5-latki, czerwiec.doc

(85 KB) Pobierz
PLAN PRACY

 

 

 

PLAN PRACY

WYCHOWAWCZO –OPIEKUŃCZO – DYDAKTYCZNEJ

W GRUPIE IV DZIECI 5 – LETNICH

NA MIESIĄC – CZERWIEC

 

 

 

TEMATYKA :

 

  I  TYDZIEŃ -  Oczami dziecka.

II  TYDZIEŃ - Przedszkolaki ruszają w kosmos.

III TYDZIEŃ  - Wakacje bezpieczne i aktywne.

IV TYDZIEŃ  - Żegnamy przedszkole!

 

             

 

 

 

I TEMAT KOMPLEKSOWY – Oczami dziecka.

 

 

EDUKACJA UMYSŁOWA :

 

§         Zabawy w zespołach z elementami treningu twórczości „W krainie wyobraźni” – dziecko potrafi zaplanować wspólną pracę, wykorzystuje swoją wyobraźnię       i pomysłowość w tworzeniu nowych rzeczy. 

§         Ćwiczenia percepcji słuchowej – dziecko rozróżnia głoski, odtwarza struktury dźwiękowe demonstrowane przez nauczyciela.

§         Zabawa dramowa „Komunikaty mimiką” – dziecko jest samodzielne i aktywne, potrafi wyrazić swoją wyobraźnię, fantazję, wrażliwość emocjonalną, nie tylko  w komunikatach werbalnych.

§         Zabawa wprowadzająca w świat fantazji i fikcji „W krainie wróżek” - dziecko wchodzi w wyznaczone role rozgrywane w świecie fantazji bez odniesienia do rzeczywistości.

§         Słuchanie wiersza S. Karaszewskiego „Magiczne słowa trzy” dziecko zna             i używa zwrotów grzecznościowych, za pomocą dramy odgrywa różne scenki         z życia.

§         Zabawy matematyczne „W krainie figur geometrycznych” – dziecko zna wygląd, charakterystyczne cechy i nazwy figur, wykonuje zadania samodzielnie i w zespole.

 

 

EDUKACJA RUCHOWA:

§         Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 15 (wł.) „W krainie fantazji” P: wstążki. Dziecko ćwiczy zwinnie, zręcznie z przyborem.

 

§         Zabawy ruchowe: 

- orientacyjno – porządkowa Na karuzeli” – dziecko potrafi wyhamować swoje          emocje, a po chwili znów być aktywne.

- z elem. równowagi „Zaczarowana noga” – dziecko potrafi utrzymać równowagę, stojąc w różnych pozycjach.

 

§         Spacery w najbliższej okolicy. Zwracanie uwagi na właściwy do warunków atmosferycznych ubiór – zapoznanie dzieci z konsekwencjami niewłaściwego ubierania się (choroba, złe samopoczucie)

 

 

EDUKACJA ESTETYCZNA: (aktywność muzyczna)

 

§         Osłuchanie z nową piosenką do nauki „Dziecięce marzenia” – dziecko rozumie treść piosenki, pamięta melodię oraz słowa I zwrotki i refrenu nowej piosenki.

 

§         Zabawa muzyczno – ruchowa „Marzenia” – dziecko potrafi wyciszyć się               i zrelaksować, nie przeszkadza kolegom.

 

§         Zabawa „Czarodziejskie odgłosy” dziecko rozróżnia, analizuje, nazywa dźwięki pochodzące z otoczenia.

 

 

§         Zabawa rytmiczno – ruchowa do piosenki „Zagraj ze mną w chowanego” – dziecko rozwija wrażliwość słuchową.

 

 

EDUKACJA ESTETYCZNA: (aktywność plastyczna)

 

§         Wesołe miasteczko– dziecko dokładnie koloruje ilustrację, zna urządzenia służące do zabawy, bezpiecznie z nich korzysta.

 

§         „W krainie magii” – dziecko bawi się wesoło w świecie fantazji, magii i utopii, próbuje wyjaśniać niektóre zjawiska.

 

§         Praca z książką - „Wróżka” – dziecko rozwiązuje zagadki słowne, tworzy samodzielnie z elementów bez znaczenia przedmioty i rzeczy, które potrafi nazwać. Sprawnie rysuje elementy graficzne.

 

§         „Dmuchanie baniek” – konkurs na  największą bańkę – dziecko panuje nad swoim oddechem, potrafi go wstrzymać, dmuchać mocno i słabo.

 

 

Wyrazy do globalnego czytania: wróżka, magia, bańka mydlana.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II TEMAT KOMPLEKSOWY – Przedszkolaki ruszają w kosmos.

 

EDUKACJA UMYSŁOWA :

 

§         Zabawa twórcza „Kosmiczny język” – dziecko wymyśla własny, pełen humoru język – bawi się słowem.

 

§         Słuchanie wiersza  S. Karaszewskiego „Lot na marsa” – dziecko wesoło bawi się podczas słuchania utworu. Liczy sprawnie do 10.

 

§         Zabawa z opowieścią ruchową „Czym podróżujemy?” – dziecko wraz                   z kolegami potrafi za pomocą ekspresji ciała, mimiki i gestu pokazać rodzaj pojazdu.

 

§         Zabawy rozwijające procesy poznawcze „Co do czego?” – dziecko klasyfikuje  i grupuje przedmioty, łącząc je w jedną grupę.

 

§         „Kula” – dziecko poznaje figury geometryczne przestrzenne – kulę, odnajduje wśród przedmiotów te kształty.

 

 

EDUKACJA RUCHOWA:

§         Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 16 (wł.). Metodą: dziecięcego aerobiku. Dziecko interpretuje ruchem polecenia nauczyciela, utrzymuje równowagę podczas ćwiczeń.

 

§         Zabawy ruchowe: 

- z elem. równowagi „Muzyka gwiazd” – dziecko potrafi utrzymać równowagę podczas zabawy, stojąc na krążku z zamkniętymi oczami.

- orientacyjno – porządkowa „Teleporter” – dziecko potrafi zgodnie pracować        w zespole.

 

§         Wspólne zabawy w sali oraz w ogrodzie przedszkolnym podejmowane                z inicjatywy dzieci. Zwracanie uwagi na bezpieczną i koleżeńską zabawę.

 

 

EDUKACJA ESTETYCZNA: (aktywność muzyczna)

 

 

§         Słuchanie piosenki „Trzej kosmici”. Dziecko różnicuje akompaniament ćwierćnutowy i ósemkowy.

 

§         Osłuchanie z II zwrotką piosenki „Dziecięce marzenia” – dziecko powtarza słowa za nauczycielem próbując zapamiętać treść.

 

§         „Muzyczny obrazek” – improwizacje rytmiczno – muzyczne i ruchowe. Dziecko rozwija swoją wyobraźnię i wyzwala chęć wyrażania myśli i uczuć za pomocą ruchu i śpiewu.

 

§         Zabawy ruchowe przy muzyce i piosence „Kosmiczna draka”. Dziecko aktywnie i wesoło uczestniczy w zabawie przy muzyce. Reaguje ruchowo na metrum trzymiarowe.

 

§         Taniec integracyjny „Promenada Amerykańska” (ped. KLANZA). Dziecko próbuje zapamiętać i odtworzyć kroki nowego tańca, dokładnie wyraża muzykę ruchem.

 

 

EDUKACJA ESTETYCZNA: (aktywność plastyczna)

 

 

§         Kreślenie pełnej wiązki z punktu w pracy pt. „Gwiezdne niebo” – dziecko kreśli na szarym papierze tło z kresek z punktu. Praca wg pomysłu Doroty Dziamskiej.

 

§         Składanie papieru wg Doroty Dz. „Rakieta” – dziecko przedstawia w formie plastycznej swoje wyobrażenia na temat

 

§         Ćwiczenie graficzne „Kosmiczny pojazd” – dziecko starannie rysuje po śladzie wzory graficzne, dokładnie wypełnia kontur rysunku.

 

§         Papieromobil „Ufoludek” – dziecko samodzielnie wykonuje zabawkę, składając ją z kilku elementów i łącząc sznurkiem.

 

§         „Astronauta i księżyc” – dziecko wykonuje makietę księżyca z masy trocinowej przedstawiając jej wypukłość. Koloruje szablon astronauty i wycina po śladzie.

 

§         Zabawa Kinezjologiczna „Lot kosmiczny papierową rakietą w przestrzeń” – dziecko ćwiczy zintegrowany ruch, składa, wycina, konstruuje, przykleja, mieści znak w przestrzeni kosmicznej.

 

 

Wyrazy do globalnego czytania: mapa nieba, kosmos, Mars, Ziemia, Jowisz, Pluton, gwiazdy, słońce, komety, planety, księżyc, satelity, radioteleskopy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III TEMAT KOMPLEKSOWY – Wakacje bezpieczne i aktywne.

 

 

EDUKACJA UMYSŁOWA :

 

§         Poznajemy przysłowia „W zdrowym ciele, zdrowy duch” – dziecko rozumie, jak ważne jest dbanie o prawidłowy rozwój fizyczny ciała, przestrzeganie zasad higieny i własna aktywność fizyczna.

§         Rozwiązywanie zagadek słownych – dziecko samodzielnie rozwiązuje zagadki. Potrafi skupić się i czekać na właściwy moment do odpowiedzi.

§         Słuchanie bajki „Królewna Śnieżka” w oparciu o historyjkę obrazkową – dziecko przestrzega zasad bezpieczeństwa własnego, wie, że nie każdy człowiek może być godny zaufania.

§         Rozmowa z dziećmi na temat „Gdzie miś może spędzić bezpieczne wakacje?” – dziecko potrafi rozwiązywać problemy w sposób twórczy, wypowiada się swobodnie na podany temat.

§         Słuchanie opowiadania H. Łochockiej „Jak to mały Elemelek w wielkim morzu brał kąpiele”. Dziecko rozumie dlaczego nie można się oddalać od rodziców, ani samemu wchodzić do morza. Zachowuje bezpieczeństwo w nowym miejscu.

§         „Magiczne cyfry” – dziecko nazywa i odróżnia cyfry 1-10 podczas kolorowania obrazków wg kodu cyfrowego.

 

EDUKACJA RUCHOWA:

§         Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 17 (wł.). Dziecko współdziała w zespole, bawi się wesoło, przestrzega zasad bezpiecznej zabawy.

 

§         Zabawy ruchowe: 

- naśladowcza „Morska kąpiel – dziecko potrafi za pomocą komunikacji   niewerbalnej opisać wykonywane czynności.

- integracyjna Zabawa w duchy – dziecko przestrzega zasady unikania bezsensownej konkurencji oraz zasady „tu i teraz”

 

§         Pobyt na świeżym powietrzu – zwracanie uwagi na właściwy do warunków atmosferycznych ubiór – zapoznanie dzieci z konsekwencjami niewłaściwego ubierania się (choroba, złe samopoczucie) oraz na bezpieczeństwo podczas korzystania ze sprzętu sportowo – rekreacyjnego.

 

 

EDUKACJA ESTETYCZNA: (aktywność muzyczna)

 

§         Zabawa muzyczno – ruchowa „Pakujemy przedszkolną walizkę” – dziecko potrafi reagować na zmiany akompaniamentu w odpowiedni sposób, wykonując umówione wcześniej czynności.

 

§         Zabawa muzyczno – ruchowa „Jaszczurki, koty i dzieci” – dziecko reaguje            w odpowiedni sposób na zmiany w rejestrach muzyki, rozróżnia wysokie                 i niskie dźwięki.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin