1. Bilans energetyczny drewna opałowego (podobno wynosi 0)
Bilans energetyczny jest równy zero. Biomasa należy do odnawialnych źródeł energii, gdyż rośliny odrastają, wymaga to jednak prowadzenia racjonalnej i ekologicznej gospodarki. Powstały podczas spalania biomasy popiół jest znakomitym nawozem, nie ma, więc problemu z jego utylizacją. Biomasa jest bardzo wydajnym paliwem, dwie tony słomy lub suchego drewna ma taką samą wydajność energetyczną jak tona węgla kamiennego. Korzyści, jakie płyną z stosowania biomasy, jako surowca energetycznego są bardzo duże, największe znaczenie mają względy ekonomiczne. Zastosowania biomasy, jako paliwa jest w stosunku do innych paliw o 200 - 300% tańsze. Koszty zainstalowania odpowiedniego pieca do spalania biomasy zwracają się po dwóch lub czterech latach.
2. Znaczenie wad w klasyfikacji drewna
Wady drewna są to anomalie budowy drewna. Obniżenie właściwości technicznych drewna może nastąpić zarówno podczas wzrostu drzewa jak i po jego ścięciu. Wady powstałe w drewnie za życia drzewa określa się mianem wad pierwotnych, zaś wady powstałe w czasie składowania lub obróbki zalicza się do wad wtórnych.
Obie grupy obniżają jego wartość techniczną i ograniczają zakres użyteczności. Z punktu widzenia przerobu surowca drzewnego drewno powinno mieć kształt walca, równomierną słoistość, przebieg włókien równoległy do podłużnej osi, oraz nie powinno mieć sęków (gałęzi).
Wada drewna jest pojęciem względnym: jakaś cecha drewna może być uznana za ewidentną wadę w jednym sortymencie, w innym może stanowić wyjątkową zaletę. Przykładem są poszukiwane wady, w których budowa, rysunek i barwa drewna są nieregularne czy faliste - drewno z taką wadą jest cenione w wyrobach artystycznych, boazeriach, niektórych okleinach. To samo drewno w elementach konstrukcyjnych nie znajdzie zastosowania z uwagi na słabą wytrzymałość. Innym przykładem jest spróchniałe (zgnilizna miękka) drewno drzew liściastych poszukiwane w pszczelarstwie do podkurzaczy, którego wytrzymałość jest znikoma.
Niektóre wady są biologicznie nieuniknioną cechą. Przykładem są sęki - miejsca po odciętych lub obumarłych gałęziach, które zakłócają jednolitość budowy i tym samym zmniejszają użyteczność drewna, jednocześnie gałęzie są niezbędne do podtrzymywania aparatu asymilacyjnego drzew. Innym przykładem jest zmniejszanie się średnicy drzewa ku górze - zbieżystość.
3. Sęki
4. Pęknięcia
5. Wady kształtu
6. Wady budowy
7. Zabarwienia
8. Zgnilizna
9. Uszkodzenia mechaniczne
3. Pozyskiwanie wywrotów z karpą pochyloną w stronę korony
Najpierw należy zabezpieczyć karpę przed obaleniem się na drzewo (podpora od strony drzewa, albo liną odciągającą w przeciwną stronę, zaczepiona dl lkt, innego drzewa itp.) Robimy pierwszy rzaz, od strony włókien ściskanych, w tym przypadku z góry, następny od strony włókien rozciąganych, z przesunięciem 5-10 cm(w zal. od grubości drzewa) w stronę karpy. Przesunięcie rzazów ma na celu uniknięcie zakleszczenia pilarki przez drzewo, a przede wszystkim bezpieczeństwo operatora pilarki.
4. Emisja hałasu
Zabiegi gospodarcze prowadzone w leśnictwie sprzyjają emisji hałasu do środowiska leśnego. Źródłem hałasu są pracujące maszyny i narzędzia. Wpływ hałasu na środowisko leśne jest stosunkowo słabo poznany.
Hałas słyszalny to:
· Hałas ustalony – hałas, którego poziom dźwięku A w określonym miejscu zmienia się nie więcej niż o 5 dB
· Hałas nieustalony – hałas, którego poziom dźwięku A w określonym miejscu zmienia się więcej niż o 5 dB.
· Hałas impulsowy – hałas, w którym występuje jedno lub kilka zdarzeń dźwiękowych o czasie trwania mniejszym niż 1s.
Wpływ hałasu na organizm człowieka
· Oddziaływanie specyficzne –narząd słuchu
· Oddziaływanie niespecyficzne –inne narządy i układy ciała ludzkiego
Hałas oddziałuj ą c na narząd słuchu może powodowa ć 3 Hałas oddziałuj ą c na narząd słuchu może powodować 3 rodzaje reakcji:
· Adaptację, Zmęczenie (odwracalne i nieodwracalne), Uraz akustyczny
5. Ergonomia koncepcyjna i korekcyjna
Ergonomia jest dziedziną nauki i praktyki, której celem jest kształtowanie działalności człowieka (przede wszystkim pracy) odpowiednio do jego fizjologicznych i psychologicznych właściwości i potrzeb. Jej zadaniem jest optymalne kształtowanie systemu pracy, zarówno poszczególnych jego elementów, jak i relacji między nimi.
Koncepcyjna, projektowa – zajmuje się optymalizacją układu człowiek-technika-środowisko na etapie projektowania. Projekty te dotyczą głównie środków i środowiska pracy, natomiast możliwości psychofizyczne człowieka są punktem odniesienia
Korekcyjna – jest realizowana w miejscu pracy. Zajmuje się analizą istniejących warunków na stanowisku pracy, oceną pod kątem zgodności tych warunków z wymaganiami, jakie dyktują psychofizyczne, antropologiczne, biomechaniczne cechy człowieka oraz wymaganiami społecznymi i organizacyjnymi cechami pracy. Końcowym efektem działalności korekcyjnej jest opracowanie projektu optymalizacji i korekty warunków pracy w zakresie, jaki jest możliwy w danej sytuacji.
6. Zasady oceny procesu technologicznego
Proces technologiczny obejmuje wszystkie zadania związane z przetworzeniem surowca w produkt. W pozyskiwaniu drewna surowcem są stojące drzewa, natomiast produktem przygotowane do sprzedaży sortymenty. Wyróżnia się trzy rodzaje czynności procesów technologicznych: przetwarzanie, przemieszczanie i czynności kontrolno-pomiarowe. W procesie technologicznym określa się kolejność i sposób realizacji poszczególnych czynności oraz typy zastosowanych maszyn.
Ocena procesów technologicznych powinna uwzględniać aspekty ekologiczne, ergonomiczne i ekonomiczne; celem dokonywania oceny jest uzyskanie efektywności ekonomicznej tego procesu gospodarczego przy zminimalizowaniu zagrożeń ergonomicznych i środowiskowej uciążliwości wykonanego zadania gospodarczego.
EKONOMIA – czasochłonność
- wydajność
- koszty bezpośrednie, pośrednie i całkowite
ERGONOMIA – obciążenia fizyczne,
- psychiczne,
- środowiskowe: drgania, hałas, spaliny (NDS – największe dopuszczalne
stężenie), mikrobiologiczne, światło, antropometryczne
- zagrożenia zdrowia i życia
EKOLOGIA – uszkodzenie drze, odnowień naturalnych i runa leśnego
- degradacja gleb,
- emisja hałasu,
- przemieszczanie i wycofywanie pierwiastków i masy organicznej,
- emisja substancji toksycznych,
- emisja CO
7. Surowiec specjalny
Klasyfikacja jakościowo-wymiarowa dokonuje podziału surowca wg jego wymiarów j jakości. Istnieją jednak przypadki, kiedy przemysł zgłasza zapotrzebowanie na drewno o warunkach technicznych odbiegających od norm przedmiotowych klasyfikacji jakościowo-wymiarowej. Mówimy wtedy o zapotrzebowaniu przemysłu na surowiec specjalny. Surowiec specjalny to każdy rodzaj drewna w stosunku do którego odbiorca ma inne wymagania w zakresie wymiarów lub wad drewna niż wymieniono w normach. Wymagania dotyczące warunków technicznych drewna specjalnego w niektórych przypadkach wyznaczają nowe granice w zakresie dopuszczalnego występowania wad oraz wymiarów drewna, w innych nieco obniżają wymagania odpowiednich klas jakości KJW.
W przeciwieństwie do norm, których przestrzeganie jest obowiązujące warunki techniczne dla drewna specjalnego mogą być dowolnie modyfikowane przez zainteresowane strony, tj. nabywcę i sprzedawcę. W praktyce najczęściej jest zgłaszane zapotrzebowanie na drewno okleinowe, surowiec łuszczarski i słupy teletechniczne. Wiąże się to jednak z odpowiednim ( zwykle 20%) podniesieniem cen na ten surowiec w porównaniu do ceny drewna w klasie z której dokonujemy wyboru drewna.
8. Prace przygotowawcze w procesie produkcyjnym
Obejmują takie czynności jak:
- rozpoznanie bazy surowcowej,
- przyjęcie ogólnych założeń dotyczących metod i technologii pozyskiwania drewna,
- stan sieci drogowo – komunikacyjnej (nośności dróg i przepustów) pod kątem
możliwości zastosowania zmechanizowanych procesów pozyskiwania drewna,
- rozpoznanie potencjału wykonawczego nadleśnictwa i zakładów usługowych, - przygotowanie kadr do wykonania zadań
9. Obalanie drzewa pochylonego o 90 stopni od kierunku obalania
Przy ścince drzew pochylonych w bok od kierunku obalania obowiązują podstawowe zasady wykonywania rzazów, z tym, że rzaz ścinający należy wykonać cięciem sztyletowym, rozpoczynając od strony ściskanej i prowadzić go w kierunku strony rozciąganej, zakładając kliny po stronie ściskanej i podbijając je. Po stronie rozciąganej należy zostawić szerszą zawiasę. Szersza zawiasa powoduje przeciągnięcie drzewa w stronę kierunku obalania poprzez większy opór większej powierzchni niedopiłowanego drewna.
10. Pozyskiwanie drewna a klimat
Gospodarka leśna jest prowadzona według planów urządzania lasu, dla poszczególnych nadleśnictw, konsekwentnie powiększane są tereny leśne, oraz pozyskiwane drewno w rozmiarze nieprzekraczającym możliwości biologicznej lasu. Dzięki takiej specyfice, zasoby drzewne na pniu ciągle rosną. Wielkość pozyskania określona w 10-letnich planach urządzenia lasu nazywana jest etatem cięć. W ciągu roku pozyskuje się około jednej dziesiątej etatu dziesięcioletniego, chyba że wystąpiły jakieś nieoczekiwane katastrofy, np. klęski żywiołowe. Pozyskanie większej ilości surowca drzewnego, niż pozwala na to plan urządzenia lasu, jest poważnym naruszeniem zasady trwałości lasu i ciągłości jego wszechstronnego użytkowania. Z ustawy o lasach, produkcja na zasadzie racjonalnej gospodarki drewna oraz surowców i produktów ubocznego użytkowania lasu nie jest jedynym celem prowadzonej trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, należy zwrócić równie wielką uwagę na zachowanie lasów i korzystnego ich wpływu na klimat, ochronę lasów, wód i gleb.
11. Drewno rezonansowe
sortyment klasyfikacji przeznaczeniowej. Równosłoiste drewno, praktycznie bez wad, o szerokości słojów u gatunków iglastych od 0, 5 do 4 mm, zaś w drewnie liściastym powyżej 4 mm, przeznaczone do produkcji instrumentów muzycznych. Produkowane jest z gatunków iglastych (głównie świerk i jodła) i liściastych (buk, brzoza, jesion, jawor, grab, klon, lipa, olcha). Surowiec rezonansowy wyrabia się w korze z odziomkowej części drzew pozyskanych zimą i dostarczanych do zakładów do końca marca. Aktualnie jego cechy określone są w warunkach technicznych dla drewna rezonansowego.
12. Użytki przedrębne
są to użytki drzewne pozyskiwane w trakcie wykonywania prac pielęgnacyjnych w drzewostanie (czyszczenia i trzebieże); pozyskane użytki przedrębne są produktem ubocznym zasadniczego celu wykonywanych prac, którym jest pielęgnacja
13. Normy surowca drzewnego
W katalogu Polskich Norm aktualnych mają następujące normy:
· Norma PN-D-95000: 2002 Surowiec drzewny. Pomiar, obliczanie miąższości i cechowanie
· Norma PN-92/D-95017 Surowiec drzewny. Drewno wielkowymiarowe iglaste. Wspólne wymagania i badanie.
· Norma PN-92/D-95008 Surowiec drzewny. Drewno wielkowymiarowe liściaste. Wspólne wymagania i badania
· Norma PN-91/D-95018 Surowiec drzewny. Drewno średniowymiarowe. Wspólne wymagani i badania
· Norma PN-91/D-95019 Surowiec Drzewny. Drewno małowymiarowe
· Norma PN-91/d-95009 Surowiec drzewny. Zrębki leśne
· Norma PN-D-02006: 2000 Surowiec drzewny. Odbiorcza kontrola jakości według metody alternatywnej. Terminy definicje i metody badań
Normy te od lat są wykorzystywane przy podpisywaniu umowy kupna-sprzedaży. Są to warunki wyjściowe do negocjacji z odbiorcami surowca drzewnego.
...
wangmu