Ciekawostki.doc

(27 KB) Pobierz
Ciekawostki

Ciekawostki

JESIEŃ

Dlaczego jesienią liście zmieniają barwę?

Zielony barwnik liści powstaje w wyniku działania promieni słonecznych. gdy zbliża się zima i słońce świeci krócej, powstaje go dużo mniej. Wówczas główną rolę w tworzeniu barwy liścia zaczynają odgrywać inne barwniki, np., żółte lub pomarańczowe.

 

Dlaczego drzewa zrzucają liście?

Drzewa zrzucają liście, aby nie tracić przez nie wody w czasie zimy. Sygnałem do zrzucenia liści jest dla drzew długość dnia. Gdy jesienią dni stają się krótsze, między liściem a gałązką drzewa tworzy się przegroda, która sprawia, że do liścia przestaje dopływać woda. Liść usycha i przy podmuchu wiatru odpada od gałęzi.

 

Dlaczego ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów?

Główną przyczyną ptasich odlotów jest brak możliwości zdobycia pokarmu.

Owady czy pająki, którymi żywi się wiele ptaków, na czas zimy ukrywają się w swoje kryjówki. Brakuje także nasion i owoców. Dlatego tak ważne jest dokarmianie tych ptaków które zostają w Polsce

Skąd ptaki wiedzą, ze czas już odlatywać do ciepłych krajów?

Na decyzje o terminie odlotu ptaków wpływa brak możliwości zdobywania pokarmu i niska temperatura powietrza. Jednak największą rolę odgrywa najprawdopodobniej długość dnia. Im bliżej zimy, tym dni staja się krótsze. Zmiany te ptaki odczytują podobnie, jak my kalendarz.

CIEKAWOSTKI - WODA W PRZYRODZIE

Krążenie wody w przyrodzie.

Woda, która znajduje się w zbiornikach wodnych, w roślinach i glebie, paruje, tworząc chmury. Następnie powraca z chmur na ziemię w postaci deszczu lub śniegu. Część wody opadowej wyparowuje, część spływa rzekami do jezior i mórz, część wsiąka w ziemię i dostaje się do wód podziemnych. Woda ta ponownie wyparowuje i utworzy chmury, następnie znowu powróci na ziemię w postaci opadów. Zatem dzięki możliwość zmiany stanu skupienia woda nie zanika w środowisku, ale stale w nim krąży.

Podział wód

Wody płynące stale się przemieszczają, w przeciwieństwie do wód stojących.

Do wód płynących zaliczamy np. rzeki i potoki a wody stojące to np. jeziora i morza.

Woda w przemyśle

Duże ilości wody wykorzystywane są w przemyśle

np. przy produkcji energii elektrycznej i papieru,.

Zagrożenia i ochrona wód

Wody są zanieczyszczane przez ścieki pochodzące z fabryk i domów. W ściekach mogą znajdować się niebezpieczne substancje trujące i zarazki. Ratunkiem dla wód są oczyszczalnie ścieków.

CIEKAWOSTKI - ZWIERZĘTA

W jaki sposób zwierzęta opiekują się swoim potomstwem?

Rodzice niektórych zwierząt, np. żab, motyli, ważek czy chrabąszczy w ogóle nie opiekują się potomstwem. Inaczej jest wśród ssaków i ptaków. Młode ssaki nie przeżyłyby bez mleka matki. Również ptaki karmią swoje pisklęta, np. sikorka przylatuje z karmą do gniazda około 350 razy w ciągu doby. Ptaki i ssaki bronią swoich młodych w czasie zagrożenia. Łabędź może być niebezpieczny, gdy są przy nim młode. Bardzo niebezpieczna może być locha - samica dzika, gdy niepokoi się o swoje warchlaki. Ptakiem, który w cale nie opiekuje się potomstwem, jest kukułka.

Dlaczego niektóre młode zwierzęta są inaczej zabarwione niż ich rodzice?

Młode niektórych zwierząt mają charakterystyczne ubarwienie, np. sarniątka mają na sierści białe plamki, pisklęta perkoza i warchlaki dzika mają kolorowe paski. Dzięki takiemu ubarwieniu zwierzęta te są mniej widoczne. Stanowi to skuteczną ochronę przed drapieżnikami.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin