprzyj pilarkę o pniak/ kłodę. Przy ciśnij korpus pilarki prawą nogą, unieruchamiając go. Naostrz pozostałe zęby tnące zgodnie z instrukcjami.
Stosuj metodę, która najbardziej Ci odpowiada. Najważniejsze, żeby łańcuch tnący był zawsze właściwie naostrzony.

 ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin