Sprawozdanie nauczyciela stażysty 2007-2008.doc

(61 KB) Pobierz

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PLANU ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA STAŻYSTY

 

Imię i nazwisko nauczyciela:

Imię i nazwisko opiekuna stażu:

Czas trwania stażu: od 01. 09. 2007 r. do 31. 05. 2008 r.

 

Z dniem 01. 09. 2007 r. rozpoczęłam staż w wymiarze 9 miesięcy na nauczyciela kontraktowego. Zgodnie z procedurą awansu, przy pomocy opiekuna stażu napisałam plan rozwoju zawodowego, który został pozytywnie zaopiniowany przez dyrektora szkoły.

Plan rozwoju zawodowego opracowałam w oparciu o rozporządzenie MENiS
z dnia 01. 12. 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli na podstawie art. 9g ust. 10 ustawy z dnia 26. 01. 1982 r. – Karta Nauczyciela
(Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112, z późniejszymi zmianami).

Rozpoczęłam doskonalenie swojej wiedzy i umiejętności wierząc, że wzbogaci to moje umiejętności pedagogiczne, podniesie efektywność moich działań edukacyjnych,
a w konsekwencji posłuży podniesieniu jakości mojej pracy.

Dokumentację i opis przeprowadzonych działań wymaganych od nauczycieli ubiegających się o stopień nauczyciela kontraktowego skompletowałam według poszczególnych wymagań.

 

Ø      Znajomość organizacji zadań, zasad funkcjonowania szkoły (§ 6, ust. 2, pkt. 1).

 

Na początku stażu pod czujnym okiem opiekuna stażu pani ……………….. zapoznałam się z procedurą awansu zawodowego ze szczególnym uwzględnieniem wymagań na stopień nauczyciela kontraktowego poprzez analizę:

-        Ustawy o systemie oświaty z dnia 07. 09. 1991 r.

-        Karty Nauczyciela z dnia 26. 01. 1982 r.

-        Rozporządzenia MENiS z dnia 01. 12. 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.

 

 

Pomocne okazały się także materiały zamieszczone na stronach Ministerstwa Edukacji, Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli oraz w czasopismach pedagogicznych, takich jak: „Głos Nauczycielski” – wkładka „Plan rozwoju zawodowego nauczycieli – propozycje rozwiązań”.

 

W trakcie realizacji swojego planu rozwojowego zapoznałam się
z podstawowymi aktami prawnymi regulującymi pracę szkoły:

-        Statutem szkoły.

-        Programem Profilaktycznym.

-        Programem Wychowawczym.

-        Programem Naprawczym.

-        Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania.

-        Regulaminem Wewnątrzszkolnym.

 

W celu bezpieczeństwa pracy poznałam przepisy BHP, ukończyłam odpowiednie
w tym zakresie szkolenie.

 

Uczestniczyłam w posiedzeniach Rady Pedagogicznej. Zapoznałam się ze sposobem sporządzania protokołów Rady Pedagogicznej.

 

Zapoznałam się również z zasadami prowadzenia dokumentacji szkolnej,
a zwłaszcza dokumentacji świetlicowej (regulaminem świetlicy, zasadami jej funkcjonowania, zasadami prowadzenia dziennika zajęć wychowawczych, procedurami przyjmowania dziecka do świetlicy oraz ze sposobem pisania planu pracy świetlicy szkolnej).

 

Dzięki pomocy mojego opiekuna nauczyłam się w poprawny sposób wypełniać podstawowe dokumenty szkolne. Samodzielnie opracowałam roczny plan pracy świetlicy szkolnej, a także folder informacyjny dotyczący działalności świetlicy szkolnej dla rodziców dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej.

 

 

 

Ø      Umiejętność prowadzenia zajęć w sposób zapewniający właściwą realizację statutowych zadań szkoły. Umiejętność omawiania prowadzonych
i hospitowanych zajęć (§ 6, ust. 2, pkt. 2 i 4).

 

Pierwszym krokiem podjętym w celu lepszego zorganizowania pracy w okresie odbywanego stażu było określenie jasnych, czytelnych i możliwych do realizacji zasad współpracy z opiekunem stażu, co znalazło wyraz we wspólnie omówionym kontrakcie. Następnie uzgodniłyśmy harmonogram i tematykę spotkań, który miał doprowadzić do realizacji postawionych zadań.

 

Zgodnie z ustalonym harmonogramem, raz w miesiącu obserwowałam zajęcia prowadzone przez mojego opiekuna. Obserwacje dotyczyły: lekcji, uroczystości szkolnych, konkursów oraz zajęć korekcyjno – kompensacyjnych. Hospitacje prowadzonych zajęć umożliwiły mi poznanie ciekawych metod i form pracy z dzieckiem. Na bieżąco omawiałam z opiekunem obserwowane lekcje. Były to dla mnie cenne doświadczenia. Nauczyłam się rozpoznawać cele lekcji, zastosowane metody jak i formy pracy wprowadzane w czasie lekcji.

 

W czasie stażu opracowałam scenariusze i przeprowadziłam 11 działań edukacyjnych w obecności opiekuna stażu. Po każdych zajęciach omawiałyśmy ich przebieg, wyciągałam wnioski do dalszej pracy.

 

Zorganizowałam i przeprowadziłam uroczystości szkolne oraz różne konkursy:

v     Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2007/2008uroczystość otwarta.

v     Akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej – uroczystość otwarta.

v     Wieczór Andrzejkowy – zabawa dla dzieci ze świetlicy szkolnej.

v     Mikołajki – impreza szkolna dla klas I – VI.

v     Konkurs na „Najciekawszy list do Świętego Mikołaja”.

v     Konkurs na „Najładniejszą ozdobę choinkową”.

v     Świetlicowy konkurs „Pięknego pisma.

 

Przeprowadziłam akcję charytatywną „Góra Grosza”, która dotyczyła zbiórki monet groszowych na rzecz dzieci z Domów Dziecka w całej Polsce oraz zbiórkę artykułów papierniczych i biurowych na rzez Świetlicy Socjoterapeutycznej działającej przy SP nr …….

We współpracy z panią ……………….. przeprowadziłam również świąteczną akcję charytatywną – zbiórkę odzieży, żywności, zabawek i artykułów chemicznych na potrzeby Domu Samotnej Matki w …………….

 

Swoją pomocą służyłam także przy organizacji różnych konkursów, uroczystości szkolnych oraz spotkań okolicznościowych organizowanych przez innych nauczycieli.

 

Program pracy dydaktyczno – wychowawczej poszerzyłam o dodatkowe zajęcia plastyczne pod hasłem „Sprawne ręce” dla dzieci wykazujących uzdolnienia plastyczne.
Celem zajęć było zainteresowanie wychowanków twórczością plastyczną. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu w formie warsztatowej.

 

W okresie stażu na nauczyciela kontraktowego pomagałam dzieciom uczęszczającym do świetlicy szkolnej w odrabianiu zadań domowych. Swoją pomocą służyłam również dzieciom słabszym w nauce przygotowując rozmaite ćwiczenia kaligraficzne, grafomotoryczne oraz gry i zabawy edukacyjne.

 

Uczestniczyłam w konkursach proponowanych przez inne placówki oświatowe:

v     Przygotowanie uczniów i udział w powiatowym konkursie – „Kubuś Puchatek i jego przyjaciele” (SP nr 6).

v     Udział w międzyszkolnym konkursie na „Najładniejszą palmę wielkanocną” (SP nr 3).

 

W ramach doskonalenia multimedialnych technik pracy projektowałam dyplomy
i zaproszenia na różne uroczystości szkolne, opracowywałam gazetkę szkolną. Samodzielnie przygotowywałam opracowania dokumentacji świetlicy szkolnej, scenariusze zajęć, konspekty, jak również pomoce dydaktyczne. Wykorzystanie technologii informatycznych
i komputerowych pozwoliło mi na atrakcyjne przygotowywanie zajęć, a także dało mi większe możliwości archiwizowania materiałów potrzebnych do realizacji planu.

 

Mając na uwadze doskonalenie własnego warsztatu pracy systematycznie śledziłam
dostępne na edukacyjnych portalach internetowych publikacje z dziedziny pedagogiki, psychologii, a także z zakresu nowych technik plastycznych (http://www.literka.pl; http://publikacjeedukacyjne.pl; http://www.miastodzieci.pl; http://www.eduinfo.pl; http://www.profesor.pl).

Podczas odbywania stażu na nauczyciela kontraktowego organizowałam zajęcia koła przedsiębiorczo – samorządowego. Były one przeznaczone dla klas IV – VI. Grupa, którą prowadziłam chętnie uczestniczyła w zajęciach. Spotkania te motywowały mnie do poszerzania wiedzy w tym kierunku. Prowadzenie koła było dla mnie ważnym doświadczeniem.

 

W okresie stażu pełniłam również funkcje opiekuna Samorządu Uczniowskiego oraz współredagowałam wraz z panią ……………… i panią ………………. gazetkę szkolną „Echo 13”.

 

W trakcie roku szkolnego 2007/2008 miałam możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych poprzez udział w doskonaleniu zawodowym wewnątrzszkolnym
i pozaszkolnym. Uczestniczyłam:

v     W wewnątrzszkolnej radzie szkoleniowej – „Jak budować pozytywne relacje
i skutecznie porozumiewać się z uczniem i jego rodzicami”.

v     W warsztacie metodycznym„Agresja wśród dzieci i młodzieży szkolnej”.

v     W szkoleniu„Dziecko w sieci Internetu”.

v     W 70 – godzinnym warsztacie przygotowującym do realizacji programu zajęć wychowawczo profilaktycznych „Spójrz Inaczej”.

 

Dzięki  uczestnictwie w tym warsztacie miałam możliwość poprowadzenia
w Szkole Podstawowej nr 12 w klasie IV zajęć otwartych na temat „Moje sukcesy”, jak również miałam możliwość obserwowania 6 godzin otwartych lekcji wychowawczo –  profilaktycznych.

 

Ø      Znajomość środowiska uczniów, ich problemów oraz umiejętność współpracy
ze środowiskiem (§ 6, ust. 2, pkt. 3).

 

W okresie stażu systematycznie poznawałam sytuację rodzinną wychowanków świetlicy szkolnej. Regularnie współpracowałam z rodzicami dzieci uczęszczających do świetlicy. Tematy rozmów dotyczyły głównie zachowania dziecka. Miałam stały kontakt
z rodzicami dzieci sprawiających trudności wychowawcze. Aktywnie współpracowałam również z wychowawcami klas i pedagogiem szkolnym. Na bieżąco rozmawiałam na temat pojawiających się problemów wychowawczych.

Przez cały okres stażu realizowałam zadania wychowawcze i opiekuńcze nauczyciela świetlicy prowadząc zajęcia świetlicowe zgodnie z planem pracy.

 

Wszystkie zaplanowane przeze mnie działania zostały zrealizowane. Podejmowanie zadań wynikających z planu rozwoju zawodowego wzbogaciły moją wiedzę merytoryczną
i pedagogiczną, a nabyte umiejętności stanowią dużą korzyść i tworzą bazę do dalszego rozwoju.

 

 

 

 

……………….., dnia 04. 06. 2008 r.

 

5

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin