K.DOC

(39288 KB) Pobierz
Krążki z jabłkami

Kajmak


Załączony obrazek

2 szklanki mleka, 40dag cukru, 2 łyżki masła, 4 łyżki kakao (niekoniecznie, tylko, jak kto chce kakaowy), kawałek laski wanilii


Mleko zagotować z wanilią. Laskę wyłowić, do mleka dodać cukier. Gotować na małym ogniu, nabierze kremowego koloru i kropla kajmaku kapnięta na zimny talerzyk nie rozpływa się. Trwa to ok. 3 godziny. Często mieszać, łatwo się przypala! Dodać masło i kakao, zagotować, wystudzić ucierając. Jeszcze letnie "wylać" na ciasto lub wafel.

 

Kajmak

 

1 paczka (250 g) mleka w proszku, 750 g cukru, 3/4 l wody 1 paczka andrutów

 

Mleko w proszku wymieszać z wodą, przecedzić przez sitko dodać cukier, gotować na małym ogniu około 2 godziny stale mieszając, zwłaszcza pod koniec, gdy masa zacznie gęstnieć i nabierać jasnobrązowego koloru. Wówczas zdjąć garnek z ognia i mieszać masę jeszcze przez chwilę. Zostawić do zupełnego ostygnięcia. Smarować kajmakiem andruty i układać jeden na drugim, przyciskając dłonią, aby się dobrze zlepiły. Na wierzchu powinien być czysty andrut.

 

Kajmak tradycyjny

 

2 szklanki mleka, 500 g cukru, 100 g masła

 

Mleko gotować z cukrem ok. 2 godz. ciągle mieszając, aż zgęstnieje. Przestudzić, dodać masło i ucierać przez kilka minut drewniana łyżka. Masę wylać na kruchy spod i rozsmarować nożem umaczanym w gorącej wodzie. Udekorować orzechami, migdałami, rodzynkami...

 

Kakaowa masa do wafli

 

MASA DO WAFLI kostka margaryny lub masła, 1 szklanka cukru, 1 szklanka mleka w proszku, 1 szklanka mleka, 2 łyżki kakao

 

Stopić masło w mleku, do gorącego dodać cukier i kakao i gotować ok.15 minut. Lekko ostudzić i wmiksować mleko w proszku na gładką masę. Do gotowej masy można tez dodać np. płatki owsiane. Wskazówki i uwagi: Taka ilość masy wystarcza do przełożenia 2 mniejszych paczek wafli.

 

Kakaowy deser

 



śmietana kremówka 2 szkl., żelatyna 2 łyżeczki, kakao 3 łyżeczki, cukier 3 łyżki, cukier waniliowy 10g, cukier puder 50g, migdały 12 szt., wiśnia kandyzowana 20 szt.

 

Namoczyć żelatynę w 2 łyżkach zimnej wody, dodać cukier i kakao. Podgrzewać mieszając aż do wrzenia, ostudzić. Schłodzoną śmietanę ubić z cukrem waniliowym i cukrem pudrem, dodać ostudzoną masę kakaowo-żelatynową. Przełożyć do salaterek i wstawić na 15 minut do lodówki. Przed podaniem ozdobić sparzonymi, obranymi migdałami i osaczonymi wiśniami.

 

Kakaowy wafel

 

2 opakowania wafli, 0,5 szklanki mleka, 1 kostka margaryny, 2 łyżki kakao, 3 łyżki rumu, 1 szklanka mleka w proszku, 2 szklanki cukru, 1 opakowanie cukru, waniliowego

 

Mleko z cukrem i tłuszczem roztopić (nie gotować), odstawić z ognia, dodać kakao, rum i mleko w proszku. Ciepłą masą smarować wafle. W zależności od tego jak grubo będziemy smarować wafle, wychodzi jeden albo dwa wafle.

 

KANDYZOWANE JABŁKA Z LODAMI

 

2 kwaśne jabłka, 3/4 szklanki soku jabłkowego, kilka kulek lodów orzechowych lub waniliowych, 5 łyżek cukru, 2 łyżki rodzynek, sok z połowy cytryny, mięta do dekoracji.

 

Jabłka umyć, dokładnie wyjąć środki z pestkami. Miąższ pokroić w plasterki, skropić sokiem z cytryny. Cukier wsypać na patelnię, podlać sokiem jabłkowym, mieszać tak długo, aż cukier całkiem się rozpuści (na małym ogniu). Do gorącego syropu przełożyć plasterki jabłka i rodzynki, krótko podgrzać. Przełożyć wszystko na talerzyki.

 

Karaibski deser bananowy

 

125 g lub 6-7 łyżek cukru trzcinowego (oczywiście, może być cukier kryształ), szczypta cynamonu, 4 dojrzałe banany, 1/4 szklanki likieru bananowego, ½ litra lodów waniliowych lub 0,25 litra bitej śmietany, 60 g masła, 1/2 szklanki rumu

 

Przygotowanie tego deseru zajmuje mniej niż 10 min. i jest bardzo widowiskowe. Dlatego to danie znakomicie nadaje się na wieczorne przyjęcia. Wejście z płonącą patelnią w ręku robi ogromne wrażenie na gościach. A potem już nikt nie może oprzeć się gorącym bananom w karmelu, zaprawionym likierem, po których powoli spływają topiące się lody waniliowe. Działa bez pudła. Pokrój banany wzdłuż na pół. Rozpuść masło i wrzuć na patelnię cukier trzcinowy. Podsmaż banany z obu stron. Powinny uzyskać lekko brązowawą skórkę. Dodaj cynamon, rum i likier bananowy. Podpal alkohol na patelni. (Uważaj na firanki.) Kiedy płomień zgaśnie, przełóż banany na talerze i podawaj z lodami lub bitą śmietaną.

 

Karmelizowane gruszki z sosem balsamicznym:


Danie z tuńczyka. Przepis na filety z tuńczyka

1 gruszka, 2 łyżki płynnego miodu, 50 ml octu balsamicznego, 1 łyżka oliwy z oliwek


Gruszkę obieram ze skórki i kroję w ósemki, wycinam gniazda nasienne. Na patelnię wlewam miód, dodaję pokrojoną gruszkę i chwilę obsmażam, dodaję ocet balsamiczny i smażę kilka minut, aż sos zgęstnieje a gruszka będzie miękka. Dodaję 1 łyżkę oliwy z oliwek.

 

 

 

 

Karmelizowane owoce



2 banany, 4 połówki brzoskwiń, ananas, śliwki, kieliszek rumu, kieliszek likieru pomarańczowego, 5 łyżek cukru, sok i skórka z cytryny

 

Banany pokroić i skropić sokiem z cytryny, ananasa pokroić i skropić likierem pomarańczowym, polówki brzoskwiń napełnić rumem. Śliwki przekroić. Owoce ułożyć na folii aluminiowej, posypać cukrem. Wstawić na ruszt i grillować do momentu, aż cukier się skarmelizuje, ok. 10 minut. Rada W ten sposób grillować można też morele, gruszki, jabłka, pomarańcze, melony, a nawet truskawki!

 

Karmelki śmietankowe



Składniki na 30 karmelków

300 g cukru, 1/8 l wrzącej wody, 1 łyżka masła, 1/8 l śmietany, 1 torebka cukru wanilinowego, do blachy: folia aluminiowa, olej

 

Wyłożyć blachę folią natłusz­czoną olejem. Cukier w rondelku podgrze­wać, aż się całkiem rozpuści i zbrązowieje. Wlewać stopniowo wrzącą wodę, stale mieszając. Gotować aż woda prawie całkowicie odparuje. Dodać masło, śmietanę i cukier wanilinowy, dobrze roz­mieszać. Gotować, ciągle mieszając, aż masa zgęstnieje (około 20-30 minut). Rozsmarować masę na folii na grubość l cm. Kiedy masa zacznie zastygać, przełożyć z blachy, zdjąć folię i pokroić twardniejącą masę na kostki. Cukierki natychmiast od­dzielać od siebie, żeby się nie sklejały. Odstawić w chłodne miejsce do całko­witego stężenia. Nasza rada Każdy karmelek można zawinąć w kolorowy celofan. Cukierki własnej roboty mogą być wspaniałym prezentem.

 

Karmelkowe chrupki



1/4 kostki margaryny, 1/2 szkl cukru, 1 op ryżu preparowanego (dmuchanego) (ok. 40g)

 

Margarynę rozpuścić, wsypać cukier i smażyć na ostrym ogniu, aż powstanie karmel. Najpierw będzie to wyglądać jak biała piana, potem zacznie łapać kolor i należy uważać, żeby nie spalić-, gdy będzie takie średniobrązowe, zdjąć z ognia i wsypać ryż, wymieszać i ostawić na chwilkę do ostygnięcia. Łyżeczką układać kupki masy na papierze do pieczenia. Trzeba to zrobić szybko, bo karmel szybko twardnieje, ale uważać też, żeby się nie poparzyć. Ostudzić ciasteczka i chrupać 8)

 

Karmelowy flan



dla 6 osób

3 jaja, 2 żółtka, ½ szklanki cukru pudru, 20dag cukru w kostkach, ½ łyżeczki soku z cytryny, ½ l mleka, strąk wanilii

 

Strąk wanilii przekroić wzdłuż na pół. Mleko zagotować z wanilią, zestawić z ognia, przykryć i odstawić do ostygnięcia. Wyjąć strąk, wyskrobać z niego miąższ i wymieszać z mlekiem. Kostki cukru włożyć do garnka o grubym dnie, wlać 4 łyżki wody i sok z cytryny. Mieszając podgrzewać, aż cukier się rozpuści. Dalej podgrzewać, aż powstanie gęsty, ciemny karmel. Karmel wlać na dno 6 żaroodpornych foremek, kilka łyżek zostawić do dekoracji. Mleko pogrzać. Całe jajka i żółtka utrzeć z cukrem pudrem. Dalej ucierać, wlewając powoli mleko. Masę nalać do foremek. Ustawić je w brytfannie z ciepłą wodą. Piec 40 – 45 min. W temp. 150C. Wystudzić, nożem oddzielić od ścianek i wyłożyć na talerze. Przed podaniem polać resztą karmelu (można go podgrzać z 2 łyżkami wody). Udekorować owocami i listkiem mięty. Pamiętaj! Karmel zawsze możesz przygotować na zapas i w szczelnym naczyniu przechowywać w lodówce. Po podgrzaniu znów będzie płynny.

 

Kartofelki marcepanowe

 

30 dag migdałów, 30 dag cukru pudru, 3 łyżki rumu albo amaretto, kakao, obrane migdały

 

30 dag migdałów zalać wrzątkiem i zostawić na minutę. Po tym czasie skórka powinna dać się zdjąć bez problemu. Obrane migdały zmielić, dokładnie wymieszać z cukrem pudrem i alkoholem, chwilę ucierać w garnuszku łyżką albo drewnianą pałką. Masę ustawić na małym ogniu i dalej ucierać aż w postaci dość jednolitej bryłki zacznie odstawać od ścianek rondelka. Wtedy przełożyć ją na wilgotną lnianą ściereczkę, zawinąć i zostawić w spokoju na ok. 1 dobę. Po upływie tego czasu masę zagnieść, urywać małe kawałki i formować nieduże kuleczki, wkładając w środek każdej obranego migdała. Gotowe kuleczki obtaczać w kakao. Można je wkładać w malutkie foremki muffinkowe i użyć jako słodkiego prezentu. Kartofelki te są dość drogimi ciasteczkami ze względu na cenę migdałów, ale naprawdę warto je zrobić. To marcepan z prawdziwego zdarzenia!

 

Kasza jaglana z bakaliami i miodem

 

Czas przygotowania: 30 min. Proporcje podane dla 4 osób.

2 szklanki mleka, pół szklanki kaszy jaglanej, szczypta soli, łyżka masła, 2 łyżki namoczonych wcześniej rodzynek, pół szklanki daktyli bez pestek drobno pokrojonych, miód pszczeli lub owocowy, mielony cynamon

 

Do rondla wlewam mleko, dodaję masło i sól, doprowadzam do wrzenia i wsypuję kaszę, gotuję i odstawiam pod przykryciem, aby "doszła". Dodaję bakalie, cynamon, mieszam. Podaję w czarkach do lodów, osobno w miseczce podaję miód do polewania.

 

Kasza jaglana z rodzynkami

 

1 szklanka kaszy jaglanej, 1 i 1/2 szklanki mleka, 2-3 jaja, 1 łyżka cukru, 1/2 szklanki rodzynek, 1 łyżka tartej bułki, 1 łyżka masła, 1 butelka śmietany, cukier waniliowy, sok z cytryny

 

Zagotować mleko pół na pół z wodą. Kaszę wypłukać we wrzącej wodzie, osączyć, włożyć do wrzątku, zamieszać, ugotować, ostudzić. Żółtka utrzeć z cukrem, wymieszać z kaszą i wymytymi rodzynkami. Białka ubić na sztywną pianę i wymieszać z kaszą i sokiem z cytryny. Wyłożyć do wysmarowanego masłem i wysypanego tartą bułką naczynia, wygładzić powierzchnię i polać stopionym masłem, zapiec. Podawać ze śmietaną wymieszaną z cukrem waniliowym.

 

Kaszka jak marzenie



3 niepełne łyżki kaszy manny, pół litra mleka, 2 łyżki cukru, łyżeczka cukru waniliowego, niepełna szklanka owoców jagodowych (mogą być także z kompotu), łyżeczka cukru pudru, łyżka rodzynków, bita śmietana do dekoracji

 

Kaszę wymieszać z kilkoma łyżkami zimnego mleka. Resztę mleka zagotować z cukrem i cukrem waniliowym, wlać namoczoną kaszę i, mieszając, ugotować na wolnym ogniu. Przestudzić, ubić mikserem na puszystą masę. Rodzynki sparzyć, osączyć, dodać do kaszki. Owoce umyć, osączyć, zostawić kilka do dekoracji, a pozostałe zmiksować. Na porcjach kaszki rozłożyć mus owocowy, udekorować całymi owocami i bitą śmietaną.

 

Kaszka kukurydziana z bakaliami i cynamonem

 

kasza kukurydziana, wiórki kokosowe, suszone morele, rozgniecione pestki dyni i słonecznika, oliwa z oliwek, cynamon, daktyle

 

Kaszę ugotować z pozostałymi składnikami, dolać łyżkę oliwy, wymieszać, lekko ostudzić, posypać fantazyjnie szczyptą cynamonu i bardzo drobno posiekanymi daktylami. W drugiej misce podać kapustę kiszoną (dzieci lubią ją zasysać tak jak spaghetti)

 

KASZTANOWA ROLADA



650 g pasteryzowanych kasztanów, 150 g mielonych orzechów, 150 g masła, 50 ml wody, 2 paczki cukru waniliowego, 2-3 łyżki rumu, 200 ml słodkiej śmietany lub śmietany w proszku, 300 g czekolady do polewy, 200 ml słodkiej śmietany

 

Wodę z cukrem i cukrem waniliowym oraz rumem zagotuj i ostudź. Do pasteryzowanych kasztanów dodaj utarte masło, wodę z cukrem i mielone orzechy. Wyrób masę i na folii uformuj małe rolady. Polej gorącą czekoladą i schłódź. Pokrój w plasterki i podawaj z ubitą śmietaną. Słodką śmietanę, doprowadź do wrzenia i wymieszaj z roztopioną czekoladą.

 

Kasztany


Kasztany

1 kostka masła, 4 paczki herbatników, 5 łyżek kakao, 1 szklanka cukru, 1 olejek rumowy, 1 kieliszek wódki lub koniaku (niekonieczne), dodatki: orzechy, rodzynki, skórka pomarańczowa, sok z cytryny, wiórki kokosowe do obsypania

 

Masło schłodzone pokroić na mniejsze kawałki wrzucić do miski, następnie wrzucić całą resztę (oprócz wiórków kokosowych) i zagnieść z tego dość twarde ciasto. Gdy już masę mamy gotową za czyna się etap najbardziej pracochłonny: z ciasta odrywamy kawałek i lepimy kulkę, którą otaczamy wiórkami kokosowymi, układamy jedną warstwą na talerzu i na koniec wkładamy na godzinkę do lodówki, aczkolwiek niekoniecznie, bo można je pałaszować od razu. dodatkowe informacje Ostrzeżenie: Rzecz to bardzo słodka i po trzech sztukach zjedzonych mamy dość.

 

Kasztany w syropie



Porcja dla 4 osób. Czas przygotow. 35 min.

400 g obranych kasztanów jadalnych, 120 g cukru, 1 łyżeczka przyprawy "5 zapachów", sok z 1 cytryny, 2 łyżeczki sherry, 1200 ml wody.


Kasztany umieścić w rondelku o pojemności ok. 2l. Zalać zimną wodą, dodać przyprawę "5 zapachów", wstawić na ogień i doprowadzić do wrzenia. Po zagotowaniu starannie odszumować. Dodać cukier, wymieszać i gotować na wolnym ogniu przez 25 min. Pod koniec gotowania dodać sok z cytryny i sherry. Kasztany nałożyć do głębokich czarek i zalać syropem, w którym się gotowały. Tak przyrządzone kasztany można podawać zarówno na gorąco, jak i na zimno.

 

Kasztelanki

 

kostka margaryny, 4 paczki herbatników /małe opakowanie/, szklanka płatków owsianych, szklanka cukru pudru, 4 łyżki kakao, 2 kieliszki wódki, wiórki kokosowe.


Herbatniki i płatki zemleć w maszynce do mięsa, dodać margarynę posiekaną z cukrem, kakao, wódkę i wymieszać na jednolitą masę. Odstawić do lodówki, aby ciasto lekko stężało. Następnie uformować kuleczki i dokładnie obtoczyć w wiórkach kokosowych.

 

Kawowa PANNA COTTA



na 4-6 porcji:

15 g żelatyny; 600 ml śmietanki 30% lub 36%; 50 g cukru pudru; 150 ml mocnej kawy; 4 łyżki likieru kawowego;

 

Żelatynę wsypujemy do miseczki, zalewamy wodą i zostawiamy na 5 minut, by napęczniała. Śmietankę i cukier podgrzewamy w niedużym garnku, uważając, by nie doprowadzić jej do wrzenia. Do gorącej śmietany dodajemy żelatynę i mieszamy, aż się rozpuści. Na koniec wlewamy kawę i likier kawowy, mieszamy i odstawiamy z ognia. Małe foremki lub jedną większą opłukujemy zimną wodą i napełniamy kawowym musem. Chłodzimy, dopóki nie stężeje (min. 4 godziny). Przed podaniem formę zanurzamy w gorącej wodzie i wyjmujemy galaretki na talerzyki deserowe lib szklaną paterę.

 

Kawowe parfait



SKŁADNIKI NA 8 PORCJI

2 jajka, 2 żółtka, 3/4 szklanki cukru, szklanka mocnej kawy, 6 łyżek likieru kawowego, 1/2 l śmietany kremówki, 8 dużych herbatników, np. kawowych

 

Żółtka i jajka wbić do miski, wsypać cukier, ubijać w letniej kąpieli wodnej, aż cukier się rozpuści. Wlać kawę i 4 łyżki likieru, wymieszać, ostudzić. Śmietanę ubić na sztywno, połączyć z masą żółtkową. Herbatniki pokruszyć, polać resztą likieru. Formę o długości 30 cm wyłożyć folią. Wyłożyć 1/3 masy kawowej, wsypać połowę herbatników, wyłożyć 1/3 masy, posypać resztą herbatników, przykryć pozostałą masą. Przykryć folią, wstawić do zamrażalnika na około 5 godzin. 30 min przed podaniem wyjąć.

 

Kela raita Banany w sosie jogurtowym


RaitaKela.jpg (13192 bytes)

4 małe dojrzałe banany, 2 Ł ghee lub oleju roślinnego, 475 ml jogurtu, 1 ł soli, 2 ł nasion czarnej gorczycy, 1/2 ł cukru, 1 świeże chili, pozbawione nasion i posiekane, 3 Ł posiekanych liści świeżej mięty

 

Banany obrać ze skórki i pokroić na plasterki grubości 3 mm. Od­stawić. Trzepaczką ubić jogurt z solą, cukrem i posiekanymi liśćmi mięty. Dodać plasterki bananów. W małym rondelku rozgrzać na średnim ogniu ghee lub olej roś­linny. Kiedy tłuszcz będzie gorący, wrzucić nasiona gorczycy i przy­kryć. Gdy gorczyca przestanie strzelać, zdjąć rondelek z ognia, dodać chili, zamieszać i wlać do jogurtu z bananami. Dobrze wymieszać i przykryć. Przed podaniem wstawić do lodówki przynajmniej na go­dzinę. Czas przygotowania i gotowania: 10 min Czas chłodzenia: 1 godz.

 

Kerwai Smażone kulki bananowe z nadzieniem

 

10 niedojrzałych bananów lub fig rajskich, 1/2 ł mielonego kardamonu, 1/2 ł startej gałki muszkatołowej, 4 Ł ghee lub masła, 100 g różnych rodzajów posiekanych orzechów, 100 g cukru, 3 Ł lekko podprażonego startego kokosu, 50 g rodzynek

 

Banany obrać, pokroić na kawałki i odstawić. Roztopić 1-2 łyżki ghee lub masła i smażyć posiekane orzechy. Kiedy się zabrązowią, dodać rodzynki i smażyć przez kilka sekund dłużej. Wsypać zmieloną gałkę muszkatołową i kardamon, wymieszać i odstawić, by masa ostygła. Rozgrzać pozostały tłuszcz i smażyć banany tak długo, aż będą miękkie i miejscami przyrumienione. Uwaga! Banany mogą przywie­rać do dna garnka. Wrzucić cukier i mieszając smażyć dalej, aż masa zgęstnieje i stanie się jednolita. Zajmie to 10-15 minut. Zdjąć z ognia i ostudzić. Podzielić masę z bananów na 15 części i jedną z tych części wymieszać z masą orzechową. Następnie podzielić masę orzechową na 14 części (tyle samo, ile jest części masy bananowej). Z każdej części masy bananowej uformować placuszek. Wziąć jeden taki pla­cuszek w lewą rękę i kciukiem zrobić w nim wgłębienie. Wypełnić je jedną częścią mieszanki orzechowej i zamknąć nad nim brzegi pla­cuszka. Zalepić je starannie. Delikatnie uformować między dłońmi gładką kulkę. To samo zrobić z każdym następnym placuszkiem. Rozgrzać ghee i smażyć kulki przez 2 minuty, aż się zabrązowią. Tak podczas smażenia, jak i podawania starać się nie dopuścić do tego, by kulki przyklejały się do siebie. Posypać podprażonymi wiór­kami kokosowymi. Podawać gorące. Czas przygotowania, gotowania i smażenia: 25 min.

 

Kesar panir pulao Ryż z szafranem i kulkami z sera

 

350 g ryżu basmati, 150 ml ciepłego mleka, 50 g rodzynek, 2 Ł masła, 200 g odciśniętego sera domowej roboty, 700 ml wody, 50 g podprażonych łuskanych migdałów lub orzechów cashew, V2 ł sproszkowanego szafranu lub 1 ł nitek szafranu, 2lh ł soli, 2 ł brązowego cukru

 

Ryż umyć, namoczyć na 15-20 minut w zimnej wodzie i odsączyć. Ser wyrobić na miękkie „ciasto" i uformować z niego małe kulki. (Odciśnięty ser można też pokroić w kostkę.) Smażyć w ghee, aż równomiernie się zabrązowi. Odsączyć. W ciepłym mleku rozpuścić szafran i cukier i namoczyć w nim rodzynki oraz usmażony ser. W dużym garnku roztopić łyżkę masła, wsypać ryż i smażyć go na średnim ogniu przez 2 minuty. Kiedy ziarnka lekko się podpieką, wlać wodę z solą, zagotować, przykryć i gotować na bardzo ma­łym ogniu. Po 10 minutach wlać mleko z szafranem, orzechami i rodzynkami (wcześniej wyjąć z niego usmażone kulki z sera) i ła­godnie zmieszać z ryżem, uważając, by nie połamać ziaren. Pono­wnie przykryć i gotować przez 10 minut, aż ryż będzie zupełnie ugotowany. Następnie odkryć i gotować jeszcze przez 2-3 minuty, by wyparował nadmiar wody. Położyć na wierzchu masło i łagodnie wymieszać widelcem. Przy­ozdobić kulkami z sera i podawać na gorąco. Czas moczenia: od 15 do 20 min Czas przygotowania i gotowania: od 30 do 40 min.

 



Kheer

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin